Tržby ve službách 2020: Kdo na koronakrizi vydělal?

Názor
Díky novým číslům Českého statistického úřadu (ČSÚ) zveřejněným v tomto týdnu o vývoji tržeb ve službách za loňský prosinec (a tím pádem za celý loňský rok – pozn. aut.) můžeme sestavit žebříček poražených.
Z pohledu změny tempa růstu nevydělal na koronakrizi žádný obor služeb, a jediné poštovní a kurýrní služby si tempo aspoň udržely. Ilustrační foto: FAEI.cz

Pokud se zaměříme na období od března, kdy koronaprůšvih začal, pak smutné zlato padlo do rukou cestovním agenturám a kancelářím (meziročně -83 %), stříbro letecké dopravě (-73 %) a ubytování (-64 %). Ani potom ještě nejdou na řadu hospodští („pouhá“ -42 %), protože je svou bídou trumflo nahrávání video a audio programů (-44 %).

Skoro možná zajímavější je ale skutečnost, že i v onom tristním období od března do prosince se našly tři obory služeb, které zaznamenaly meziroční růst.

Takový příznivý vývoj zaznamenal obor telekomunikačních služeb (pozn. aut. – zřejmě vliv práce z domova, karantén a sociálního distancování doprovázeného hesly jako „zavolej svému seniorovi“; meziročně +3,6 %), dále obor informačních činností (např. internetový hosting; +5,8 %) a především poštovní a kurýrní činnosti (+13,3 %).

V grafu, kde jsou uvedení tři šampióni zachyceni zeleně, vypadají jejich meziroční růsty vcelku skromně; ale to jen proto, že vodorovná osa je hodně nahuštěná, aby obsáhla i výše zmíněné obří propady.

Na druhou stranu je třeba připomenout, že ve všech třech případech jde o obory služeb, které zažívaly velmi pěkné časy už před koronavirem. V roce 2019 (v grafu modré sloupce) byl průměrný meziroční růst tržeb ve službách celkem jen těsně nad jedním procentem, nicméně v telekomunikacích to bylo přes čtyři procenta, v IT téměř dvakrát tolik, a v poštovních a kurýrních službách dokonce totéž, jako loni od března do prosince.

Jinak řečeno: Z pohledu změny tempa růstu nevydělal na koronakrizi žádný obor služeb, a jediné poštovní a kurýrní služby si tempo aspoň udržely.

Autor je ekonom České spořitelny a člen Výboru pro rozpočtové prognózy
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Loňský pokles výkonu ve službách měl zásadní vliv na celou českou ekonomiku

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Česká ekonomika v mírné recesi

První předběžná čísla z o výkonu evropských ekonomik za poslední čtvrtletí loňského roku vyznívají s ohledem na situaci na energetických trzích ještě docela pozitivně. Zatímco německý hrubý domácí produkt (HDP) …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB