Tržby ve službách 2020: Kdo na koronakrizi vydělal?

Názor
Díky novým číslům Českého statistického úřadu (ČSÚ) zveřejněným v tomto týdnu o vývoji tržeb ve službách za loňský prosinec (a tím pádem za celý loňský rok – pozn. aut.) můžeme sestavit žebříček poražených.
Z pohledu změny tempa růstu nevydělal na koronakrizi žádný obor služeb, a jediné poštovní a kurýrní služby si tempo aspoň udržely. Ilustrační foto: FAEI.cz

Pokud se zaměříme na období od března, kdy koronaprůšvih začal, pak smutné zlato padlo do rukou cestovním agenturám a kancelářím (meziročně -83 %), stříbro letecké dopravě (-73 %) a ubytování (-64 %). Ani potom ještě nejdou na řadu hospodští („pouhá“ -42 %), protože je svou bídou trumflo nahrávání video a audio programů (-44 %).

Skoro možná zajímavější je ale skutečnost, že i v onom tristním období od března do prosince se našly tři obory služeb, které zaznamenaly meziroční růst.

Takový příznivý vývoj zaznamenal obor telekomunikačních služeb (pozn. aut. – zřejmě vliv práce z domova, karantén a sociálního distancování doprovázeného hesly jako „zavolej svému seniorovi“; meziročně +3,6 %), dále obor informačních činností (např. internetový hosting; +5,8 %) a především poštovní a kurýrní činnosti (+13,3 %).

V grafu, kde jsou uvedení tři šampióni zachyceni zeleně, vypadají jejich meziroční růsty vcelku skromně; ale to jen proto, že vodorovná osa je hodně nahuštěná, aby obsáhla i výše zmíněné obří propady.

Na druhou stranu je třeba připomenout, že ve všech třech případech jde o obory služeb, které zažívaly velmi pěkné časy už před koronavirem. V roce 2019 (v grafu modré sloupce) byl průměrný meziroční růst tržeb ve službách celkem jen těsně nad jedním procentem, nicméně v telekomunikacích to bylo přes čtyři procenta, v IT téměř dvakrát tolik, a v poštovních a kurýrních službách dokonce totéž, jako loni od března do prosince.

Jinak řečeno: Z pohledu změny tempa růstu nevydělal na koronakrizi žádný obor služeb, a jediné poštovní a kurýrní služby si tempo aspoň udržely.

Autor je ekonom České spořitelny a člen Výboru pro rozpočtové prognózy
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Loňský pokles výkonu ve službách měl zásadní vliv na celou českou ekonomiku

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Také risknete práci načerno?

Poradna
Na tohle rozhodnutí nadávají statisíce lidí, nespokojenost projevují malí i velcí zaměstnavatelé, a přesto nelze změny týkající se od července 2024 tzv. dohodářů jednoznačně odsoudit. Ale ani přivítat s nadšením. Měly ztížit vyhýbání se daním a odvodům i ztížit život především předčasným důchodcům, kteří v posledních letech vyměnili pracovní poměr za práci na dohodu.