Týden na akciových trzích: Slabší konec nedokázal eliminovat silný začátek týdne

Analýza
Začátek týdne byl pozitivní a zásadně se tak ovlivnil výsledek za celý týden. V druhé polovině došlo ke korekci. Na samotném konci týdne byla zveřejněna data z amerického trhu práce, která dopadla lépe, a jestřábi zase začali vystrkovat drápky s výhledem na vyšší sazby.
Obchodování s akciemi ČEZ bylo tento týden velmi volatilní. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Americký trh

Od pondělí do čtvrtka index S&P500 posílil o slušná 4,43 procenta (3 744,52 bodu). Po třech týdenních poklesech v řadě je to vítaná změna. V pátek otevřel obchodování skokově slabší o asi dvě procenta.

Je to pravděpodobně reakce na v pátek zveřejněná lepší data z trhu práce, což si trhy vyložily jako signál nebo výhled na vysoké sazby. Za celý týden to vypadá na zisk 2,5 procenta, když pokles kurzu v pátek nedokáže vymazat kladný začátek týdne.

Evropské akciové trhy

Evropský Index STOXX Europe 600 v pátek krátce před koncem obchodování sice ztrácel asi 0,9 procenta, nicméně za celý týden by to mohl být růst o 1,3 procenta (392,69 b.). Podobně jako americký kolega tak přetrhne negativní sérii třech klesajících týdnů.

PSALI JSME:
Americké akciové trhy panikaří. Ale ne kvůli válce

Pražská burza

V pátek výrazně klesly akcie společnosti ČEZ. Z mého pohledu je to po komentářích od ministerstva financí o zejména „zdanění“ typu cost plus. Od začátku pátečního obchodování prudce klesal. V pátek odepsal 6,17 procenta (875 Kč). V závěru obchodování v pátek mírně ztratila také Moneta (-0,28 %, 72,30 Kč).

Ostatní tituly posilovaly, nicméně váha ČEZ a skutečnost, že v pátek tvořily obchody s jeho akciemi téměř 70 procent celé burzy, to stlačilo hlavní pražský index do mínusu. PX v pátek odepsal 0,76 procenta (1 168,74 b.).

Vítězství v pátek získala Pilulka (+1,99 %, 770 Kč), následovaná Společností Philip Morris ČR (+1,10 %, 16 600 Kč) a pojišťovnou VIG (+0,76 %, 530 Kč) a bankami Erste (+0,62 %, 584 Kč) a Komerční (+0,44 %, 683 Kč), které podobně posílily o asi půl procenta. Mezi pojišťovnu a banky se ještě dokázal vklínit Colt (+0,73 %, 554 Kč).

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Týden, měsíc, kvartál – všechno špatně

Týdenní výkon

Za celý týden si index PX nevedl vůbec špatně. Po dvou týdenních poklesech tentokrát posílil o vysoká 4,04 procenta (1 168,74 b.). Podobně si vedly i okolní burzy. Všechny tituly za týden posílily. Vyzdvihnout se musí  banky. Zejména Komerční banka. V úterý po oznámení extra dividendy posílila o 9,28 procenta. Za celý týden je pak zhodnocení 8,59 procenta (683 Kč).

V uctivé vzdálenosti za ní, ale se slušných týdenním ziskem, skončily další finanční domy: Erste (+4,85 %, 584 Kč), Moneta (+2,41 %, 72,30 Kč) a pojišťovna VIG (+2,12 %, 530 Kč). Necelá dvě procenta přidal za celý týden také ČEZ (+1,74 %, 875 Kč).

Obchodování s akciemi ČEZ bylo tento týden velmi volatilní, v úterý a ve čtvrtek vyskočila jejich cena o skoro šest procent, v pátek naopak zaznamenal ztrátu výše zmíněných šesti procent.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: Akcie jsou levnější, aneb Jestřábi mají ostré drápy

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Změny v indexu FTSE 100

Poskytovatel globálních indexů FTSE Russell ve středu oznámí konečné změny ve svých indexech FTSE 100 s large-cap a FTSE 250 s mid-cap. Mezi ty, kteří jsou navrženi na zařazení do indexu FTSE 100 – nejvýkonnějšího …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB