Týden na akciových trzích: Praha rostla, Evropa přetrhla růstovou řadu, Amerika opět na rekordech

Analýza
Tento týden nebylo mnoho důležitých makrodat. Za zmínku stojí snad jen maloobchodní tržby (motor americké ekonomiky) a průmyslová produkce. Obě byly lepší, než se čekalo. Dosavadní výsledková sezóna vyznívá příznivě. Za mořem i v Evropě jsou výsledky lepší a vyšší v meziročním srovnání.
Kofola se od pátku obchoduje bez práva na dividendu a je obvyklé, že akcie v tento den oslabí o výši dividendy. Ilustrační foto: Kofola

Americký trh

Index S&P500 opět vytvořil nový rekord, a to ve čtvrtek. Od pondělí do čtvrtka vzrostl o 0,46 procenta (4 704, 54 bodu). V pátek otevřel asi desetinu procenta v mínusu, v týdenním hodnocení půjde zhruba o půlprocentní růst.

Evropské akciové trhy

Poslední dva dny v týdnu došlo u indexu STOXX Europe 600 ke korekci. V pátek krátce před koncem obchodování oslabovalo o 0,4 procenta (485,85 b.). To bohužel znamená malou týdenní ztrátu asi kolem 0,1 procenta.  Přetrhne se tak šestitýdenní růstová řada.

Pražská burza

V pátek nebyl na burzu nejpěknější pohled. Většina titulů oslabila. Index PX ztratil necelé procento (-0,99 %, 1 362,71 b.). Od většího propadu ho zachránily Moneta (+6,27 %, 94,85 Kč), Stock (+1,07 %, 113,40 Kč) a Avast (+0,96 %, 179,70 Kč). Moneta vystřelila vzhledem k vylepšené nabídce od PPF (níže) a Avast díky schválení fúze s Nortonem.

Nejvíce v pátek ztrácely akcie Erste (-4,38 %, 976,80 Kč), Kofoly (-3,64 %, 318 Kč) a Komerční banky (-2,67 %, 893,50 Kč). Kofola se od pátku obchoduje bez práva na dividendu a je obvyklé, že akcie v tento den oslabí o výši dividendy.

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Evropa dál na vítězné vlně, Pražská burza ztratila přes procento

Týdenní výkon

Tento obchodní týden byl kratší o středeční svátek. Celkem hlavní index PX skončil mírně v plusu (+0,07 %, 1 362,71 b.). Nejvíce odepsaly Česká zbrojovka (-5,60 %, 506 Kč), Erste (-5,07 %, 976,80 Kč), VIG (-4,05 %, 651 Kč) a Komerční banka (-3,20 %, 893,50 Kč). Nepotěšila Kofola (-3,05 %, 318 Kč).

Zbrojovka oslabovala na základě exitu minoritních akcionářů, Kofola se od pátku obchoduje bez nároku na dividendu a v tento den akcie obvykle oslabí o výši dividendy. VIG reportoval kvartální výsledky, které si investoři vyložili pravděpodobně jako negativní.

Své akcionáře naopak potěšily Moneta raketovým růstem o 8,03 procenta (94,85 Kč) a Avast (+7,83 %, 179,70 Kč). U Monety reagovali investoři na vylepšenou nabídku od PPF a zejména na možnost participovat na úpisu nových akcií a Avast asi na schválení fúze s Nortonem. Velmi slušný výkon předvedl také Stock Spirits s růstem o +2,90 % (113,40 Kč).

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Akcie Monety vylétly na historický rekord

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Jak ochránit úspory před inflací?

Říjen přinesl další zrychlení inflace v ČR na 5,8 procenta. Dvě třetiny inflačního pohybu způsobují položky jako bydlení, doprava či zboží zbytné spotřeby v podobě cigaret a alkoholu. Možná ještě zajímavější pohled …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Myslíte na předčasný důchod? Teď je vhodný čas!

Poradna
Chcete na konci letošního roku odejít do předčasného důchodu? Tak to vůbec není špatné rozhodnutí, pokud tedy splňujete základní podmínky pro přiznání této dávky. Vláda totiž navyšuje důchody nad zákonnou valorizaci, ale jen těm, jimž budou přiznány k 1. lednu 2022. Stihnout se to dá, pokud si zájemci pospíší, protože předčasný důchod je možné přiznat už ode dne podání žádosti, na rozdíl od starobního nikoli …