Tuzemskou ekonomiku čeká technická recese

Listopadový PMI průzkum pro tuzemský zpracovatelský průmysl (index nákupních manažerů, pozn. red.) hlásí, že aktivita v tomto sektoru české ekonomiky pokračuje v poklesu a v porovnání s říjnem se tempo poklesu dokonce mírně prohloubilo.
Vedle ochlazování aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu lze čekat podobný vývoj i v dalších sektorech ekonomiky, tedy v maloobchodu, ve službách či ve stavebnictví. Ilustrační foto: Depositphotos.com

PMI indikátor v tuzemském zpracovatelském průmyslu klesl na svou nejnižší úroveň od května 2020 a listopadový průzkum zároveň potvrzuje, že pokračuje pokles výroby i nových objednávek.

Vývoj v tuzemském zpracovatelském průmyslu zapadá do mozaiky předpokladů, dle kterých bude po poklesu ve třetím čtvrtletí pokračovat ochlazení výkonu české ekonomiky i v závěrečném čtvrtletí letošního roku a česká ekonomika projde technickou recesí.

Souhrnný indikátor PMI, mapující aktivitu v tuzemském zpracovatelském průmyslu, v listopadu klesl z úrovně 41,7 na 41,6, což je nejnižší hodnota od května 2020. Finanční trh očekával nárůst celkového indikátoru PMI na úroveň 42,6.

Pod úrovní padesáti bodů, jež v tomto průzkumu vytváří kritickou hranici mezi růstem a poklesem aktivity ve zkoumaném sektoru ekonomiky, se PMI indikátor pro tuzemský zpracovatelský průmysl nachází již šestý měsíc v řadě.

Na tak nízkých úrovních, na kterých se indikátor PMI aktuálně nachází, bylo hodnocení podmínek ve zpracovatelském průmyslu na jaře roku 2020, kdy se aktivita v tomto sektoru ekonomiky začala zvedat po úderu, který uštědřila první vlna pandemie koronaviru.

Dle PMI průzkumu se v tuzemském zpracovatelském průmyslu v listopadu dále prohloubil pokles výroby a byl tak nejprudší od května 2020. Pokračoval i pokles nových objednávek a jakkoliv se v porovnání s říjnem o něco zmírnil, tak šlo o historicky jeden z nejprudších poklesů poptávky ve zpracovatelském průmyslu.

Vysoká inflace včetně vysokých nákladů na energie se nepříznivě podepisuje na kupní síle zákazníků, a to i na exportních trzích: Nové objednávky ze zahraničí pokračují v prudkém poklesu. Očekávání ohledně výroby pro příštích 12 měsíců se sice dle průzkumu PMI v porovnání s říjnem mírně zlepšila, i tak jsou ale na druhé nejslabší úrovni od dubna 2020.

Růst nákladů v tuzemském zpracovatelském průmyslu pokračuje, v listopadu byl ovšem nejpomalejší za uplynulé dva roky. Růst prodejních cen též zpomalil, na nejnižší úroveň od května 2021 s tím, jak na výrobce působí konkurenční prostřední, jež jim znemožňuje promítnout vyšší náklady plně do prodejních cen.

Ochlazování aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu by v horizontu dalších měsíců mělo obecně vést ke zmírňování cenových tlaků v tomto sektoru ekonomiky. Listopadový PMI průzkum pro tuzemský zpracovatelský průmysl hlásí další prohloubení pokles aktivity v tomto sektoru české ekonomiky.

Byť bylo pokles PMI indikátoru oproti říjnu jen mírný, tak z pohledu očekávání finančního trhu jde o zklamání, zejména ve světle zmírnění poklesu PMI ve zpracovatelském průmyslu jak v eurozóně včetně Německa, tak například v sousedním Polsku.

Vedle ochlazování aktivity v tuzemském zpracovatelském průmyslu lze čekat podobný vývoj i v dalších sektorech ekonomiky, tedy v maloobchodu, ve službách či ve stavebnictví s tím, jak na zákazníky a jejich reálné příjmy nepříznivě dopadá vysoká inflace.

Pokles PMI ve zpracovatelském průmyslu zapadá do mozaiky předpokládaného scénáře, v němž Česká republika vykáže mezikvartální pokles hrubého domácího produktu (HDP) jak ve třetím, tak ve čtvrtém čtvrtletí letošního roku a ekonomika tak projde technickou recesí.

Autor je hlavní ekonom společnosti Generali Investments CEE
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek