Týden na akciových trzích: Vliv měly zejména Fed a Ukrajina

Analýza
Investoři čekali zejména na měnové zasedání americké centrální banky (Fed). Před rozhodnutím jejího výboru FOMC panovala značná nervozita, která se přelila i na akciové trhy. Sazby se podle očekávání neměnily, ale důležitějším střípkem do celkové skládačky byl doprovodný komentář guvernéra Fedu Jeroma Powella.
Za celý týden index PX zaznamenal ztrátu, ale ne tak strašnou, jako jiné burzy. Zdroj foto: Aktron, CC BY-SA 3.0, http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/, via Wikimedia Commons

Ten uvedl, že podpora trhu v podobě nákupu aktiv skončí, brzy bude odstartován cyklus zvyšování úrokových sazeb a následně začne Fed svou bilanci snižovat. Trhy si výstup tohoto zasedání přebraly jako velmi jestřábí. To bylo jasně vidět na otočení sentimentu a doslova pádu akcií.

Dalším rozhodujícím faktorem pro obchodování v tomto týdnu byl vývoj kolem Ukrajiny. Akciové trhy prostě reagují na jakékoli zprávy o dalším vývoji. Nutno dodat, že tento týden to byly zprávy veskrze negativní.

Ostatní data zveřejněná během týdne byla spíše povzbudivá. Hrubý domácí produkt v USA dopadl nad očekávání dobře. Ale i ostatní data, např. spotřebitelské důvěra skončily lépe, než se čekalo. Bohužel na trhy to tentokrát takový vliv, jako prvně dvě jmenované skutečnosti, nemělo.

Obecně se dá říct, že tento týden bylo obchodování na akciových trzích velmi volatilní. Většinou došlo k otočení o 180 stupňů v samotném závěru seance. Takže, když byly akcie celý den slušně v plusu, nakonec zavřely níže.

PSALI JSME:
Ropa zdražuje. Svět se bojí ruské invaze na Ukrajinu

Americký trh

Stejně jako Evropa i hlavní index S&P500 od začátku roku oslabuje, celkově již čtvrtým týdnem v řadě. V součtu od začátku roku index ztratil přes devět procent své hodnoty.

Od pondělí do čtvrtka odepsal hlavní index S&P500 1,62 procenta (4 326,51 bodu). Obchodování byla charakteristická velkou volatilitou a změnou směru většinou ke konci obchodního dne. V pátek trh otevřel půl procenta níže. Za celý týden to vypadá na ztrátu ke dvěma procentům.

Evropské akciové trhy

Od začátku roku nezná Evropa jiný směr než dolů. Čtyři týdny v řadě akcie (Index STOXX Europe 600) klesaly. Od začátku roku tak ztrácejí již pět procent. Hned v pondělí došlo k velkému propadu o téměř čtyři procenta. Nicméně další dny dokázaly tuto korekci téměř eliminovat. A tady je rozdíl proti americkým indexům.

Evropa se obchodovala pěkně v plusu, zámořské indexy také. Ale v Evropě se burzy zavřely, zatímco v Americe se obchodovalo dál (časový posun). A právě v závěru obchodování v USA indexy většinou své denní zisky odmazaly a skončili v červeném. Na to ale zavřená/spící Evropa reagovat nemohla, což bylo pro indexy samozřejmě pozitivní, že neztratily své dosavadní zisky.

V pátek je Index STOXX Europe 600 od začátku obchodování v mínusu. Krátce před koncem obchodování byla cena indexu slabší o 1,4 procenta (463,90 b.). Za celý týden to vypadá na ztrátu asi 2,2 procenta.

PSALI JSME:
Dolar nejsilnější od června 2020

Pražská burza

V pátek, stejně jako na ostatních parketech, se v Praze obchodovalo v záporném teritoriu. Hlavní index PX pražské burzy oslabil o 0,69 procenta (1 410,70 b.). Ve srovnání s ostatními evropskými indexy to byl jeden z těch lepších výkonů, kdy obvyklé ztráty byly kolem 1,5 procenta.

Burzu tlačil dolů finanční sektor. Erste Group (-1,99 %, 1 009 Kč) zaostala nejvíce, následovala Komerční banka (-1,20 %, 943,50 Kč) a pojišťovna VIG (-0,80 %, 622 Kč). Naopak od hlubšího propadu zachránily burzu společnosti Česká zbrojovka (+0,78 %, 520 Kč), Moneta (+0,49%, 92,45 Kč) a Philip Morris ČR (+0,12 %, 16 500 Kč).

Týdenní výkon

Za celý týden, asi bez překvapení, index PX zaznamenal ztrátu. Ale stejně jako u denního obchodování ne tak strašnou, jako jiné burzy. Dohromady index PX odepsal za celý týden 0,52 procenta (1 410,70 b.). Jeden jediný titul se dokázal vzepřít negativní náladě a připsal si velmi slušných 3,05 procenta (179 Kč). Jde o výkon Avastu.

Na druhé straně nejvíce ztrácely Erste (-2,37 %, 1 009 Kč), Česká zbrojovka (-1,89 %, 520 Kč) a Komerční banka (-1,20 %, 943,50 Kč). Nepomohl ani ČEZ (-1,29 %, 802,50 Kč), ale podařilo se mu udržet hranici 800 korun.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: 3. lednový týden mnoho radosti nepřinesl, indexy klesly v Evropě i USA

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Do čeho investovat v době války?

Může se zdát, že mezi rizikem a nejistotou je pouze minimální rozdíl, ale není tomu tak. Riziko znamená, že lze na základě přiměřeného datového vzorku vyčíslit pravděpodobnost, zatímco v případě nejistoty je podobná …

Akciové trhy rostou i druhý den v týdnu

Po pondělím růstu zakončil index pražské burzy PX výše i úterní obchodní seanci. PX přidal 0,49 procenta (1 564,82 b.), což je jeho pátý růstový den v řadě. V čele růstu stály všechny společnosti z finančního …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kyberzločinec se natahoval pro 13 milionů korun, ale neuspěl

Průzkum
Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu, který Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla technologická a platební společnost Mastercard. Podle České bankovní asociace (ČBA) je nejvyšší zachráněná částka u jednoho klienta 13 milionů korun.