Cestovní ruch v Česku se vloni zhroutil

Cestovní ruch v ČR zaznamenal loni historický propad. Počet hostů ubytovaných v hromadných ubytovacích zařízeních dosáhl podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) 10,778 milionu. To znamená, že meziročně došlo k výraznému propadu o 51 procent. Počet zahraničních hostů se snížil na 2,784 milionu, což představuje meziroční pokles o 74 procent.
Praha přišla v důsledku loňského výpadku turistického ruchu o zhruba 80 miliard korun. Česká metropole se stala nejpostiženějším regionem v rámci ČR. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Za celý loňský rok tak tuzemská hromadná ubytovací zařízení vykázala pokles počtu příjezdů i přenocování. Hostů se ubytovalo 10,8 milionu a v hromadných ubytovacích zařízeních strávili 31,2 milionu nocí.

Ve čtvrtém čtvrtletí 2020 se celkový počet ubytovaných hostů v hromadných ubytovacích zařízeních v ČR meziročně snížil o 85,9 procenta a počet přenocování poklesl o 81,3 procenta. „Podzimní omezení ubytovacích služeb znamenalo propad návštěvnosti srovnatelný s první jarní koronavirovou krizí,“ říká hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Z důvodu pandemie souvisejících omezení přestali ve velké míře do ČR jezdit zahraniční turisté, zejména ti ze vzdálenějších zemí, jako je Čína. Ubylo také českých turistů, ačkoli ne tolik jako těch zahraničních.

„Čeští turisté tak ani početně, natož pak svými útratami, nevykompenzovali úbytek turistů zahraničních. Nejpostiženějšími oblastmi jsou ty silně závislé na zahraničních návštěvnících, jako je Praha nebo Karlovarský kraj, jenž cizince láká na lázeňské pobyty či letní filmový festival,“ vysvětluje Kovanda.

Podle Kovandy se čísla, která dnes zveřejnil ČSÚ, víceméně očekávala: „Dokládají, že segment cestovního ruchu patří vůbec k těm nejvíce zasaženým opatřeními pro boj proti šíření pandemie koronaviru.“

PSALI JSME:
Česko přišlo v létě o rekordní počet zahraničních turistů

„Tím, že se počet hostů v České republice vloni snížil o více než 11 milionů, utrpěla ubytovací zařízení obří šok, z kterého se budou vzpamatovávat řadu let. Mnohá zařízení úplně zaniknou, jiná změní své majitele,“ domnívá se hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.

Pandemie koronaviru postihla všechny kraje České republiky. Nejlépe dopadl Liberecký kraj, kam v loňském roce dorazilo o 26 procent méně hostů než v předešlém roce. Výrazně specifický byl Karlovarský kraj, který navštívilo pouze o 9 procent hostů z tuzemska méně než v předešlém roce. Karlovarský kraj však nebyl schopen oslovit zahraniční hosty, u kterých byl evidován propad o 65 procent.

Jen Praha tak přišla v důsledku loňského výpadku turistického ruchu o zhruba 80 miliard korun. Česká metropole se stala nejpostiženějším regionem v rámci ČR – vloni evidovala pouze 2,178 milionu hostů, což představuje meziroční propad o 73 procent. Výrazně postiženy byly luxusní hotely, kde se ubytovávají hlavně cizinci. Těch do Prahy v loňském roce dorazilo o 79 procent méně, než v roce 2019.

PSALI JSME:
Rekordní propad. Pražské hotely doplatily na covid-19 nejvíce v Evropě

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Cestování

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB