Týden na akciových trzích: Řada devíti po sobě jdoucích týdenních seancí na pražské burze se přetrhla

Analýza
Tento týden byly z makrodat zveřejněny předstihové indikátory PMI, německé indexy IFO  a ZEW. Vesměs dopadly lépe, než se čekalo. To indikuje, že se nálada v ekonomice zlepšuje. Pravděpodobně je to díky klesajícím cenám elektřiny a rozvolňování pandemické situace v Číně, a tudíž oživení tamní ekonomiky.
Všechno jednou končí. Tento týden se přetrhla šnůra devíti po sobě jdoucích rostoucích týdnů na BCPP. Index PX za celý týden oslabil o 0,81 procenta. Ilustrační foto: FAEI.cz

Americký trh

Obchodní týden byl tentokrát kratší o pondělní svátek. Za první tři dny obchodování index S&P 500 odepsal 1,62 procenta (4 012,32 b.). V pátek zahájil obchodování propadem o 1,2 procenta z obav, že vyšší sazby tu budou po delší dobu. Dostal se pod úroveň 4 000 bodů a dále oslaboval. Za celý týden klesne kolem 3,3 procenta.

Evropské akciové trhy

Reprezentant Evropy Index STOXX Europe 600 v pátek sice otevřel obchodní seanci růstem, ale pak už byl směr jen opačný. Prakticky celý den klesal, nepomohlo ani negativní otevření na zámořských trzích. Krátce před koncem obchodování ztrácel asi procento. Za celý týden pak zaznamená ztrátu kolem 1,4 procenta.

Pražská burza

Bez podstatnějších kurzotvorných zpráv se v pátek pražská burza obchodovala ve velmi úzkém intervalu kolem nuly. Hlavní index PX (-0,05 %, 1 387,85 b.) uzavřel na červené nule. To bylo v kontrastu s ostatními evropskými parkety, které většinou citelněji ztrácely.

Nejlépe si v pátek vedly akcie Monety (+1,07 %, 85,30 Kč), Kofoly (+0,40 %, 248 Kč) a Komerční banky (+0,20 %, 742 Kč). Oslabily akcie VIG (-1,00 %, 597 Kč) a Erste Group (-0,49 %, 817,60 Kč) a ČEZu (-0,10 %, 1 022 Kč), který ale udržel hranici tisíc korun.

Týdenní výkon

Všechno jednou končí. Tento týden se přetrhla šnůra devíti po sobě jdoucích rostoucích týdnů. Index PX za celý týden oslabil o 0,81 procenta (1 387,85 b.). Přes tuto drobnou korekci je od začátku roku silnější o 15,49 procenta.

Prim hrál tento týden jednoznačně ČEZ. Kromě pondělí další dny jen rostl a usadil se opět nad úrovní tisíc korun. Celkem se cena akcií zhodnotila o 3,08 procenta (1 022 Kč). Necelé procento přidaly Kofola (+0,81 %, 248 Kč) a Philip Morris ČR (+0,58 %, 17 320 Kč). Lehkým ziskem se prezentovala také Komerční banka (+0,07 %, 742 Kč).

Erste klesala každý den v týdnu, bez výjimky, a oslabila o 4,82 procenta (817,60 Kč). Pravděpodobně docházelo k realizaci zisku po šesti rostoucích týdnech. Moneta poslední dva dny rostla, to ale nemohlo dohnat pokles první třech dnů. V týdenním hodnocení ztratila 1,61 procenta (85,30 Kč).

Pojišťovna VIG (-1,81 %, 597 Kč) předvedla v tomto týdnu obchodování jako na houpačce, velmi volatilní. Ve středu po zavření trhu nečekaně oznámila vybrané finanční ukazatele za minulý rok, které překonaly odhady.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Devátý růstový týden pražské burzy v řadě

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.