Centrální banka očekává další posílení koruny

Názor
Preferenci stabilních úrokových sazeb na únorovém zasedání vyjádřilo v uplynulých týdnech několik členů bankovní rady včetně guvernéra Jiřího Rusnoka, prozatímní stabilita úrokových sazeb také koresponduje s vyzněním čerstvě zveřejněné prognózy z dílny centrální banky.
ČNB očekává další posílení koruny. V závěru letošního roku pod úroveň 25,50 za euro, posílení pod úroveň 25,00 za euro by pak mělo následovat v průběhu jarních měsíců roku 2022. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nová prognóza České národní banky (ČNB) ovšem i nadále vykresluje první zvýšení úrokových sazeb již v průběhu letošního jara, tedy ve druhém čtvrtletí s tím, že by repo sazba mohla letos vzrůst ze své aktuální hladiny 0,25 procenta na úroveň jednoho procenta. Jde o velmi obdobný vzkaz, jaký dávala předchozí prognóza ČNB z loňského listopadu.

Prognóza úrokové sazby PRIBOR je pro druhé pololetí letošního roku v čerstvé prognóze dokonce o něco vyšší, než co předpokládala prognóza ČNB z loňského listopadu. Z dnešní tiskové konference, na níž byly základní parametry prognózy zveřejněny, je ale zřejmé, že bankovní rada vnímá rizika jako celkem jednoznačně vychýlená ve směru pozdějšího zvýšení úrokových sazeb, než co prognóza vykresluje.

Podobný názor, jenž očekává pozvolnější růst úrokových sazeb, zatím převažuje i na finančním trhu. Nejistoty spojené s délkou trvání omezení souvisejících s pandemií vedou spolu se silnější korunou k názoru, že ČNB začne zvyšovat své úroky až v závěrečných měsících letošního roku a že výraznější růst sazeb přijde až v roce 2022.

PSALI JSME:
Bankovní rada vidí šanci na vyšší sazby, vnímá ale i riziko předčasného utažení měnové politiky

Zajímavý je ale výhled kurzu koruny: Zde ČNB očekává další posílení, v závěru letošního roku pod úroveň 25,50 za euro, posílení pod úroveň 25,00 za euro by pak mělo následovat v průběhu jarních měsíců roku 2022. Takový názor je blízký našim vlastním předpokladům: Pokud se naplní scénář oživení hospodářské růstu jak v české ekonomice, tak ve světě, tak by koruna měla reagovat posílením.

Na rozdíl od vyznění základního scénáře prognózy ČNB ale vnímám kombinaci silnější koruny a přetrvávajících nejistot na straně pandemie coby kombinaci hovořící pro mírnější inflační tlaky v české ekonomice a tedy i pro delší setrvání úrokových sazeb na jejich stávajících úrovních.

Osobně bych si dovedl představit jedno zvýšení úrokových sazeb v letošním závěrečném čtvrtletí, po němž by následoval další růst úroků v roce 2022. Stejně dobře je ale možné, že kombinace silnější koruny a mírnějších inflačních tlaků povede bankovní radu k tomu, že zahájení cyklu zvyšování úroků odloží až na rok 2022.

PSALI JSME:
Bankovní rada vidí novou prognózu ČNB jako moc optimistickou

Samotná prognóza ČNB každopádně překvapila tím, že i nadále pro letošní rok předpokládá trojí zvýšení úrokových sazeb, z vyjádření bankovní rady je ale zároveň zřejmé, že bankovní rada vnímá rizika spojená s pandemií jako výrazná, což může vést k potřebě držet měnové podmínky v tuzemské ekonomice uvolněné po delší dobu, než co vykresluje čerstvá prognóza.

Zároveň je pravda, že například hrubý domácí produkt (HDP) si vedl v závěru loňského roku lépe, než předpokládala čerstvě zveřejněná prognóza ČNB, která ještě nestihla reflektovat příznivá data o HDP zveřejněná v závěru ledna.

Je zcela namístě říci, že výhled ekonomiky je zatížen řadou nejistot, osobně naprosto rozumím názoru bankovní rady, že situace v ekonomice pravděpodobně povede k potřebě pozdějšího zvýšení úrokových sazeb, než co nyní naznačuje prognóza z dílny centrální banky.

Autor je hlavní ekonom Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Co s loňským ziskem ČNB? Nic

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

ECB upravila inflační cíl na rovná dvě procenta

Evropská centrální banka (ECB) oznámila změny ve způsobu provádění měnové politiky dříve, než se čekalo. Dnešní oznámení je tak vyústěním zhruba rok a půl trvající revize celkové měnově politické strategie.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Půjčujete kamarádovi auto? Rozmyslete si to

Poradna
Půjč mi auto na dovolenou, to moje má malý kufr. Kdo by této prosbě odolal, vždyť kamarád je spolehlivý řidič a se svým vozem momentálně žádný výlet neplánujete? Takže vyhovíte, ale už za pár dní se nestačíte divit, kam vás dobré srdce a výpomoc bližnímu dovedly. Své odpovědnosti majitele a provozovatele vozidla se totiž nezbavujete ani jeho půjčením komukoli.
Rolovat nahoru