Turisté do exotiky podceňují rizika. Až 70 procent má zdravotní potíže

Analýza
Po světě ročně cestuje bezmála 1,5 miliardy lidí a jejich počet neustále stoupá. Přibývá i těch, kteří míří do exotických zemí. Až 70 procent z nich má posléze zdravotní potíže. Mnozí z turistů včetně Čechů přitom opomíjejí preventivní zdravotní opatření.
Je to pro Evropa zdravotně nezávadné? Foto: Pixabay.com

Jak ukázala rozsáhlá studie mezi pacienty Kliniky infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce v Praze, čeští cestovatelé dostatečně nevyužívají předvýjezdové poradenství, z velké části nejsou očkovaní a nevěnují pozornost případným doporučením pro bezpečné chování v rizikových oblastech.

„Z celkového počtu bezmála tisíce pacientů – cestovatelů, kteří byli ošetřeni s obtížemi po návratu z rizikových oblastí, pouze 44,4 procenta absolvovalo před odjezdem konzultaci u lékaře. Očkováno bylo podle mezinárodně platných a racionálních doporučení pouze 33,4 procent z nich,“ konstatoval Milan Trojánek z této kliniky.

Malárie nebo dengue

Údaje do unikátní studie sbírala Klinika infekčních, parazitárních a tropických nemocí Nemocnice Na Bulovce mezi lety 2009 až 2018, když se ptala 934 pacientů, kteří byli ošetřeni po návratu z rizikové oblasti. Nejčastěji šlo o Čechy, kteří přicestovali z jihovýchodní Asie a ze subsaharské Afriky.

Mezi nejvíce zastoupené klinické syndromy patřila akutní a chronická průjmová onemocnění (28,5 procent), horečnaté stavy (25,7 procent) a kožní léze (17,8 procent). Tropické infekce byly diagnostikovány u 199 osob a celkem 63 pacienti prodělali malárii nebo onemocnění preventabilní (identifikovatelné, ovlivnitelné) očkováním.

PSALI JSME:
Jarní prázdniny v exotické cizině se mohou výrazně prodražit

Mezi nejčastější diagnostikované tropické infekce českých cestovatelů patřila malárie, horečky dengue, chikungunya a Zika. Právě malárie patří mezi nejčastěji importované tropické onemocnění s možným závažným a život ohrožujícím průběhem. Rizikové jsou zejména pracovní cesty, protože jsou častokrát dlouhodobé.

Potíže až po letech

Obdobnou zkušenost, jako kolegové z pražské Nemocnice Na Bulovce, má Rastislav Maďar, odborný garant center Očkování a cestovní medicíny Avenier. V exotických zemích nehrozí podle něj jen akutní průjem. „Existuje řada nemocí a bakterií, které si člověk přiveze v těle, desítky let se neprojeví a pak vyústí v rakovinu nebo chronické potíže,“ řekl před časem Maďar.

Podle jeho zkušeností přibývá lidí, kteří si nechtějí přiznat, že by se mohli nakazit smrtelně nebezpečnou chorobou, a vycestují bez potřebných léků a očkování. Největšímu riziku se podle průzkumu center očkování a cestovní medicíny Avenier vystavují návštěvníci Indie, Nepálu, Thajska a Peru, ale také ti cestovatelé, kteří jedou na poznávací zájezd na vlastní pěst.

„Zejména v Asii se nelze spolehnout na to, že i na první pohled čistá restaurace dodržuje hygienické zvyky Evropanů, že seženete ubytování, kde bude použitelná toaleta. I když se ti lidé snaží, nikdy nevíte, v jakém prostředí žije kuchař a číšník, s jakými nemocemi přichází do styku,“ dodal Maďar, podle něhož nemají Evropané na exotické bakterie připravený imunitní systém.

PSALI JSME:
Zimní dovolená v exotice? Hodiny na toaletě, rizikový sex i tropické nemoci

Cestovní medicína na vzestupu

Jako obor je cestovní medicína na vzestupu. Podle dostupných zdrojů totiž až 70 procent všech turistů postihnou nějaké zdravotní potíže, které u tří až pěti procent vyžadují lékařské ošetření. Mezi nejčastější zdravotní problémy – jak už bylo zmíněno – patří akutní či chronická průjmová onemocnění, horečnaté stavy, kožní léze a respirační infekce.

Mnohé importované nákazy přitom mohou působit velmi komplikovaně a vést až k ohrožení života. Některé infekce mohou navíc ohrozit i ty osoby, které nikam necestovaly. Podle údajů Světové turistické organizace (UNWTO) přitom v posledních letech přibývá cestovatelů, kteří jezdí do epidemiologicky, klimaticky či socioekonomicky rizikových oblastí. Podobný trend je přitom vidět i mezi českými turisty. S tím pak souvisí i vyšší počet nakažených.

Riziko možných zdravotních obtíží přitom nesouvisí pouze s cílovou oblastí, délkou pobytu nebo charakterem a cílem cesty, ale rovněž s věkem cestovatele, jeho celkovou kondicí a případnými chronickými onemocněními. Významnou roli hrají také takzvané ovlivnitelné faktory, mezi něž patří zejména abherence (stupeň spolupráce) k doporučením lékaře a k preventivním opatřením anebo rizikové chování v cizině.

Konzultace s lékařem v dostatečném předstihu před odjezdem je prvním krokem k hladkému zvládnutí cesty a návratu bez zdravotních problémů. Součástí poradenství by měl být nejen výběr očkování, ale i zajištění správné ochrany před malárií, doporučení, jak se zachovat při nejčastějších zdravotních obtížích, jak si vybavit cestovní lékárničku, ale také celkové zhodnocení zdravotního stavu cestovatele, jeho chronických nemocí a rizik, které z nich plynou.

PSALI JSME:
V cizině ročně zemře až 500 Čechů, převoz vyjde na statisíce

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daň ze štěstí se může týkat každého

Poradna
Máváte tím kouzelným papírkem a blaženě se usmíváte – konečně jsem vyhrál, štěstí mi snad spadlo z nebe. Je to radost pochopitelná, ale trochu předčasná, protože než výhra v loterii, kurzové sázce či jiné hazardní hře z nebe dopadne až do výhercova klína, ztratí se 15 procent objemu.