Bitcoinové ETF otevírají nové příležitosti

Poté, co americká Komise pro cenné papíry (SEC) schválila bitcoinové spotové burzovně obchodované fondy (ETF), můžeme říci, že nastává nová éra investování do kryptoměn. Znamená to, že investování do kryptosegmentu bude jednodušší pro širší populaci, konkrétně pro jednotlivce, pro které byl proces nákupu kryptoměn příliš složitý.
Jedním z pozoruhodných momentů bude letos „halving“, tedy snížení odměny za těžbu bitcoinu na polovinu, ke kterému dochází každé čtyři roky. Ilustrační foto: Pixabay.com

Po počátečních falešných zprávách a schvalování obdržely ETF 10. ledna oficiální schválení regulačních orgánů a hned následující den byly k dispozici k obchodování. Dříve mohli zájemci o kryptoměny investovat pouze prostřednictvím přímého nákupu „mincí“ nebo ETF na bitcoinové futures.

ETF na spotový kurz bitcoinu nyní nabízejí investiční alternativu, která může pozitivním způsobem výrazně snížit obavy spojené s tradičním nákupem kryptoměn.

Podle informací zveřejněných agenturou Reuters by díky těmto ETF mohlo do konce roku 2024 přitéct v rámci investic do bitcoinu odhadem až 100 miliard amerických dolarů. Je však důležité poznamenat, že zatím byly schváleny pouze americké ETF, které nesplňují regulační požadavky v rámci EU.

Spotové bitcoinové ETF mění pravidla hry

ETF přinášejí více regulačních záruk oproti tradičním nákupům bitcoinů a umožňují zájemcům investovat prostřednictvím velkých hráčů na trhu, jako jsou BlackRock, Grayscale Investments, Fidelity, Invesco a další.

To může výrazně přitáhnout pozornost jednotlivců, kteří se o kryptoměny zajímají, ale dosud se jejich nákupu zdrželi kvůli složitosti jejich pořízení související s vytvořením kryptopeněženky a bezpečného úložiště. Nový způsob obchodování zároveň pomáhá upevňovat a stále více etablovat kryptoměny ve světě tradičních investic.

Výhody a nevýhody

Mezi výhody, které přinášejí bitcoinové spotové ETF, patří lepší dostupnost pro investory, snadnost nákupu a prodeje. Kromě toho mohou v některých zemích existovat daňové výhody oproti přímému vlastnictví kryptoměn, a to díky dlouhodobě zavedenému daňovému režimu ETF.

Každá mince má samozřejmě dvě strany. Obchodování s ETF může zahrnovat potenciální zkreslení sledování ceny v důsledku likvidity trhu, kurzového rizika a také provozních poplatků.

Očekávání pro rok 2024

V očekávání schválení spotového ETF na bitcoin se král kryptoměn v posledních měsících pyšnil prudkým růstem hodnoty, ale od 11. ledna zaznamenal mírnou korekci. Ve světle nového vývoje lze však očekávat, že letošní rok by mohl být pro kryptoměny obzvláště pozitivní a mohl by dosáhnout nových historických maxim.

Jedním z pozoruhodných momentů bude letos „halving“, tedy snížení odměny za těžbu bitcoinu na polovinu, ke kterému dochází každé čtyři roky. Jde o proces, jehož cílem je udržet nabídku bitcoinů pod kontrolou a zajistit jejich postupné uvolňování na trh, a z historických údajů víme, že měl na cenu bitcoinu většinou pozitivní vliv.

Autorka je hlavní analytička společnosti Wonderinterest Trading
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB