Tuzemské stavebnictví pokračuje v hlubokém poklesu

Názor
Stavební výroba v ČR v únoru klesla meziročně o 11 procent po předchozím poklesu o 5,2 procenta. Tento vývoj byl horší, než s jakým počítala naše prognóza, která očekávala oproti loňsku pokles o 8,3 procenta.
Stavební výroba v ČR v únoru klesla meziročně o 11 procent. V dalších letech by ale tuzemské stavební výrobě měly významně pomoci finanční prostředky z fondů EU. Ilustrační foto: Pixabay.com

Ve srovnání s lednem se stavební produkce snížila o tři procenta. I nadále se nedaří především v odvětví pozemního stavitelství, kde se meziroční pokles produkce prohloubil na 13,8 procenta. Na vině jsou zde především přetrvávající protiepidemická omezení a zvýšená nejistota ohledně dalšího vývoje.

Ta vede k tomu, že především firmy omezují investice do rozšiřování výroby. V oblasti inženýrského stavitelství, kde velkou část projektů zadává přímo stát, naopak produkce vzrostla meziročně o 0,8 procenta.

Výhled pro nejbližší měsíce zůstává i dále poměrně pesimistický, když počet nově vydaných stavebních povolení pokračoval v poklesu (v únoru meziročně o 3,3 %).

PSALI JSME:
Stavebnictví se stále hluboce propadá. Hrozí další zdražování bytů

Orientační hodnota stavebních povolení sice vzrostla o 30 procent, podle informací z Českého statistického úřadu byl však tento růst tažen především několika infrastrukturními projekty, u kterých zpravidla trvá delší dobu, než započne jejich realizace.

Mírné oživení v oblasti stavebnictví bychom mohli pozorovat ve druhé polovině roku, kdy už by mohly polevit současné restrikce a vlivem vyššího podílu proočkované populace by se měla snížit i nejistota kolem dalšího vývoje.

V dalších letech by tuzemské stavební výrobě měly významně pomoci také finanční prostředky z fondů EU. Brzdou dalšího vývoje však může být nedostatek pracovníků ze zahraničí, na kterých české stavebnictví po dlouhou dobu stojí. Ti po vypuknutí pandemie odcestovali do domovských zemí a je otázkou zda či kdy se vrátí.

Autor je ekonom Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Evropské fondy nakopnou investiční aktivitu

Zavřít reklamu ×
  1. Pojem „Tuzemské stavebnictví“ je hodně zavádějící. Na stavbách jsou cizinci z východu a makají na nemovitosti pro dalšího cizince většinou ze západu.Našinec nemá šanci na vlastní nemovitost pokud teda nezdědil 10 mega nebo rovnou nevyhrál Sportku. Prací nelze našetřit….Leda prací v politice jalo ministr nebo aspoň poslanec.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Situace ve službách se stabilizuje

Na to, že na významnou část služeb dopadal v prvním čtvrtletí lockdown, byly jejich výsledky za první čtvrtletí mírně povzbudivé. Oproti poslednímu čtvrtletí loňského roku se (podle údajů Českého statistického …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vejce zdražují, chovatelé začali pouštět slepice z klecí

Analýza
Klecový chov slepic sice skončí podle loni schváleného zákona až v roce 2027, mnozí chovatelé se ale novým pravidlům přizpůsobuje s předstihem už nyní.  Podle výzkumů se zájem veřejnosti o podmínky chovu slepic a původ vajec sice zvyšuje, přesto ale převažují nakupující, kteří zohledňují především cenu. A ta se zvyšuje – právě i kvůli změně chovu nosnic.

Hrozí Air Bank zánik?

Moneta Money Bank podepsala předběžnou smlouvu o akvizici Air Bank, českého a slovenského Home Creditu a …
Rolovat nahoru