Tuzemská průmyslová produkce pokračuje ve svižném meziměsíčním růstu

Názor
Oživení české ekonomiky pokračovalo také v červenci. To potvrzují včerejší data průmyslové produkce Českého statistického úřadu, která vzrostla oproti červnu o 5,7 %, ve srovnání s loňským rokem však byla stále o pět procent nižší. Výsledek byl tak o necelé dva procentní body lepší, než trh čekal a ve směru nižšího poklesu byl revidován i červnový výsledek.
Ilustrační foto: Vítkovice Heavy Machinery

Ačkoliv výroba v průmyslu za loňskem i nadále zaostává, je zjevné, že pokoronavirový propad produkce výrobní sektor postupně odmazává, a to rychleji, než se čekalo. K tomu mu pomáhá především nárůst poptávky ze zahraničí s tím, jak k oživení dochází také v ostatních ekonomikách.

Výrazně se situace zlepšila také v automobilovém průmyslu, kde již produkce klesala meziročně jen o 0,7 %. Dobrou zprávou je i nárůst hodnoty tamních nových zakázek, která se zvýšila o necelých deset procent. Celkově se však hodnota nových zakázek v průmyslu snížila o 3,6 %, zejména vlivem strojírenského a chemického průmyslu, který se stále nachází ve výrazném poklesu.

Brzdou rychlejšího oživení produkce v průmyslu je i nadále pokračující narušení dodavatelsko-odběratelských řetězců, k němuž došlo v důsledku předchozího uzavření jednotlivých ekonomik.

PSALI JSME:
Česká ekonomika utrpěla obří šok. Padá hlouběji, než se myslelo

Vlivem zvýšené nejistoty chybí především poptávka po investičním zboží nebo zboží dlouhodobé spotřeby. Na to ukázala i data hrubého domácího produktu z minulého týdne.

Stejně jako zbytek ekonomiky, vyhlíží také průmysl podzimní měsíce s obavami. Půjde především o další vývoj koronavirové pandemie. Opětovné uzavření ekonomik, a tedy i přerušení zahraničního obchodu, by totiž bylo pro exportně orientovaný průmysl katastrofou.

I při sebelepším vývoji v druhé půli roku, však průmysl za celý letošní rok s největší pravděpodobností vykáže pokles produkce. Probíhající oživení totiž stále stojí na chatrných základech, zatímco jarní propad ekonomiky byl bezprecedentně hluboký.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Ustojí tuzemská ekonomika případnou odvetu Číny?

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Optimismus na hliněných nohách

Pohled na globální i tuzemské trhy vůbec nevypadá špatně. Příslib klíčových centrálních bank, že měnové politiky zůstanou uvolněné dostatečně dlouho, v kombinaci s fiskálními stimuly podporuje rizikový apetit investorů.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru