Tuzemský průmysl je pod stále větším tlakem

Názor
Útlum v tuzemském největším odvětví – průmyslu – v posledních měsících potvrzují nejenom ukazatele důvěry, ale aktuálně i index nákupních manažerů (PMI). Ten totiž v říjnu poklesl na 55,1 bodů z předchozích 58 a dostal se tak na jedenáctiměsíční minimum.
Útlum v tuzemském průmyslu v posledních měsících potvrzují nejen ukazatele důvěry, ale také index nákupních manažerů. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Průmysl je stále pod tlakem nedostatku výrobních vstupů, který je asi nejzřetelněji vidět na automobilovém průmyslu. Firmy hromadí zásoby jak materiálu, tak i vlastních výrobků, které nejsou schopny dokončit v důsledku chybějících komponent.

Ceny komodit včetně energií přitom zůstávají i nadále na vysokých úrovních, přetrvávají i problémy ve stále dražší v mezinárodní dopravě, takže tlak na zvyšování cen v průmyslu nepolevuje.

Celkově PMI naznačuje, že musíme počítat se slabšími výsledky průmyslu i v následujících měsících, mj. i v důsledku slábnoucího přílivu nových zakázek. Slabé přitom budou už výsledky průmyslu za září. S ohledem na více než padesátiprocentní meziroční pokles výroby aut nelze čekat nijak příznivé číslo.

Autor je analytik ČSOB
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Výrobní aktivita v ČR brzdí více, než se čekalo

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Ekonomika

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Daně se týkají i zaměstnanců

Poradna
Také si myslíte, že se daně týkají především podnikatelů, protože za zaměstnance všechno zařídí mzdová účtárna? To je omyl! A navíc vás může stát dost peněz, protože zaměstnavatel může ve vašem případě uplatnit jen takové daňové zvýhodnění, k němuž mu dodáte podklady. A ty zase budete zajišťovat jen v případě, že se o uplatňovaných výhodách předem dozvíte.