Tuzemský cestovní ruch se vloni propadl do 90. let

Český cestovní ruch se v roce 2020 propadl zpět do 90. let. Ubytovalo se meziročně o polovinu méně hostů. Závěrečné čtvrtletí přineslo až 90procentní úbytek hostů. Nezachránilo to ani nadějné otevřené léto, ani zimní radovánky „vládě navzdory“.
Česko vloni přišlo o rekordní počet zahraničních turistů. Nejvíce Praha. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podle Světové organizace cestovního ruchu loni klesl mezinárodní počet příjezdů o 74 procenta. Po světě cestovalo o miliardu lidí méně, zhruba polovina tohoto úbytku připadla na Evropu. A pokles turistického ruchu se pochopitelně nevyhnul ani České republice.

„Počet hostů se loni propadl na úroveň 90. let,“ oznámil předseda Českého statistického úřadu (ČSÚ) Marek Rojíček. Následující zpráva ČSÚ je strohá, jasná a potvrzující, že černá je vskutku černá. Celkový počet hostů ubytovaných v hromadných ubytovacích zařízeních v roce 2020 činil 10,8 milionu, což je o 11,2 milionu méně, než v roce 2019. Celoroční pokles o 51 procent.

Domácích hostů se ubytovalo osm milionů, tedy meziročně o 28 procent méně. Ubytovaných cizinců v ČR v roce 2020 ubylo o 74,4 procenta. Znamená to o 8,1 milionu příjezdů méně. Nejvíce cizinců přijelo z Německa (819 tisíc), Polska (287 tisíc) a Slovenska (274 tisíc). Číňanů – oproti roku 2019 – dorazilo šest procent.

Souhrnný počet přenocování u nás dosáhl loni 31,2 milionu nocí, což meziročně představovalo pokles o 45,3 procent. Počet strávených nocí domácími turisty se snížil o 20,3 procenta, u cizinců o 72,9 procenta.

PSALI JSME:
Regionální letiště v Česku těžce krvácí, některým hrozí zánik

Rána do vazu

Ve čtvrtém čtvrtletí se celkový počet ubytovaných hostů v hromadných ubytovacích zařízeních meziročně snížil o 85,9 procenta a počet přenocování poklesl o 81,3 procenta. Zahraničních hostů přijelo ve čtvrtém čtvrtletí 2020 o 2,5 milionu méně, než ve čtvrtém čtvrtletí 2019 – mínus 96 procent.

Největší pokles ve čtvrtém čtvrtletí je patrný v Praze, kam meziročně přijelo o 1,9 milionu hostů méně (-92,9 %) a počet přenocování se snížil o 4,4 milionu (-93,2 %). Pokles o více než jeden milion nocí zaznamenal také Karlovarský kraj (-79 %).

„Ubytování domácích hostů vzrostlo v červenci a srpnu meziročně o dvacet procent. Dorovnat výpadek to ovšem nemohlo,“ dodal k letní sezóně 2020 Pavel Vančura ze statistického úřadu.

„Propad mezinárodních příjmů z cestovního ruchu může dosáhnout až 1,3 bilionu dolarů, což je jedenáctkrát více, než v době ekonomické recese v letech 2008 a 2009. Ztráta může vést ke snížení celosvětového HDP až o dvě procenta,“ podotkl jeho kolega Zdeněk Lejsek.

PSALI JSME:
Cestovní ruch v Česku se vloni zhroutil

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Cestovní ruch v Česku se vloni zhroutil

Cestovní ruch v ČR zaznamenal loni historický propad. Počet hostů ubytovaných v hromadných ubytovacích zařízeních dosáhl podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) 10,778 milionu. To znamená, že meziročně došlo k …

Brno se může těšit na nové trolejbusy a tramvaje

Dopravní podnik města Brna (DPMB) tento týden informoval o rozšíření svého vozového parku. Už za rok se cestující v Brně svezou novými trolejbusy od společnosti Škoda Electric, která dodá 40 kusů nových kloubových …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Chybějící poptávku dohání vláda. To nikdy nemůže být fér,“ říká bývalý guvernér ČNB Miroslav Singer

Rozhovor
Pandemie působí ztráty na lidských životech i na hospodářství. „Méně se setkáváme, méně se radujeme, méně jsme v obchodech, takže méně utrácíme a firmy méně investují,“ konstatuje v rozhovoru Miroslav Singer, bývalý guvernér České národní banky. Chybějící poptávku pak podle něj dohánějí vlády. „Že to nikdy nemůže být fér, je jasné,“ dodává.

Otevřená náruč Raiffeisenbank

Krátce poté, kdy se veřejnost dozvěděla o akvizici úspěšné Equa bank, otevřela Raiffeisenbank svou náruč (dlouhé a …
Rolovat nahoru