Týden na akciových trzích: Pražská burza roste pátý týden v řadě

Analýza
Rozběhla se výsledková sezóna. Velké banky oznámily smíšené výsledky. Blýskl se naopak Netflix. Makrodata byla tento týden smíšená na obou stranách Atlantiku. Zatímco v USA byly horší maloobchodní tržby i průmyslová výroba, v Evropě potěšil německý ZEW index. K tomu se přidaly jestřábí komentáře z úst členů Evropské centrální banky a akciové trhy spíše ztrácely.
Pražská burza rostla pátý týden v řadě. Ilustrační foto: FAEI.cz

Americký trh

Zámořské obchodování bylo zkráceno o pondělní svátek. Do čtvrtka Index S&P 500 odepsal 2,51 procenta (3 898,85 bodu). Kromě pátku ostatní dny klesal. V pátek otevíral silnější o 0,4 procenta podpořen slušnými kvartálními výsledky Netflixu. To bohužel nic nezmění na tom, že za celý týden ztratí ze své hodnoty kolem dvou procent.

Evropské akciové trhy

Kromě čtvrtečního obchodování, kdy skončil Index STOXX Europe 600 v záporu, byly ostatní dny pozitivní. V pátek krátce před koncem obchodování rostl o asi 0,3 procenta. Přesto index v týdenním hodnocení ztratí. Bude to první týdenní ztráta (cca -0,2 %) v tomto roce a první po předchozích dvou rostoucích týdnech. Jen ještě připomenu, že od začátku roku je index silnější o asi 6,3 procenta.

Pražská burza

V pátek se obchodování neslo v pozitivním módu jako jinde v Evropě a většina společností posílila. Hlavní index PX za celý týden přidal 0,88 procenta (1 280,54 b.). Mírně korigovala pouze Moneta (-0,88 %, 78,60 Kč). Nejlépe si v pátek vedly Erste (+1,88 %, 789,60 Kč), ČEZ (+1,43 %, 818 Kč), který posiloval zejména v závěru páteční seance a Colt (+1,23 %, 575 Kč).

PSALI JSME:
Růstová série na pražské burze pokračuje

Týdenní výkon

Pět týdnů v řadě index PX posiluje. Od začátku nového roku je jeho cena vyšší o 6,56 procenta. Tento týden přidal PX 0,83 procenta (1 280,54 b.). Nejlepší byla tento týden pojišťovna VIG. Podařilo se jí zhodnotit své akcie o rovná tři procenta (584 Kč).

V těsném závěsu následoval ČEZ, který vzrostl tento týden o 2,38 procenta (818 Kč). U ČEZ je to dohromady šestý růstový týden v řadě a návrat nad hranici 800 korun. Posílit v týdenním hodnocení se podařilo ještě Erste (+1,88 %, 789,60 Kč), to bylo z růstových jmen vše.

Moneta (-2,00 %, 78,60 Kč) klesala každý den v tomto týdnu a po pěti růstových týdnech v řadě v tomto týdnu zaznamenala ztrátu. Dále pak zabránily burze od výraznějšího zhodnocení Colt (-1,37 %, 575 Kč) a Philip Morris ČR (-0,24 %, 16 760 Kč).

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: První týden pozitivní, Praha každý den v plusu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Japonsko a Řecko – dvojitý akciový comeback

Japonské a řecké akcie letos zažívají velký comeback. Tyto dva akciové trhy vzrostly ve svých domácích měnách o 16,5 a 31 procenta. Japonské akcie se staly velkým tématem poté, co je s poukazem na jejich …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB