Tuzemský trh se vzácnými historickými mincemi překročil hranici půl miliardy korun

Historické mince, medaile, bankovky a cenné numismatické předměty si vloni připsaly další rekord. Celková hodnota prodaných kusů se v roce 2019 vyšplhala na částku 502 400 000 korun. Nejvzácnější mince se vydražily za 7,5 milionů korun, přičemž největší aukční výnos dosáhl hodnoty 150 milionů. Vyplývá to ze statistik a expertních analýz aukčního domu Macho & Chlapovič.
Numismatika přestavuje jednu z nejvýnosnějších a nejméně volatilních investic. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Nepřetržitý růst prodeje i cen vzácných historických mincí zaznamenal trh s numismatikou i vloni, přičemž došlo k pokoření půlmiliardové hranice. Celkový obrat v roce 2018 činil 465 milionů korun. Během loňského roku došlo k navýšení o 37,8 milionu, což znamená nárůst o rovných osm procent.

Zájem o odvětví numismatiky tak stále roste, což dokládá i fakt, že v roce 2016 se v numismatických aukcích v Čechách prodalo sběratelského materiálu za necelých 300 milionů korun, o rok později to bylo již za 410 milionů korun.

„Kvalitní sběratelský materiál je nedostatkové zboží, a tak ceny u jedinečných mincí, medailí či bankovek dosahují rekordních částek. Sběratelé a investoři si raději připlatí za sbírkový stav,“ říká spoluzakladatel aukčního domu Macho & Chlapovič Elizej Macho. Podle něj numismatika přestavuje jednu z nejvýnosnějších a nejméně volatilních investic.

V největší loňské aukci pořádané v polovině listopadu, byly vydraženy mince a numismatický materiál v hodnotě 150 milionů korun. Mezi nejvzácnější předměty patřila zlatá korunovační medaile z roku 1743, vydaná u příležitosti korunovace Marie Terezie v Praze, a zlatý pětidukát Rudolfa II. z roku 1606 z mincovny v Praze, pocházející ze staré prvorepublikové sbírky. Oba předměty byly vydraženy shodně, každý za 288 000 eur, tedy v přepočtu za zhruba sedm a půl milionu korun včetně aukční přirážky.

PSALI JSME:
Vzácné mince dnes vynáší investorům více, než akciové indexy

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Když si sousedi nadávají přes plot

Poradna
Zažil jsem loni na chalupě nepříjemnou příhodu. Vystupoval jsem z bazénu a všiml si, že ze zhruba pěti metrů na mě zírá vlčák. Nebo dokonce vlk, co já vím, protože v setině jsem byl zase ve vodě. A tam jsem strávil dobrou půlhodinku, než se zvídavé psisko začalo nudit a odkráčelo zpátky k sousedům.

Hrozí Air Bank zánik?

Moneta Money Bank podepsala předběžnou smlouvu o akvizici Air Bank, českého a slovenského Home Creditu a …
Rolovat nahoru