Týden na akciových trzích: Evropa dál na vítězné vlně, Pražská burza ztratila přes procento

Analýza
Výsledková sezóna v USA a Evropě je pomalu na svém konci. A jak jsem již několikrát psal, je úspěšná. Firmy reportují lepší čísla ve srovnání s odhady a vyšší v meziročním srovnání, to znamená, že rostou. 
Pražská burza ztratila tento týden 1,03 procenta. Foto: Aktron, CC BY-SA 3.0, http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/, via Wikimedia Commons

Z makrodat je tento týden zdaleka nejdůležitější inflace v USA. Finální číslo je vyšší než očekávání a to hned zaselo spekulace, že na to bude reagovat Fed (americká centrální banka, pozn. red.) a utáhne měnové podmínky, což by nemuselo být pro akcie úplně pozitivní.

Z jednotlivých společností stojí za zmínku Tesla. Její šéf Elon Musk prodal na základě hlasování veřejnosti část svého podílu a cena akcií Tesly spadla o dvanáct procent.

Americký trh

Americký akciový trh měřený širokopásmovým indexem S&P500 od pondělí do čtvrtka ztratil 1,03 procenta (4 649,27 bodu). V pondělí ještě došlo k dalšímu vylepšení historického maxima, ale pak přišly dvě korekce.

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Čtyři růstové týdny v řadě pro USA a Evropu, v Praze tři týdenní poklesy v řadě

Evropské akciové trhy

Akciová Evropa na tom byla tento týden nejlépe. Index STOXX Europe 600 mírně ztratil jen v úterý. V pátek krátce před koncem obchodování byla cena vyšší o 0,2 procenta (486,22 b.), mimochodem je to nové maximum. Za celý týden to vypadá na růst o 0,6 procenta. A bude to šestý růstový týden v řadě. Řečí čísel je to za šest týdnů růst o asi 7,5 procenta.

Pražská burza

Pátek: VIG (+1,19 %, 678,50 Kč), Stock Spirits (+0,18 %, 110,20 Kč) a Philip Morris ČR (+0,13 %, 15 780 Kč) – pouze těmto třem titulům se v pátek podařilo uzavřít v plusu. Hlavní index PX v pátek ztratil 0,89 procenta (1 361,73 bodu). Erste (-1,48 %, 1 029 Kč), Komerční banka (-1,39 %, 923 Kč), a ČEZ (-1,23 %, 724 Kč) v pátek ztratily nejvíce. A protože tito tři mají v indexu nejvyšší váhu, burza zamířila do červeného teritoria.

Pražská burza ztratila tento týden 1,03 procenta (1 361,73 bodu). ČEZ a Komerční banka, jedni z nejdůležitějších na naší burze, ji stáhly tento týden dolů. ČEZ po výsledcích odepsal za celý týden 3,34 procenta (724 Kč).

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Praha po třech týdnech zlomila kletbu

Čísla reportoval na první pohled impresivní, podstatně vyšší v meziročním srovnání, pohodlně nad konsensem trhu a navíc došlo na zvýšení cílů. Přesto cena spadla. Investoři pravděpodobně nepovažují zveřejněná čísla za kvalitní a realizují své zisky.

Komerční banka odepsala tento týden 1,81 procenta (923 Kč). Od středy se obchodovala bez dividendy a pokles se čekal. Ale nezastavil se a ve finále cena spadla více než o dividendu. A třetí největší looser je tento týden Moneta, která odepsala 1,35 procenta (87,80 Kč).

VIG (+1,57 %, 678,60 Kč), Česká zbrojovka (+1,52 %, 536 Kč) a operátor O2 CR (+0,39 %, 259 Kč) tento týden skončily nejlépe. Důležitá zpráva se týkala Komerční banky. Od středy 10. listopadu 2021 se její akcie obchodují bez nároku na dividendu 23,86 Kč.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česká zbrojovka: Nejlepší výsledky v historii, prim hraje velmi silná poptávka v USA

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Zlato by nás letos mohlo překvapit

Ještě v roce 1970 stála jedna troyská unce zlata, tedy 31,1 gramu, necelých 40 dolarů. Když na konci roku 2015 zahajovala naše společnost činnost, zlato se prodávalo za 1 050 amerických dolarů. V roce 2020 se zlato …

Trh sází na rychlejší zvyšování sazeb Fedu

Trh sází na rychlejší zvyšování sazeb amerického Fedu (centrální banka USA, pozn. red.). Data o vývoji zaměstnanosti v soukromém sektoru USA z poloviny týdne od ADP institutu výrazně překonala očekávání, páteční …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB