Týden na akciových trzích: 3. lednový týden mnoho radosti nepřinesl, indexy klesly v Evropě i USA

Analýza
Kalendář zveřejňování makrodat byl tento týden docela chudý. Za zmínku snad stojí jen ceny průmyslových výrobců v Německu, které dopadly doslova katastrofálně, nebo německý ZEW index, který naopak očekávání předčil. Za mořem to bylo podobné. Výhled podnikatelů v oblasti Philadelphie dopadl docela dobře, zatímco v New Yorku zklamal. Celkově byla tento týden makrodata smíšená.
V pondělí byl v USA státní svátek. Další tři dny index S&P500 vytrvale klesal. Přitom šablona byla vždy stejná. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Důležitější  pro akciové trhy byl růst výnosů státních dluhopisů v USA a očekávání rostoucích sazeb. Pro akcie je to samozřejmě negativní. Dalším důvodem výplachu byly ne moc přesvědčivé výsledky velkých bank a některých velkých společností. A do třetice je to tenze mezi Ruskem a Ukrajinou. Akciovým trhům to samozřejmě nepřidá, ba právě naopak. A nechci ani domyslet, co by se stalo, kdyby se situace nějak vyhrotila.

Americký trh

V pondělí byl v USA státní svátek. Další tři dny (út-čt) index S&P500 vytrvale klesal. Přitom šablona byla vždy stejná. Index otevřel výše a pak zpravidla ke konci obchodování se obchodování doslova zalomilo. Do čtvrtka ztratil S&P500 3,86 procenta (4 482,73 bodu).

A veseleji to nevypadalo ani v pátek. Index otevřel slabší o asi tři desetiny. Ztráta se rychle dostala přes procento. Volatilita je ale vysoká a netroufneme si odhadnout, jak to nakonec skončí. Zatím to vypadá, že S&P500 ztratí tento týden kolem 4,3 procenta.

PSALI JSME:
Trh sází na rychlejší zvyšování sazeb Fedu

Evropské akciové trhy

V Evropě (Index STOXX Europe 600) to bylo jen o něco málo lepší. A to zejména proto, že v okamžiku, kdy u S&P500 začala perioda klesání (většinou v druhé polovině obchodování), bylo v Evropě už zavřeno. Index většinu obchodních seancí rostl, ale páteční výkon ho srazil do záporu. V pátek krátce před koncem obchodování odepisoval přes dvě procenta (472,35 b.). Za celý týden bude pokles asi 1,6 procenta.

Pražská burza

Tak jako jinde v Evropě, pražská burza měřená indexem PX v pátek klesla. Ale podstatně méně. Okolní parkety ztrácely i přes 2,5 procenta. Index PX odepsal 0,56 procenta (1 418,01 b.). Slabé zisky v pátek zaúčtovala pouze Moneta (+0,33 %, 92,50 Kč) a O2 CR (+0,19 %, 269 Kč).

Ostatní společnosti obchodující se na pražském parketu zaostaly. Erste (-1,57 %, 1 033,50 Kč), Philip Morris ČR (-0,83 %, 16 640 Kč) a pojišťovna VIG (-0,79 %, 625,50 Kč) klesly nejvíce.

PSALI JSME:
Týden na akciových trzích: První týden obchodování v novém roce, Praha v plusu

Týdenní výkon

Index PX za tento týden ztratil 1,83 procenta (1 418,01 b.). Jde o první týdenní ztrátu po předchozích čtyřech rostoucích týdnech v řadě. Ještě v pondělí a v úterý se burza držela v plusu. Nicméně od středy začal pokles. Pohled na výkony jednotlivých společností za celý týden není úplně nejlepší.

Jasně vyčnívá výkon České zbrojovky, která vyskočila o 5,16 procenta (530 Kč) s viditelným nárůstem likvidity. Neskromně se můžeme domnívat, že to je možná reakce i na naši novou analýzu a novou cílovou cenu.

Beze zpráv posílily ještě akcie Philip Morris ČR (+0,85 %, 16 640 Kč) a O2 CR (+0,37 %, 369 Kč). Většina titulů klesla. Velké banky tlačily burzu dolů nejvíce. Erste Group ztratila 3,77 % (1 033,50 Kč) a Komerční banka 3,05 % (955 Kč). Nedařilo se ani pojišťovně VIG (-2,34 %, 625,50 Kč). Zbývající akcie odepsaly asi procento.

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Česká zbrojovka: Vysoká poptávka, akvizice a organický růst

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Index: Duben podílovým fondům nepřál

Dubnové výsledky Broker Consulting indexu podílových fondů se až na jednu výjimku nesou ve znamení poklesu. Výjimku tvoří nemovitostní fondy, které meziměsíčně mírně posílily o zanedbatelných 0,22 procenta. …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB