Tržní kapitalizace bitcoinu dosáhla historicky rekordní úrovně, stejně jako jeho korunová cena

Analýza
Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny světa, bitcoinu, v úterý nad ránem středoevropského času dosáhla historicky nejvyšší korunové ceny, takřka 1 610 000 korun. Psychologickou úroveň 1,6 milionu korun v úterý bitcoin překonal vůbec poprvé v historii.
Cena bitcoinu v úterý dosáhla historicky nejvyšší korunové ceny, takřka 1 610 000 korun. Ilustrační foto: Pixabay.com

V dolarovém vyjádření bitcoin za historickým cenovým rekordem z listopadu 2021 zaostal pouze o zhruba 188 dolarů, když se dnes podle dat agentury Bloomberg vyšplhal až na cenovou úroveň přesahující 68 804 dolarů. Z hlediska své dolarové tržní kapitalizace ale již absolutní rekord překonal.

Kapitalizace dosáhla 1,35 bilionu dolarů, zatímco v dosud rekordním listopadu 2021 činila maximálně 1,28 bilionu (viz graf Bloombergu níže, pozn. aut.). Bitcoinů totiž v oběhu od té doby samozřejmě přibylo, o zhruba 760 tisíc kusů. Ovšem zahrneme-li dolarovou inflaci, je nynější kapitalizace stále menší než ta z listopadu 2021, jež v dnešních cenách odpovídá 1,43 bilionu dolarů.

Zdroj: Lukáš Kovanda, Trinity Bank

Nutno také v této souvislosti říci, že kvůli inflačnímu vývoji dosud stále rekordní cena jednoho bitcoinu, takřka 69 000 dolarů z listopadu před třemi lety, v současnosti, v únoru 2024, odpovídá zhruba 77 000 dolarů.

Reálně, po zohlednění inflačního znehodnocení dolaru, tak bitcoinu k pokoření reálného rekordu ještě i dnes nad ránem chybělo „zdolat“ dalších zhruba 8 000 dolarů. Jen od začátku letošního roku bitcoin přidává výrazných více než 57 procent.

Za vzestupem dolarové ceny bitcoinu bezprostředně stojí mocný růst technologických akcií. Bitcoin a další kryptoměny jsou podstatnou částí investorů vnímány jako svého druhu právě technologická akcie. Ukazatel Nasdaq Composite, zaměřený právě na technologické akcie, na sklonku minulého týdne překonal svůj historický rekord a v pátek uzavřel vůbec nejvýše v dějinách.

PSALI JSME:
Cena bitcoinu je v korunách nejvyšší v dějinách, činí více než 1,5 milionu korun

Technologické akcie žene vzhůru zejména optimismus ohledně vyhlížených možností umělé inteligence. Na této vlně se tedy vezou i kryptoměny v čele s bitcoinem. To však není jediný důvod růstu ceny bitcoinu. Počátkem letošního ledna úřady v USA po více než deseti letech schválily první tamní bitcoinové fondy.

Ty umožňují drobným investorům v USA investovat do bitcoinu konvenční cestou, jak jsou zvyklí, skrze právě fond zaštítěný zavedenou finanční institucí typu BlackRock či Fidelity. Růst poptávky související s investicemi drobných investorů do těchto fondů také mocně pohání cenu bitcoinu výše.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Bitcoinové ETF otevírají nové příležitosti

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Půlení bitcoinu je za rohem

Tento týden se chystá halving bitcoinu. Zjednodušeně řečeno, snížení odměny za úspěšnou těžbu bitcoinového bloku na polovinu efektivně sníží nabídku nových bitcoinů – a to by podle zásady vzácnosti mělo vést k …

Akciové trhy: Evropské trhy většinou rostly

Hlavní index pražské burzy PX ve čtvrtek posílil o 0,18 procenta (1 550,34 b.). Ve čtvrtek nebyly zveřejněny žádné podstatnější korporátní informace. Zobchodovaný objem tvořil asi jen 80 procent dlouhodobého …

Akciové trhy: Praha na zelené nule

Po úterním výplachu, kdy evropské burzy výrazně ztratily, došlo ve středu ke korekci. Ale náš domácí index PX (+0,04 %, 1 547,54b.) vzrostl jen kosmeticky a skončil na zelené nule.  

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB