Týden na akciových trzích: Výraznější ztráty na konci týdne

Analýza
Jestřábí komentář guvernéra americké centrální banky, Fedu, Jeroma Powella o vyšší potřebě utahování sazeb a jejich trvání na zvýšené úrovni po delší dobu měl na trhy negativní vliv.
Jestřábí komentář guvernéra americké centrální banky Jeroma Powella o vyšší potřebě utahování sazeb a jejich trvání na zvýšené úrovni po delší dobu měl na trhy negativní vliv. Foto: Federalreserve – Official portrait of Jerome H. Powell, Chair: Powell_Jerome_Aug_16_22-674_8x10, Volné dílo, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=122785274

Nejsledovanější byla tento týden data z trhu práce. Sice bylo vytvořeno více pracovních míst, než se čekalo, ale zpomalil růst mezd. Výsledkem je tedy spíše smíšený obrázek. Nicméně trhy byly na konci týdne torpedovány také korporátními událostmi z amerického bankovního sektoru.

Americký trh

Za první čtyři dny tohoto týdne index S&P 500 spadl o 3,15 procenta (3 918,32 bodu). První výraznější pokles nastal v úterý (-1,53 %) v reakci na komentář guvernéra Fedu o vyšších sazbách po delší dobu. Ve čtvrtek následoval výplach číslo dva (-1,85 %). Tentokrát vznikl po problémech SVB (Silicon Valey Bank, banka financující start-upy, pozn. aut.), která nutně potřebovala navýšit kapitál.

Nervozita se přelila na bankovní sektor a následně do celého amerického trhu. Dále také na páteční asijské obchodování a samozřejmě do Evropy. Jenže navýšit kapitál se SVB nepodařilo a což vedlo i k razantní změně výhledu na kroky Fedu. Bude nakonec růst sazeb nižší?

V pátek otevřel S&P 500 slabší o 0,5 procenta, dále klesal až k -1 procentu, nicméně aktuálně to vypadá jako by se sentiment začal otáčet. Obchodování bude asi velmi volatilní. Za celý týden to s největší pravděpodobností bude ztráta kolem 3,5 procenta.

PSALI JSME:
Svět se bojí bankovní paniky v USA kolem ústavu Silicon Valley Bank. Klesají i bankovní tituly pražské burzy

Evropské akciové trhy

V pátek otevřely trhy propadem ovlivněny čtvrtečním výkonem v USA, a to bez náznaku, že by se sentiment mohl zlepšit. Olej do ohně přililo taky páteční negativní otevření v USA. Evropský STOXX Europe 600 se v pátek krátce před koncem obchodování obchodoval se ztrátou 1,68 procenta (452,25 b.). Za celý týden to vypadá na pokles o asi 2,5 procenta.

Pražská burza

Index PX v pátek otevřel v hlubokém mínusu přes jedno procento a zůstal tam celý den se zrychlováním propadu ke konci obchodování. To bylo ovlivněno negativním zámořským otevřením, podobně jako jinde v Evropě. Index PX tak v pátek odepsal 1,46 procenta (1 376,23 b.).

Pouze Philip Morris ČR lehce posílil (+0,11 %, 17 420 Kč). ČEZ (0,0 %, 1 000 Kč) bojoval o hranici 1 000 korun. Nakonec se mu ji udržet podařilo a končil přesně na ní, tedy beze změny. Netřeba dodávat, že všechny ostatní tituly skončily v mínusu.

PSALI JSME:
Pražská burza celý den klesala a uzavřela na minimech

Nejvíce na sentiment doplatily, bez překvapení, finanční tituly: Erste Group (-4,03 %, 809,60 Kč), Komerční banka (-1,94 %, 731,50 Kč) a pojišťovna VIG (-0,97 %, 610 Kč) a Moneta (-0,71 %, 84,30 Kč).

Týdenní výkon

Hlavní index PX tento týden odepsal 3,11 procenta (1 376,23 b.). Nejvýraznější ztrátu zaznamenala Erste (-5,77 %, 809,60 Kč) a vymazala tím vysoký růst předchozího týdne. V těsném závěsu za ní byl ČEZ, který ztratil výrazných 5,75 procenta (1 000 Kč) a koriguje tím podstatný růst minulých týdnů, kdy neznal jiný směr než vzhůru. Od začátku roku je stále vysokých 30 procent v plusu.

Dále to vypadalo strohou řečí čísel následovně: Komerčka (-2,47 %, 731,50 Kč), VIG (-1,61 %, 610 Kč) a Kofola (-1,58 %, 249 Kč). Ale za celý týden se podařilo Monetě (+0,48 %, 84,30 Kč) a Philip Morris ČR (+0,46 %, 17 420 Kč) uzavřít asi půl procenta v plusu. Pro Philip Morris ČR je to šestý růstový týden v řadě (připomínáme, že před týdnem jsme zvyšovali naši cílovou cenu, pozn. aut.).

Autor je analytik Komerční banky
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Pražská burza letos válcuje ostatní, málokde jinde lidé bohatnou na akciích tolik jako v Praze

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Jaká je budoucnost výškových dřevostaveb v Česku?

Analýza
V České republice stále platí zastaralá norma omezující výšku dřevostaveb na devět, respektive dvanáct metrů. Legislativa by se však měla brzy změnit. S ohledem na nespornou ekonomickou výnosnost projektů chtějí developeři stavět minimálně osmipatrové stavby (22,5 m), s výhledem do budoucna až osmdesátimetrové projekty, a to tzv. inženýrským způsobem.