Turecká centrální banka promarnila další příležitost k záchraně měny

Analýza
Čtvrteční zasedání naplnilo černá očekávání a Turecká centrální banka opět snížila úrokové sazby navzdory pokračujícímu kolapsu tamní měny, turecké liry. Situace zůstává neudržitelná a dříve či později si vyžádá reakci ze strany tureckých autorit, která zastaví hrozící rozvrat finančního systému Turecka a zabrání ožebračení tureckých občanů v důsledku vysoké inflace.
Čím déle budou Turecká centrální banka a prezident Erdogan otálet, tím vyšší bude konečný účet stabilizace turecké měny. Ilustrační foto: Pixabay.com

Turecká centrální banka naplnila příslib z posledního zasedání a využila zbývající prostor pro snížení úrokových sazeb. Klíčová úroková sazba poklesla po snížení o dalších sto bazických bodů na 14 procent navzdory 20% inflaci a dramatickému propadu liry, která jen za poslední měsíc ztratila třetinu své hodnoty.

Sama centrální banka snižování úrokových sazeb odůvodňuje velkým příspěvkem „dočasných“ nabídkových faktorů k inflaci. Nicméně je jasné, že hlavní motivací je snaha vyhovět přáním prezidenta Erdogana, který využívá svých rozsáhlých pravomocí k brutálnímu nátlaku na centrální banku.

Kdo nesouhlasí, je jednoduše odvolán z funkce. Podobný přístup Erdogan volí i na jiných postech. Minulý měsíc musel odejít ministr financí Elwan a čistka na ministerstvu financí pokračovala tento týden odvoláním dvou náměstků a dalších vysoce postavených úředníků.

PSALI JSME:
Turecký prezident se chová jako ekonomický analfabet

Erdoganovo chování je motivováno extravagantními názory na měnovou politiku a politickými zájmy. Erdogan považuje vysoké úrokové sazby za příčinu vysoké inflace. Více pochopitelná je jeho kritika negativních důsledků vysokých úrokových sazeb na růst. Právě snaha o podporu hospodářského růstu před volbami v roce 2023 se zdá být dalším klíčovým faktorem.

Části jeho podporovatelů politika levných peněz patrně vyhovuje. Lze ale pochybovat, že tento názor bude sdílet většina Turků, kterým vysoká inflace likviduje kupní sílu jejich příjmů a úspor a kteří čelí rostoucí nestabilitě vyvolané padající měnou.

Jsou to právě obyčejní Turci s příjmy a úsporami v lokální měně, kteří ponesou náklady současné politiky. Inflace v nejbližších měsících může vystoupat až ke 30 procentům a povede ke zchudnutí většiny obyvatelstva. To těžko pomůže Erdoganovi zvrátit současné nepříznivé předvolební preference.

PSALI JSME:
Katastrofická politika turecké centrální banky

Dříve či později bude centrální banka nucena zatáhnout za záchrannou brzdu. Dosavadní pokusy zvrátit negativní trend intervencemi na měnovém trhu nestačí a nízká úroveň devizových rezerv okolo 120 miliard dolarů agresivní nákupy ani neumožňuje. Nemluvě o tom, že většinu rezerv má centrální banka půjčenou od domácích bank a spřátelených zemí, jako je například Katar.

Turecká centrální banka se proto patrně vydá cestou kombinace administrativních opatření a vyšších úrokových sazeb. Administrativní opatření jsou nepopulární, ale asi budou pro Erdogana stravitelnější než drastické zvýšení úrokových sazeb. Tato opatření budou primárně namířena na samotné Turky a turecké firmy, kterým prodraží a omezí možnosti konverze liry na tvrdou měnu a zlato. Může jít o poplatky, limity na transakce či zmrazení cizoměnových depozit.

Bohužel nelze vyloučit ani černý scénář inflačního zvyšování mezd, platů a levných úvěrů, který by mohl vyústit k rozvrácení jinak slibného oživení turecké ekonomiky. Času nazbyt příliš nezbývá a čím déle budou centrální banka a Erdogan otálet, tím vyšší bude konečný účet stabilizace turecké měny.

Autor je makroekonomický analytik společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Turecko na cestě do devalvačně-inflační spirály

Zavřít reklamu ×
  1. Chovat se podobně ČNB mám kapitál dávno ve
    Švýcarsku/USA/zlatě. A velmi váhám jestli zůstat a začít bránit suverenitu státu, nebo emigrovat.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

I prosinec se obešel bez devizových intervencí

Česká národní banka (ČNB) nemusela ani v prosinci na devizovém trhu intervenovat ve prospěch koruny. Koruna sílila i bez její pomoci a díky zklidnění nálad na mezinárodních trzích se investoři vraceli do …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB