Tržby ve službách 2020: Kdo na koronakrizi vydělal?

Názor
Díky novým číslům Českého statistického úřadu (ČSÚ) zveřejněným v tomto týdnu o vývoji tržeb ve službách za loňský prosinec (a tím pádem za celý loňský rok – pozn. aut.) můžeme sestavit žebříček poražených.
Z pohledu změny tempa růstu nevydělal na koronakrizi žádný obor služeb, a jediné poštovní a kurýrní služby si tempo aspoň udržely. Ilustrační foto: FAEI.cz

Pokud se zaměříme na období od března, kdy koronaprůšvih začal, pak smutné zlato padlo do rukou cestovním agenturám a kancelářím (meziročně -83 %), stříbro letecké dopravě (-73 %) a ubytování (-64 %). Ani potom ještě nejdou na řadu hospodští („pouhá“ -42 %), protože je svou bídou trumflo nahrávání video a audio programů (-44 %).

Skoro možná zajímavější je ale skutečnost, že i v onom tristním období od března do prosince se našly tři obory služeb, které zaznamenaly meziroční růst.

Takový příznivý vývoj zaznamenal obor telekomunikačních služeb (pozn. aut. – zřejmě vliv práce z domova, karantén a sociálního distancování doprovázeného hesly jako „zavolej svému seniorovi“; meziročně +3,6 %), dále obor informačních činností (např. internetový hosting; +5,8 %) a především poštovní a kurýrní činnosti (+13,3 %).

V grafu, kde jsou uvedení tři šampióni zachyceni zeleně, vypadají jejich meziroční růsty vcelku skromně; ale to jen proto, že vodorovná osa je hodně nahuštěná, aby obsáhla i výše zmíněné obří propady.

Na druhou stranu je třeba připomenout, že ve všech třech případech jde o obory služeb, které zažívaly velmi pěkné časy už před koronavirem. V roce 2019 (v grafu modré sloupce) byl průměrný meziroční růst tržeb ve službách celkem jen těsně nad jedním procentem, nicméně v telekomunikacích to bylo přes čtyři procenta, v IT téměř dvakrát tolik, a v poštovních a kurýrních službách dokonce totéž, jako loni od března do prosince.

Jinak řečeno: Z pohledu změny tempa růstu nevydělal na koronakrizi žádný obor služeb, a jediné poštovní a kurýrní služby si tempo aspoň udržely.

Autor je ekonom České spořitelny a člen Výboru pro rozpočtové prognózy
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Loňský pokles výkonu ve službách měl zásadní vliv na celou českou ekonomiku

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Situace ve službách se stabilizuje

Na to, že na významnou část služeb dopadal v prvním čtvrtletí lockdown, byly jejich výsledky za první čtvrtletí mírně povzbudivé. Oproti poslednímu čtvrtletí loňského roku se (podle údajů Českého statistického …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vejce zdražují, chovatelé začali pouštět slepice z klecí

Analýza
Klecový chov slepic sice skončí podle loni schváleného zákona až v roce 2027, mnozí chovatelé se ale novým pravidlům přizpůsobuje s předstihem už nyní.  Podle výzkumů se zájem veřejnosti o podmínky chovu slepic a původ vajec sice zvyšuje, přesto ale převažují nakupující, kteří zohledňují především cenu. A ta se zvyšuje – právě i kvůli změně chovu nosnic.

Hrozí Air Bank zánik?

Moneta Money Bank podepsala předběžnou smlouvu o akvizici Air Bank, českého a slovenského Home Creditu a …
Rolovat nahoru