Týden na akciových trzích: Za mořem maxima v pondělí, v Evropě ve čtvrtek

Názor
Měnové zasedání americké centrální banky Fed překvapení nepřineslo. Sazby zůstaly beze změny včetně objemu prostředků pumpovaných do trhu. Nicméně se pomalu začíná diskutovat o tom, kdy se kohoutky začnou utahovat. Data o hrubém domácím produktu (HDP) z USA, Evropy i ČR byla vesměs horší, než se čekalo. 
Měnové zasedání americké centrální banky Fed překvapení nepřineslo. Sazby zůstaly beze změny včetně objemu prostředků pumpovaných do trhu. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Výsledková sezóna pokračuje a výborné výsledky zveřejnily např. Apple a Alphabet, naopak Amazon zklamal. Takže obchodování na akciových trzích bylo tento týden jako na houpačce. V pondělí dosáhly ještě maxim, pak korekce a růst a pátek pravděpodobně opět pokles.

Americký trh

Širokopásmový index S&P500 dosáhl v pondělí nových maxim. Dnes otevřel o poznání slabší (-0,67 %). Sice hned začal opět růst, ale na nové rekordy to dnes asi stačit nebude. Za celý týden index pravděpodobně mírně ztratí.

PSALI JSME:
Masivní podpora Fedu se chýlí ke konci

Evropské akciové trhy

Evropský index (index Stoxx Europe 600) vyskočil ve čtvrtek na nová maxima. Dnes otevřel slabší, ale pak se začal vytrvale škrábat nahoru. Nicméně, ranní, téměř procentní ztrátu nedokázal eliminovat a krátce před koncem obchodování ztrácel 0,3 procenta. Za celý týden to vypadá na mírný růst kolem dvou desetin procenta.

Pražská burza

V pátek bylo obchodování na pražské burze pozitivní. To kontrastovalo s výkonem ostatních evropských burz, které spíše oslabovaly. Hlavní index PX dnes posílil o slušných +0,42 procenta (1 209,45 bodu). Lídry dnešního obchodování byly jednoznačně banky Erste a Moneta.

Moneta byla dnes vůbec nejlepší se ziskem 1,69 procenta (87,40 Kč) a reaguje tak na své včerejší silné kvartální výsledky. Erste přidala dnes 1,23 procenta (837,2 Kč), kde stejně jako u Monety ocenili investoři lepší výsledky a zvýšení cílů. Posiloval také Avast (+0,53 %, 171,90 Kč).

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Historická maxima ze začátku týdne vydržela až do pátku; Praha díky Avastu v čele

Mírně dnes korigovaly jen ČEZ (-0,50 %, 597 Kč) a Philip Moris ČR (-0,68 %, 14 520 Kč). Zbytek českého rybníčku posiloval.

Týdenní výkon

Kromě úterý index PX posiloval a připsal si tento týden 1,61 procenta (1 209,45 b.). Pohled na týdenní výkonnost titulů na pražském parketu je tentokrát velmi lichotivý. Všechny společnosti, až na jednu výjimku, posílily. Nejpěknější pohled byl samozřejmě na banky.

V týdenním hodnocení se umístily následovně: Erste +3,61 procenta (837,20 Kč), Komerční banka (+3,36 %, 799 Kč), Moneta (+2,04 %, 87,40 Kč). Erste a Moneta reagovaly na výborné kvartální reporty a Komerční banka se vezla na pozitivním sentimentu a očekávání podobně dobrých výsledků, které reportuje příští týden. Za zmínku stojí ještě ČEZ (+0,84 %, 597 Kč), Stock (+1,79 %, 79,50 Kč) a Philip Morris ČR (+0,69 %, 14 520 Kč). Česká zbrojovka mírně oslabila (-0,24 %, 419 Kč).

PSALI JSME:
Česká zbrojovka: Nejlepší výsledky v historii

Podstatné kurzotvorné zprávy z pražské burzy

ČEZ dokončil prodej bulharských aktiv za 335 milionů eur. To se čekalo, ale kupní cena odpovídá asi 8,6 miliardám korun nebo cca 16 Kč na jednu akcii. Část těchto prostředků by měla vylepšit dividendu v příštím roce (celková výplata nad 40 korun).

Ve čtvrtek reportovala výsledky za druhý kvartál letošního roku Moneta. Čísla nezklamala, prakticky všechny sledované údaje byly ve shodě s odhady. Čistý zisk pak konsensus překonal. Management lehce snížil výhled na výnosy, ale zvýšil na čistý zisk – ten bude sloužit jako základna pro výplatu dividendy. Celkově standardně silná čísla bez většího překvapení.

A v návaznosti na to, hned v pátek, se předvedla Erste Group. Lepší čísla ve srovnání s konsensem a zvýšení celoročních cílů. Co se dá čekat příští týden? Co se týká korporátních výsledků, ty čtvrtletní příští úterý oznámí Komerční banka.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
ČEZ je po letech opět miláčkem investorů, jeho akcie stouply

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB