Týden na akciových trzích: Praha se kratším týdnem na rozdíl od ostatních burz vyhnula poklesu a rostla

Analýza
Podle šéfa americké centrální banky (Fed) Jerome Powella bude inflace, proti předchozím odhadům, delší dobu zvýšená. Dále trhem zmítala politická situace kolem dluhového stropu v USA.
PX index si za září připsal 3,17 procenta, od začátku roku je vyšší o cca třicet procent. Ilustrační foto: PSE

U nás došlo k velkému překvapení. Česká národní banka na svém zasedání zvýšila úrokové sazby. To se všeobecně čekalo, co se nečekalom byla rychlost tohoto růstu. Bankovní rada zvedla sazby o 75 bazických bodů na 1,50 procenta (čekalo se 50 bb na 1,25 %). Na akciový trh to velký vliv nemělo, ale koruna skokově posílila proti euru o 20 haléřů na 25,30 CZK/EUR.

Americký trh

Americký S&P500 ztratil od pondělí do čtvrtka 3,32 procenta (4 307,54 b.). Dnes otevíral silnější o tři desetiny, ale prakticky hned se směr obchodování otočil a ztrácel 0,4 procenta. Celkový týdenní pokles tak bude hlubší. Za září byl index S&P500 slabší o 4,76 procenta. Po lednu je to tak druhý ztrátový měsíc v tomto roce.

Evropské akciové trhy

Kromě malého zisku ve středu evropský index STOXX Europe 600 klesal. V pátek krátce před koncem obchodování byla hodnota indexu slabší o 0,6 procenta. Za celý týden to bude ztráta asi 2,4 procenta (452,11 b.). Za celý měsíc září je index slabší o 3,41 procenta. A stejně jako u výše zmíněného amerického indexu je to po lednu letos také druhý ztrátový měsíc.

PSALI JSME:
ČNB překvapila zvýšením úrokových sazeb o tři čtvrtě procentního bodu

Pražská burza

V pátek: Hlavní index pražské burzy PX uzavřel v pátek o 0,38 procenta (1 329,91 b.) výše. Oslabila cena akcie Česká zbrojovky (-2,70 %, 576 Kč), a to po nevídaném růstu, který způsobily zveřejněné výsledky. Lehce dnes korigovaly banky (KB -0,62 %, 881 Kč a Erste -0,27 %, 958,80 Kč) a po výsledcích také Philip Morris ČR (-0,13 %, 15 880 Kč).

Naopak prapor burzy zvedal ČEZ, když cena jeho akcií dnes vzrostla o 2,25 procenta (728,50 Kč). Několik desetin, bez podstatných kurzotvorných informací, přidaly také Avast, Moneta, VIG nebo Kofola.

Týdenní výkon

Obchodní týden byl tentokráte kratší o úterní svátek české státnosti. A to se zdá být rozhodující faktor ve srovnání s ostatními burzami. Zatímco ostatní burzy v úterý oslabily o asi dvě procenta, Praha toho byla ušetřena. V konečném součtu pražská burza za celý týden posílila o 1,71 procenta (1 329,91 b.), zatímco ostatní ztratily více než dvě procenta.

PSALI JSME:
Česká zbrojovka: Nejlepší výsledky v historii, prim hraje velmi silná poptávka v USA

Doslova raketou, která všem uletěla o parník, se stala Česká zbrojovka. Po výborných výsledcích si za celý týden připsala zisk 20,25 procenta (576 Kč). Od začátku roku to je až neuvěřitelných 100 %! Ale ani na ostatní tituly nebyl špatný pohled.

Další radostnou podívanou je ČEZ. Všechny obchodní dny v plusu dělá za celý týden 4,97 procenta (728,50 Kč) a vypadá to, že se natrvalo usídlil nad hranicí 700 korun. Jeho celkový výnos (včetně dividendy) je od začátku roku přes padesát procent. Motorem růstu je v tomto případě stále rychlým tempem rostoucí cena elektřiny, která se samozřejmě pozitivně projeví na výsledcích v dalších letech.

Za zmínku stojí ještě solidní výkon bank: Komerční banka (+2,03 %, 881 Kč), Erste Group (+1,96 %, 958,80 Kč). Jediným, kdy tento týden zaostal, byl Avast (-1,06 %, 167,30 Kč). Skončil také měsíc září. Celkově si PX index za tento měsíc připsal 3,17 procenta (třetí rostoucí měsíc v řadě, pozn. aut.), od začátku roku je vyšší o cca třicet procent.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Problémy Evergrande, zasedání Fedu, akciové trhy mírně v plusu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Pale Fire Capital vydává pětileté dluhopisy

Investiční skupina Pale Fire Capital (PFC), která sází na e-commerce a technologie, se za necelé dva týdny chystá nabídnout cenné papíry ve formě dluhopisů dalším investorům z trhu. Cílem je posílit byznys …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Koupili jste dům a nevede k němu cesta?

Poradna
Koupíte si novostavbu nebo chalupu na krásném místě, na samotě. Nové bydlení splňuje všechna „nej“, má vlastně jen jedinou vadu – chybí k němu přístupová cesta. Developer vás sice bude přesvědčovat, že komunikaci slíbila postavit na své náklady obec, anebo že k chalupě vede cesta přes pozemek ochotného souseda. Podobné sliby se však mohou proměnit v noční můru.