Tuzemský export se po koronavirovém úderu zotavuje rychleji než dovoz

Názor
Český zahraniční obchod v červenci předčil očekávání. Červencová bilance zahraničního obchodu dosáhla úrovně 13,4 miliardy korun, zatímco se počítalo pouze s necelými třemi miliardami přebytku. Čísla podporují obrázek rychlejšího, než očekávaného zotavování tuzemské ekonomiky.
Po jarní koronavirové uzavírce podstatné části ekonomiky se vývoz rychleji „probral“ než dovoz. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Podobný vývoj je patrný také například v průmyslu, jenž je se zahraničním obchodem poměrně značně provázán, nebo v maloobchodu.

Svědčí to o tom, že propad celkové poptávky v tuzemské ekonomice – a také ekonomikách našich klíčových obchodních partnerů – je v souhrnu slabší, než se předpokládalo na jaře. Zčásti jde však o důsledek vládních podpůrných opatření. Po odeznění jejich efektu teprve budeme znát skutečný dopadu koronaviru na ekonomický výkon ČR.

Za vyšším než očekávaným přebytkem zahraničního obchodu ČR je fakt, že po jarní koronavirové uzavírce podstatné části ekonomiky se vývoz rychleji „probral“ než dovoz. Meziroční propad objemu vývozu byl letos v červnu i v červenci výrazně slabší než meziroční propad vývozu ve stejných měsících.

PSALI JSME:
Evropská ekonomika meziročně poklesla téměř o 15 procent

Nejvýraznější propad vývozu je z klíčových exportních odbytišť patrný v zemích nadmíru silně zasažených koronavirovou nákazou. Takže například do Španělska se letos od ledna do července dařilo tuzemským firmám vyvážet jen zhruba 75 procent loňského objemu vývozu za prvních sedm měsíců roku.

Do Spojeného království – kde se navíc přidává nejistota spjatá s podobou obchodního vztahu po ukončení pobrexitového přechodného období – činí letošní vývoz jen necelých 79 procent loňské úrovně. Vývoz do Francie je pak na zhruba 77 procentech loňské úrovně.

Naproti tomu export do Jižní Koreje a Turecka předčí vývoz loňský. Nejčastěji je ale letošní vývoz do klíčových exportních odbytišť na úrovni 88 procent (což je i případ vývozu do Německa – pozn. aut.) až 98 procent loňské úrovně.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Průmysl i zahraniční obchod svými výsledky za červenec potěšily

×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB
Rolovat nahoru