Tuzemskému průmyslu škodí mu výpadky v dodávkách, brexit, posílení koruny i hrozba lockdownu

Názor
Tuzemská průmyslová výroba se v lednu v neočištěném vyjádření propadla nejvýrazněji od loňského srpna. Meziroční pokles čítající 4,4 procenta je ještě horší, než se čekalo. Trh ve střední hodnotě odhadů analytiků oslovených agenturou Bloomberg předpokládal pokles o 4,3 procenta. 
Lockdown, tedy uzavření části tuzemské průmyslové výroby kvůli zhoršení pandemické situace bylo v uplynulých dnech doslova „na spadnutí“, jak plyne ze slov ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka, a tato hrozba stále není zažehnána. Foto: Úřad vlády ČR

Po očištění – loňský leden měl dva pracovní dny navíc – je výsledek o poznání lepší, neboť průmyslová produkce vykazuje meziroční růst 0,9 procenta. I ten ale mírně zaostal za předpoklady.

Jde o nejslabší očištěný výsledek od loňského září. Tuzemskému průmyslu nesvědčí důsledky přetížení světových přepravních kapacit, například v nakládce a kontejnerové přepravě na asijsko-evropské trase.

Kvůli nedostatku čipů z Asie musela zkraje roku omezovat svoji výrobu například i automobilka Škoda Auto, podobné potíže přitom zasáhly celý koncern Volkswagen. Mladoboleslavská automobilka v lednu kvůli těmto výpadkům subdodávek zastavila výrobu v několika provozech a směnách.

PSALI JSME:
Zahraniční obchod v lednu zklamal. Kvůli nedostatku čipů omezil výrobu celý koncern Volkswagen

Průmyslu České republiky nenahrál ani konec pobrexitového přechodného období, jež vypršelo loni se samým sklonkem roku. Vyhlížená nejistota vedla k předzásobení odbytišť přímého i nepřímého průmyslového vývozu z ČR, což zadělalo na lednový tlumící efekt.

Současně v lednu již německý průmysl nenavázal na postupné zlepšování své kondice, resp. zmírňování meziročního propadu z druhé poloviny loňska. To se opět negativně promítlo v celkovém výsledku tuzemského průmyslu, resp. zahraničního obchodu.

Nepomohlo ani posílení koruny. Kurs koruny k euru se během ledna pohyboval převážně v pásmu od 26 do 26,20. Loni po podstatnou část podzimu převyšoval úroveň 27 korun. Silnější měna snižuje konkurenceschopnost tuzemského průmyslového zboží na zahraničních trzích.

PSALI JSME:
Centrální banka očekává další posílení koruny

Za celý letošní rok by měla průmyslová výroba vzrůst o osm procent. Pomůže jí vakcinace podstatné části globální populace a postupné zotavování světové i tuzemské ekonomiky zejména od poloviny letošního roku. Rizikem je ovšem možné uzavření části průmyslové výroby ČR z důvodu zhoršení pandemické situace.

To bylo v uplynulých dnech doslova „na spadnutí“, jak plyne ze slov ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka, a tato hrozba stále není zažehnána. Její zhmotnění by zásadně, ba nevratně narušilo dodavatelsko-odběratelské řetězce ve vztahu k zahraničí. Nejistota, která je s tím spojena, průmyslu pochopitelně nesvědčí.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Debata o totálním lockdownu je maximálně zpolitizovaná

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Situace ve službách se stabilizuje

Na to, že na významnou část služeb dopadal v prvním čtvrtletí lockdown, byly jejich výsledky za první čtvrtletí mírně povzbudivé. Oproti poslednímu čtvrtletí loňského roku se (podle údajů Českého statistického …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vejce zdražují, chovatelé začali pouštět slepice z klecí

Analýza
Klecový chov slepic sice skončí podle loni schváleného zákona až v roce 2027, mnozí chovatelé se ale novým pravidlům přizpůsobuje s předstihem už nyní.  Podle výzkumů se zájem veřejnosti o podmínky chovu slepic a původ vajec sice zvyšuje, přesto ale převažují nakupující, kteří zohledňují především cenu. A ta se zvyšuje – právě i kvůli změně chovu nosnic.

Hrozí Air Bank zánik?

Moneta Money Bank podepsala předběžnou smlouvu o akvizici Air Bank, českého a slovenského Home Creditu a …
Rolovat nahoru