Spotřebitelé začínají být při nákupech stále více obezřetní

Názor
Domácnosti, podle nových údajů statistického úřadu, v únoru nakupovaly ve stejné míře jako na začátku roku. Meziroční čísla sice opět mohou někomu imponovat (+4,6 %), avšak stejně jako v lednu je třeba mít na paměti, že jde o porovnání s lockdownovými měsíci loňského roku. Podstatný je trend na rozdíl o meziročního srovnání vycházejícího z loňského propadu.
Pesimismus spotřebitelů pramenící z obav o jejich finanční situaci rozhodně k utrácení nevybízí. Ilustrační foto: Pixabay.com

Mnohem zajímavější na dnes zveřejněných únorových číslech z maloobchodu jsou proto meziměsíční změny, které neukazují žádnou změnu v rozsahu reálných útrat domácností. Když se totiž podíváme na vývoj tržeb v obchodech od loňského května, kdy došlo k výraznému rozvolnění protipandemických opatření, žádný nákupní boom neuvidíme. Je dokonce vidět postupný útlum, který nabere na obrátkách v nejbližších měsících, kdy ještě zesílí inflační tlaky.

Nelze proto mluvit ani o boomu nakupování, ani o rozpouštění rezerv vytvořených v době pandemie. Ostatně ani vývoj bankovních vkladů, kde se tyto úspory primárně kumulovaly, nic takového nenaznačuje.

PSALI JSME:
Inflace začíná ovlivňovat nákupy spotřebitelů

Jednotlivé segmenty maloobchodu jsou na tom samozřejmě různě. Zatímco prodejcům IT techniky se dlouhodobě daří, u obchodů s oblečením a obuví je situace podstatně horší, protože prodávají reálně o 18,5 procenta méně zboží, než v roce 2019. Na druhou stranu ovšem výrazně vzrostly ceny jejich zboží, a to i ve srovnání s ostatními zeměmi EU.

Tržby v maloobchodu pomalu ukazují na obrat spotřeby domácností, která tvoří skoro 45 procent hrubého domácího produktu (HDP). Pesimismus spotřebitelů pramenící z obav o jejich finanční situaci rozhodně k utrácení nevybízí. Možná občas zafunguje efekt předzásobení se před dalším zdražováním, avšak na postupném útlumu spotřeby se nic nemění.

Autor je hlavní ekonom Banky Creditas
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Lidé se bojí dalšího zdražování, nákupní horečka se nekoná

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Spotřebitel

Spotřebitelé dál omezují své nákupy

Podle údajů statistického úřadu zveřejněných ve středu i v červenci pokračoval trend snižování reálných útrat domácností v tuzemských obchodech. Aktuálně dokonce už české domácnosti nakupují jen tolik zboží jako v …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB