Turecko na cestě do devalvačně-inflační spirály

Analýza
Katastrofická měnová politika potápí tureckou měnu stále níže. Lira přišla za poslední týden skoro o deset procent své hodnoty a od září poklesla o více než 40 procent. Prezident Erdogan se zatím tváří, že mu propad měny nevadí, ačkoliv lira přichází o zbytky důvěry samotných Turků a zahraniční investoři nad ní už dávno zlomili hůl.
Předpokládá se, že v Turecku budou zavedena administrativní opatření, které Turkům ztíží útěk od liry k dolaru či zlatu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Měnová politika v tureckém podání se vždy odlišovala od přístupu většiny centrálních bank. Pětiprocentní inflační cíl byl v platnosti jen na papíře a neustálé personální změny ve vedení centrální banky potvrzovaly, že jde jen o pobočku prezidentského paláce. Právě minimální nezávislost centrální banky v kombinaci s extravagantními názory prezidenta Erdogana lze považovat za hlavní příčinu přetrvávající nestability turecké měny a finančních trhů.

Erdogan nemá rád vysoké úrokové sazby. Považuje je za příčinu inflace a brzdu ekonomického rozvoje Turecka. Jeho tlak tento podzim zesílil natolik, že se turecká centrální banka vydala proti proudu a navzdory dvacetiprocentní inflaci přistoupila ke snižování úrokových sazeb.

Klíčová úroková sazba od září poklesla o čtyři procentní body na 15 procent a centrální banka na svém posledním zasedání navíc indikovala možnost dalšího snížení úrokových sazeb v prosinci. Do toho přišla další nešikovná prohlášení prezidenta Erdogana, který si pochvaloval odklon od politiky „silné“ měny a vysokých úrokových sazeb.

PSALI JSME:
Turecký prezident se chová jako ekonomický analfabet

Investorům a samotným Turkům došla trpělivost a začali se turecké měny houfně zbavovat. Ta se od posledního zasedání centrální banky propadla o 15 procent a o více než 40 procent od prvního snížení úrokových sazeb v září.

Hnacím motorem tohoto propadu se stala ztráta důvěry domácích obyvatel a firem. Zahraniční investoři nad Tureckem zlomili hůl již dávno a jejich pozice v tureckých akciích a dluhopisech jsou na historických minimech.

Situace samotného Turecko přitom není z pohledu řady jiných parametrů tak špatná. Růst by se v letošním roce měl vyšplhat až k deseti procentům, podařilo se srazit deficit běžného účtu platební bilance pod tři procenta, devizové rezervy vzrostly na několikaleté maximum 128 miliard dolarů a Turecko relativně dobře zvládá boj s covidem.

Přesto je situace evidentně neudržitelná a turecká centrální banka bude nucena zatáhnout za záchrannou brzdu, nechce-li země riskovat propad do devalvačně-inflační spirály. To by dále snížilo již tak nízké šance Erdogana na znovuzvolení v prezidentských volbách, které by se měly konat za necelé dva roky.

PSALI JSME:
Katastrofická politika turecké centrální banky

Domníváme se, že to bude právě pragmatismus, co donutí Erdogana změnit názor a tolerovat částečné zpřísnění měnové politiky. V minulosti to již několikrát předvedl nejen v otázkách měnové politiky. Nejspíše se nedá očekávat zvýšení úrokových sazeb na úroveň odpovídající standardní reakční funkci centrální banky. Sazby okolo 25 procent by Erdogan nestrávil.

Očekáváme proto jen odmazání posledního snižování úrokových sazeb a návrat klíčové sazby k dvaceti procentům, což zřejmě nebude stačit k obnovení důvěry. Z tohoto důvodu počítáme i se zavedením administrativních opatření, které ztíží Turkům útěk od liry k dolaru či zlatu.

Na rozdíl od minulosti nepředpokládáme zavedení tvrdších omezení vůči zahraničním investorům. Pro ty může aktuální krize přinést řadu příležitostí, i když zatím nemusí s nákupy spěchat, neboť pasivita tureckých autorit doposud nedovoluje vyloučit černý scénář finanční krize a dalšího propadu cen tureckých akcií a dluhopisů. Slabá lira je také dobrou zprávu pro zahraniční spotřebitele a turisty, neboť dovolené a zboží z Turecka budou nadále patřit k cenově nejpřístupnějším na trhu.

Autor je makroekonomický analytik Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Turecko je teď pro Čechy levné jako nikdy

Zavřít reklamu ×
  1. U NÁS BUDE MINISTR FINANCI PODBNÝ ODBORNÍK ??,OSTATNI MINISTŘI NA TOM BUDOU PODOBNĚ KDY BY JSME TAM DALI ASI BEZDOMOVCE S OSTRAVY TAK BY TO ASI BYLO LEPŠÍ ??

    • Alenka von Bankrot je v top ten nejslepších světových ekonomů. Teď když končí ve funkci ministryně financí, by mohla jít pomoct Turecku.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

I prosinec se obešel bez devizových intervencí

Česká národní banka (ČNB) nemusela ani v prosinci na devizovém trhu intervenovat ve prospěch koruny. Koruna sílila i bez její pomoci a díky zklidnění nálad na mezinárodních trzích se investoři vraceli do …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB