Týden na akciových trzích: Historická maxima na obou stranách Atlantiku

Názor
Nejdůležitější makrodata tohoto týdne dopadla nad očekávání dobře. V USA překonal index aktivity ve službách ISM všechny odhady a dosáhl rekordní hodnoty. Podobně dopadla také data z trhu práce. Navzdory předstihovým ukazatelům, které dopadly hůře, než se čekalo, počet nových pracovních míst mimo zemědělský sektor podstatně předčil očekávání.
Po již zveřejněných kvartálních číslech si tento týden na pražské burze výborně vedly i Erste a Komerční banka. Ilustrační foto: FAEI.cz

To bylo za mořem. U nás zvýšila Česká národní banka (ČNB) sazby o 0,25 procentních bodů, ale to se všeobecně čekalo, takže žádné velké překvapení se nekonalo. Průmysl v Německu nepotěšil a zaostal za odhady. Ale překvapivě tuzemská průmyslová produkce si vedla nad očekávání dobře. Pozitivní makrodata spolu s výsledkovou sezónou, kdy společnosti reportují silná čísla nad odhady, dal trhům pozitivní impuls.

Americký trh

Širokopásmový index S&P500 dosáhl ve čtvrtek nového maxima. V pátek otevřel ještě o trochu silnější (+0,20 %) a zapisuje další rekordy. Snad by mohl s podporou lepších dat z trhu práce tento trend vydržet. To by znamenalo další přepis historických tabulek. Od minulého pátku přidával 0,9 procenta (4 433,7 bodů).

Evropské akciové trhy

Všechny obchodní dny v týdnu skončily v plusu a trh tak stále překonává maximální hodnoty. Evropský index (index Stoxx Europe 600) rostl třetí týden v řadě. V pátek krátce před koncem obchodování si držel malý zisk 0,03 procenta (470,08 eur). Za celý týden to vypadá na slušný růst o cca 1,8 procenta.

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Za mořem maxima v pondělí, v Evropě ve čtvrtek

Pražská burza

Hlavní index pražské burzy PX přidal v pátek 0,46 procenta (1 238,39 b). Jen dva nejdůležitější tituly držely index nad vodou. Erste Group a ČEZ. Erste těží ze svých silných kvartálních výsledků a vzrostla v pátek o 2,02 procenta na 870 korun. ČEZ benefituje z vysokých cen elektřiny a také z očekávání silných výsledků, které reportuje příští úterý.

Akcie ČEZu v pátek posílily o 0,65 procenta (622,50 Kč). ČEZ posiloval každý den v týdnu a smazával tak podividendový propad. V pátek posilovaly ještě akcie České zbrojovky (+0,47 %, 426 Kč) a mírně také Avastu (+0,06 %, 173,30 Kč). Zbytek akcií oslaboval. Philip Morris ČR ztratil 0,94 procenta (14 820 Kč), Kofola (-0,72 %, 277 Kč) a Stock (-0,37 %, 80 Kč).

Týdenní výkon

Pouze v úterý pražská burza klesla. Celkem si za tento týden PX index připsal 2,39 procenta (1 238,39 b.). A nutno přiznat, že pohled na výsledky jednotlivých společností za celý týden je jasně pozitivní. ČEZ se před svým kvartálním reportem a ve světle vysokých cen elektřiny stal hvězdou tohoto týdne se ziskem 4,27 procenta (622,50 Kč).

Po již zveřejněných kvartálních číslech si výborně vedly i Erste (+3,92 %, 870 Kč) a Komerční banka (+3,38 %, 826 Kč). Nad dvě procenta posílil ještě Philip Morris ČR (+2,07 %, 14 820 Kč). Beze zpráv tento týden oslabila pouze Kofola (-1,42 %, 277 Kč).

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Výprodeje ze začátku týdne jsou zapomenuty, trhy opět rostou, za mořem opět maxima

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Je technologie 3D tisku konečně připravena růst?

3D tisk, nazývaný také aditivní výroba, existuje už od konce 80. let a má za sebou už několik nepodařených startů. Mezi nejvíce medializované patří ten kolem roku 2013, kdy si průmyslové podniky i investoři mysleli, …

Masivní podpora Fedu se chýlí ke konci

Období masivní podpory trhů a ekonomiky ze strany americké centrální banky (Fed) se pomalu chýlí ke svému konci a snížení objemu nákupů dluhopisů z aktuálních 120 miliard dolarů měsíčně je jen otázkou času.

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB