Týden na akciových trzích: Čtyři dny akcie rostly, pokles jen v pondělí

Výsledková sezóna za druhý kvartál respektive první polovinu roku je v plném proudu. Výsledky jsou zatím lepší v meziročním srovnání, tzn., že vzrostly. Většinou také překonaly očekávání trhu. Slušná čísla prezentovaly velké americké banky.
Jednoznačně nejdůležitější zprávou bude příští týden zasedání Fedu a Evropské centrální banky. Ilustrační foto: Depositphotos.com

U technologických firem Tesla a Netflix došlo k turbulentnímu obchodování, které ovlivnilo technologický index NASDAQ a vlastně i širokopásmový S&P500. Obě společnosti přitom překonaly reportovanými výsledky očekávání analytiků, jenže u Tesly došlo k poklesu marží a u Netflixu zklamal výhled. A to přineslo výraznou reakci investorů po zveřejnění výsledků.

Jednoznačně nejdůležitější zprávou bude příští týden zasedání Fedu (centrální banka USA, pozn. red.) a Evropské centrální banky (ECB), a tedy rozhodnutí o sazbách a doprovodný komentář guvernérů. Spekulace na výsledek těchto měnověpolitických jednání mohly mít vliv i na konec obchodování tohoto týdne.

Pražská burza, týdenní výkon

Pouze na samotném začátku týdne v pondělí pražská burza mírně oslabila. Ve zbytku týdne rostla. Bez překvapení to znamená týdenní růst indexu, a to již třetí v řadě. Tento týden přidal PX index 1,84 procenta (1 335,07 b.). Žádná ze společností na pražské burze tento týden neklesla.

Nejúspěšnějšími byly banky. Erste (+4,42 %, 827 Kč) roste čtvrtým týdnem v řadě. Stejně se vedlo i Komerční bance (+1,72 %, 710 Kč) a řetěz vítězných týdnů je na hodnotě čtyři. A musím se opakovat i u Monety (+2,46 %, 83,30 Kč). I ona patří do klubu čtyřkařů.

S růstem 2,00 procenta stojí za zmínku ještě Kofola (+2,00 %, 255 Kč), mírně se odlepila od hranice 250 korun a je to pro ni třetí týdenní růst v řadě, ale devátý neklesající (ve zbylých týdnech skončila beze změny, pozn. aut.).

Philip Morris ČR (+0,95 % 17 000 Kč) za týden dokázal vzrůst o téměř procento. ČEZ (0,00 %, 903 Kč) skončil beze změny. Hned v pondělí spadla jeho cena pod úroveň 900 korun, ale v pátek se mu tuto metu opět podařilo dobít. Zobchodovaný objem byl na ČEZu opravdu hluboko pod dlouhodobým průměrem.

Pražská burza, denní (páteční) výkon

Index PX (+0,60 %, 1 335,07 b.) v pátek rostl čtvrtým dnem v řadě. Erste Group (+2,07 %, 827 Kč) páteční etapu vyhrála. V tomto týdnu klesla pouze v úvodní časovce v pondělí. Beze zpráv se za ní v pátek umístily pojišťovna VIG (+0,70 %, 575 Kč) a ČEZ (+0,56 %, 903 Kč).

Obě společnosti se obchodovaly stejně jako Erste, v pondělí pokles, zbytek dnů v týdnu růst. Oslabila pouze Komerční banka (-0,49 %, 710 Kč). To bylo vše, ostatní jména na pražské burze v pátek rostla.

USA

Široký americký index S&P500 od pondělí do čtvrtka vzrostl o 0,65 procenta (4 534,87 bodu). Za celý týden došlo k poklesu jen ve čtvrtek, což měly na svědomí technologie. V pátek otevřel seanci růstem o +0,3 procenta a za celý týden by mohl posílit o asi o procento.

Evropa

Evropský index STOXX Europe 600 oslabil tento týden, podobně jako pražská burza, pouze v pondělí. Ostatní dny rostl. V pátek byl krátce před koncem obchodování silnější o 0,3 procenta. Za celý týden to pak vypadá na růst o jedno procento.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB