Tuzemská průmyslová výroba zpomaluje

Názor
Český průmysl v červenci dále zpomalil. Produkce byla meziměsíčně nižší o 0,3 procenta, meziročně pak reálně vzrostla o 0,8 procenta. K meziroční změně kladně nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, která přidala 2,57 procentního bodu (pb). To je velmi dobrý výsledek vzhledem k tomu, že Škoda Auto vyhlásila pro první a poslední červencový týden celozávodní dovolenou.
K meziroční změně kladně nejvíce přispěla výroba motorových vozidel, která přidala 2,57 procentního bodu. To je velmi dobrý výsledek vzhledem k tomu, že Škoda Auto vyhlásila pro první a poslední červencový týden celozávodní dovolenou. Ilustrační foto: Škoda Auto

Je tedy patrné, že problémy se subdodávkami již výrazně slábnou, což vyplývá i z předstihových ukazatelů PMI (index nákupních manažerů, pozn. red.). Dalším kladným přispěvatelem bylo odvětví výroby a rozvodu elektřiny, plynu a tepla (+0,5 pb) a výroba strojů a zařízení (+0,5 pb). Naopak odvětví, která tradičně pomáhala českému průmyslu v růstu, zaznamenala pokles (výroba kovodělných výrobků a základních kovů, pozn. aut.).

Nové zakázky v meziročním srovnání vzrostly v červenci o 2,2 procenta. Nejvíce jich přibylo v odvětví výroby ostatních dopravních prostředků, chemických látek a kovových konstrukcí. Naopak příspěvek výroby motorových vozidel k růstu zakázek byl negativní na úrovni 2,75 procentního bodu. To do značné míry souviselo s vysokou srovnávací základnou z loňského roku.

Celkově náš další výhled pro český průmysl není příliš optimistický. Hodnota nových průmyslových objednávek v Německu, kde je oproti většině ostatních zemí měřena v reálném vyjádření a není tak zkreslena rychle rostoucími cenami, od února setrvale klesá.

PSALI JSME:
Český průmysl na cestě do útlumu

Známky slábnoucí poptávky a produkce jsou patrné jak na domácích předstihových indikátorech, tak na těch zahraničních.

S výsledky průmyslové produkce korespondoval i vývoj v zahraničním obchodě. Ten skončil deficitem 22,8 miliardy korun. Příznivý vliv na celkové saldo měl vyšší přebytek obchodu s motorovými vozidly (o 8,5 mld. Kč) a obchodu s elektřinou (o 7,2 mld. Kč).

K negativnímu výsledku obchodní bilance tak vedl deficit obchodu s ropou a zemním plynem, který byl meziročně vyšší o 24,6 miliardy korun. Příčinou byly jak vyšší ceny na světových komoditních trzích, tak větší dovezené množství. Vývoz se meziměsíčně po sezónním očištění zvýšil o 1,9 procenta, dovoz pak o 0,4 procenta. V meziročním srovnání byl vývoz vyšší o 10,2 procenta, dovoz o 13,8 procenta.

Autorka je ekonomka Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Tuzemská ekonomika si vedla lépe, než se čekalo

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Tuzemský vývoz ohrožuje upadající poptávka

Růst hodnoty vývozů dosáhl v srpnu meziročně 10,2 procenta, mírně nad predikcí indexu exportu, která se pohybovala poblíž osmi procent. Nicméně růst nejde čistě na vrub objemu vyvezeného zboží, ale především růstu …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Třetina žen odmítá preventivní vyšetření na rakovinu děložního hrdla

Průzkum
Více než třetina českých žen odmítá pravidelné preventivní vyšetření na karcinom děložního hrdla, přestože je v rámci českého zdravotnictví toto snadno dostupné. Jako nejčastější důvody uvádí strach z případné nepříznivé diagnózy anebo to, že nepociťují žádné potíže. Vyplývá to z výzkumu odborníků z Národního institutu pro výzkum socioekonomických dopadů nemocí a systémových rizik (SYRI), který má redakce …