Čechům utíká v promarněných investicích zbytečně 14 miliard korun ročně. Tak zní jedna z informací, které jsme tento týden zprostředkovali našim čtenářům. Je to škoda, hodily by se třeba na pokrytí očekávaného růstu cen nových bytů. Do toho všeho Česká národní banka omezila činnost ruské ERB bank, přesněji řečeno zakázala jí poskytovat úvěry a přijímat vklady od veřejnosti. Pokud by ale mělo v budoucnu dojít k výplatě náhrad vkladů, je na ni Garanční systém finančního trhu dostatečně finančně připraven, ujistila jeho výkonná ředitelka Renáta Kadlecová.

„Stačilo by, aby české domácnosti snížily o čtvrtinu objem svých vkladů v bankách ve prospěch investičních produktů – jako jsou nejen akcie a investiční fondy, ale i životní pojištění a penzijní fondy, a mohly by si přijít na 14 miliard korun ročně navíc. Dostaly by se tak v rámci hospodaření s financemi na úrovně typické pro vyspělé země jako Rakousko nebo Německo,“ tvrdí generální ředitel Generali Investments CEE Josef Beneš.
Češi ukládají peníze především do bank. Podle České bankovní asociace měli obyvatelé ČR ke konci minulého roku u bank uloženo 1 881,5 miliardy korun, což bylo meziročně o 5,5 % více.
Z jiných průzkumů se ukazuje, že více než polovina Čechů volí účelově vázané produkty, nejčastěji penzijní připojištění nebo stavební spoření. Osm procent investorů nakupuje nemovitosti.
Ceny bytů se zvýší o pět procent
Podle šéfů developerských společností bude v letošním roce pokračovat růst cen nových bytů, a to v průměru o 5 procent. Největší zájem budou podle nich mít kupující o byty s dispozicí 2+kk a 2+1. Vyplývá to ze Studie developerských společností zpracované analytickou společností CEEC Research ve spolupráci s KPMG Česká republika.
„Rostoucí poptávku po nových bytech podporují zejména nízké úrokové sazby, díky nimž mají domácnosti výrazně lepší přístup než kdykoliv dříve k získání financování pro nákup vlastního bydlení. Konkrétně v Praze navíc existuje i silná poptávka po koupi bytu na investici. V průměru se na investici prodá každý třetí byt,“ tvrdí ředitel CEEC Research Jiří Vacek.
Navíc se mezi kupci nových bytů začali objevovat i příslušníci profesí, kde se průměrné mzdy donedávna pohybovaly pod hranicí kritérií nastavených bankami pro poskytování hypotéčních úvěrů. „Nesmírně nás těší, že našimi klienty jsou dnes i učitelé nebo prodavačky, což bylo dříve nemyslitelné,“ potvrzuje Šárka Kloučková ze společnosti M&K Real Estate.
ERB podala rozklad, vklady jsou pojištěny
ERB bank ve své vlastní tiskové zprávě potvrdila, že obdržela od ČNB jako regulátora bankovního trhu dopis, v němž byla omezena v některých svých aktivitách.
Současně ale banka s ruským kapitálem uvedla, že „nevidí důvody pro taková omezení ze strany ČNB, protože je stabilní bankovní institucí a plně kooperuje s ČNB ve všech aspektech regulace“ a že vůči rozhodnutí ČNB podává oficiální rozklad.
Banka vyjádřila přesvědčení, že se během několika dní bude moci vrátit ke standardní každodenní činnosti. Současně v tiskové zprávě ujistila veřejnost, že vklady klientů nejsou nijak ohroženy a že banka má dostatek likvidity. „Kromě toho, vklady jsou ze zákona pojištěny až do výše ekvivalentu 100.000 EUR,“ uvádí se v tiskové zprávě ERB bank.
„Výplata náhrad není nyní aktuální. V případě, že by v budoucnu došlo k rozhodnutí o výplatě náhrad vkladů, je to situace, na kterou jsme připraveni. Garanční systém finančního trhu disponuje částkou 29,8 miliard Kč,“ uvedla výkonná ředitelka Garančního systému finančního trhu Renáta Kadlecová.