Průmyslová produkce sice v červnu meziměsíčně vzrostla o 0,7 procenta, to ale zdaleka nestačilo na korekci ostrého květnového poklesu o 2,2 procenta. Na mezičtvrtletní bázi pokles průmyslové produkce v druhém čtvrtletí zrychlil na 1,1 procenta po -0,8 procenta v prvním čtvrtletí letošního roku.
Stavebnictví mezitím zůstává v hlubokém útlumu, když jeho produkce po meziměsíčním snížení o 5,1 procenta v květnu dále klesala i v červnu, a to o 0,8 procenta. Slabý vývoj vydaných stavebních povolení navíc nedává moc nadějí na oživení produkce v nejbližších měsících.
Z trojlístku dat za červen ale pozitivně překvapil vysoký přebytek zahraničního obchodu (+29,3 mld. Kč), který zřejmě odráží vývoz dříve rozpracované produkce. Tento efekt by ale měl postupně slábnout.
Po turbulentním začátku týdne v úterý došlo k uklidnění situace. Přispěla k tomu pravděpodobně i včerejší data ISM ze služeb v USA, která neposílila obavy ohledně rychlého nástupu recese tamní ekonomiky. Americký dolar během úterka dne částečně ukrajoval ztráty z předchozích dvou seancí a vůči euru posílil k 1,09 USD/EUR.
To doprovázel i mírný růst dolarových sazeb, naproti tomu ty eurové měly tendenci klesat. Korunové úrokové sazby se vydaly stejným směrem jako ty dolarové a nepatrně rostly. Zatímco středoevropské měny dnes pokračovaly v oslabování, když polský zlotý i maďarský forint ztrácí zhruba 0,2 procenta, tak česká koruna zůstala bez větší újmy a oproti euru dokonce mírně posílila.
Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)
Ilustrační foto: Depositphotos.com