Týden na akciových trzích: Čtyři růstové týdny v řadě pro USA a Evropu, v Praze tři týdenní poklesy v řadě

Analýza
Makrodata (HDP, hrubý domácí produkt) oznámená tento týden byla v Evropě spíše lepší a naopak v USA mírně slabší. Zasedání Evropské centrální banky žádné překvapení nepřineslo (podle očekávání, pozn. aut.).
Hlavní americký index S&P500 ve čtvrtek dosáhl nového rekordu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

A sentiment na trhu se tak řídil lepší než očekávanou výsledkovou sezónou. V indexu S&P500 již reportovalo 280 společností a překonaly odhady tržeb o cca dvě procenta a čistého zisku o deset procent. V meziročním srovnání jde pak o růst o 18 procent a 40 procent respektive.

Americký trh

Hlavní index S&P500 ve čtvrtek dosáhl nového rekordu. Od pondělí do čtvrtka vzrostl o 1,13 procenta (4 596,42 bodu). V pátek zahájil obchodování níže o cca 0,50 procenta, nicméně hned začal ztrátu umazávat. Uvidíme, jestli to bude stačit na nové historické maximum, nebo z něj naopak mírně sestoupí. Ale s největší pravděpodobností to bude čtvrtý růstový týden v řadě se zhodnocením cca 0,9 procenta.

Evropské akciové trhy

V Evropě měřené indexem STOXX Europe 600 akcie tento týden také rostly. V pátek krátce před koncem obchodování byla akcie slabší o 0,17 procenta (474,34 b.). V součtu za celý týden to naznačuje zhodnocení o půl procenta. A to stejně jako u S&P500 bude znamenat čtvrtý růstový týden v řadě.

PSALI JSME:
Americké akcie jsou na rekordu. Vyplatí se do nich investovat?

Pražská burza

Pohled na páteční výsledky pražské burzy není nejkrásnější. Index PX klesl o 0,94 procenta (1 326,10 b.). Rostla Komerční banka (+0,17 %, 861,50 Kč), akcie Monety zůstaly po kvartálních výsledcích beze změny. Ale nejlepší výkon předvedl Philip Morris ČR s růstem o 0,64 procenta (15 780 Kč), ale to bylo v pátek z růstových příběhů vše.

Nejhorší výkon předvedl ČEZ, který klesl o 2,33 procenta (733 Kč) a zcela tak vymazal růst v prvních třech dnech tohoto týdne. Více než procentní ztráty zaznamenala také Avast (-1,17 %, 169 Kč), Česká zbrojovka (-1,14 %, 518 Kč) a Erste (-1,06 %, 953,20 Kč).

Týdenní výkon

Pražská burza tento týden ztratila 0,31 procenta (1 326,10 b.). A je to třetí týdenní pokles v řadě. Máme za sebou o státní svátek kratší týden. Kdyby byla burza otevřená i ve čtvrtek (svátek), kdy ostatní trhy rostly, mohla být týdenní ztráta nižší, případně vůbec nemusela být.

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Americký index S&P500 opět posouvá rekordy, pražská burza tahala za kratší konec

Pohled na jednotlivé tituly je smíšený. Komerční banka se stala nejlepší akcií týdne s růstem 2,44 procenta (861,50 Kč). Slušný výkon jsme viděli u operátora O2 CR, který dokázal vzrůst o 1,19 procenta (255 Kč).

Polepšit si dokázaly ještě VIG (+0,62 %, 650 Kč) a Kofola (+0,94 %, 323 Kč). Zbytek společností tento týden oslabil. Česká zbrojovka (-3,72 %, 518 Kč) beze zpráv odepsala téměř čtyři procenta a koriguje tak silný růst posledních týdnů. Téměř o dvě procenta se snížila cena akcií Erste Group (-1,83 %, 953,20 Kč). A Moneta (-1,08 %, 86,80 Kč) růstem v druhé polovině týdne nedokázala smazat ztráty z jeho začátku.

Podstatné kurzotvorné zprávy z pražské burzy

Moneta Money Bank reportovala své výsledky za třetí čtvrtletí letošního roku. V meziročním srovnání jsou reportované výsledky podstatně nad loňskými čísly. Je to díky vyššímu čistému úrokovému výnosu, přísné kontrole nákladů a zejména nižším nákladům na riziko. Moneta také zvýšila svoje celoroční cíle.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Moneta za letošek hlásí téměř tři miliardy čistého zisku

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Zlato by nás letos mohlo překvapit

Ještě v roce 1970 stála jedna troyská unce zlata, tedy 31,1 gramu, necelých 40 dolarů. Když na konci roku 2015 zahajovala naše společnost činnost, zlato se prodávalo za 1 050 amerických dolarů. V roce 2020 se zlato …

Trh sází na rychlejší zvyšování sazeb Fedu

Trh sází na rychlejší zvyšování sazeb amerického Fedu (centrální banka USA, pozn. red.). Data o vývoji zaměstnanosti v soukromém sektoru USA z poloviny týdne od ADP institutu výrazně překonala očekávání, páteční …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB