Tuzemský cestovní ruch se vloni propadl do 90. let

Český cestovní ruch se v roce 2020 propadl zpět do 90. let. Ubytovalo se meziročně o polovinu méně hostů. Závěrečné čtvrtletí přineslo až 90procentní úbytek hostů. Nezachránilo to ani nadějné otevřené léto, ani zimní radovánky „vládě navzdory“.
Česko vloni přišlo o rekordní počet zahraničních turistů. Nejvíce Praha. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podle Světové organizace cestovního ruchu loni klesl mezinárodní počet příjezdů o 74 procenta. Po světě cestovalo o miliardu lidí méně, zhruba polovina tohoto úbytku připadla na Evropu. A pokles turistického ruchu se pochopitelně nevyhnul ani České republice.

„Počet hostů se loni propadl na úroveň 90. let,“ oznámil předseda Českého statistického úřadu (ČSÚ) Marek Rojíček. Následující zpráva ČSÚ je strohá, jasná a potvrzující, že černá je vskutku černá. Celkový počet hostů ubytovaných v hromadných ubytovacích zařízeních v roce 2020 činil 10,8 milionu, což je o 11,2 milionu méně, než v roce 2019. Celoroční pokles o 51 procent.

Domácích hostů se ubytovalo osm milionů, tedy meziročně o 28 procent méně. Ubytovaných cizinců v ČR v roce 2020 ubylo o 74,4 procenta. Znamená to o 8,1 milionu příjezdů méně. Nejvíce cizinců přijelo z Německa (819 tisíc), Polska (287 tisíc) a Slovenska (274 tisíc). Číňanů – oproti roku 2019 – dorazilo šest procent.

Souhrnný počet přenocování u nás dosáhl loni 31,2 milionu nocí, což meziročně představovalo pokles o 45,3 procent. Počet strávených nocí domácími turisty se snížil o 20,3 procenta, u cizinců o 72,9 procenta.

PSALI JSME:
Regionální letiště v Česku těžce krvácí, některým hrozí zánik

Rána do vazu

Ve čtvrtém čtvrtletí se celkový počet ubytovaných hostů v hromadných ubytovacích zařízeních meziročně snížil o 85,9 procenta a počet přenocování poklesl o 81,3 procenta. Zahraničních hostů přijelo ve čtvrtém čtvrtletí 2020 o 2,5 milionu méně, než ve čtvrtém čtvrtletí 2019 – mínus 96 procent.

Největší pokles ve čtvrtém čtvrtletí je patrný v Praze, kam meziročně přijelo o 1,9 milionu hostů méně (-92,9 %) a počet přenocování se snížil o 4,4 milionu (-93,2 %). Pokles o více než jeden milion nocí zaznamenal také Karlovarský kraj (-79 %).

„Ubytování domácích hostů vzrostlo v červenci a srpnu meziročně o dvacet procent. Dorovnat výpadek to ovšem nemohlo,“ dodal k letní sezóně 2020 Pavel Vančura ze statistického úřadu.

„Propad mezinárodních příjmů z cestovního ruchu může dosáhnout až 1,3 bilionu dolarů, což je jedenáctkrát více, než v době ekonomické recese v letech 2008 a 2009. Ztráta může vést ke snížení celosvětového HDP až o dvě procenta,“ podotkl jeho kolega Zdeněk Lejsek.

PSALI JSME:
Cestovní ruch v Česku se vloni zhroutil

Zavřít reklamu ×
  1. Pražští podnikatelé si na turistech namastili kapsu a běžně mají na účtech naspořeno nebo spíš nakradeno kolem 100 milionů korun.Obyčejný taxikář má díky turistům na účtě 10 milionů korun a doma novou Teslu.

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Tuzemský cestovní ruch padl na kolena

Hotely se stravovacími službami jsou rizikové z hlediska šíření koronaviru. Proto někteří lidé zřejmě omezí klasické dovolené v resortech pořádané cestovními kancelářemi. Je však možné, že lidé projeví zvýšený zájem …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Vejce zdražují, chovatelé začali pouštět slepice z klecí

Analýza
Klecový chov slepic sice skončí podle loni schváleného zákona až v roce 2027, mnozí chovatelé se ale novým pravidlům přizpůsobuje s předstihem už nyní.  Podle výzkumů se zájem veřejnosti o podmínky chovu slepic a původ vajec sice zvyšuje, přesto ale převažují nakupující, kteří zohledňují především cenu. A ta se zvyšuje – právě i kvůli změně chovu nosnic.

Hrozí Air Bank zánik?

Moneta Money Bank podepsala předběžnou smlouvu o akvizici Air Bank, českého a slovenského Home Creditu a …
Rolovat nahoru