Účast na svatbě i pohřbu se bude řídit novými pravidly

Nejviditelnějšími změnami, které přináší novela zákoníku práce, bylo zavedení delší zkušební doby či zkrácení výpovědní lhůty. Spolu s tzv. flexinovelou vstoupí v platnost od 1. června také novela nařízení vlády, která upravuje okruh a rozsah osobních překážek v práci. Zaměstnancům nově definuje nárok na volno v případě úmrtí blízké osoby, svatby, ale také při doprovodu blízké osoby k lékaři.
Vládní nařízení nově upravuje podmínky, jimiž se budou řídit situace, kdy se zaměstnanec účastní svatby, pohřbu či doprovází svou rodinu k lékaři. Ilustrační foto: Depositphotos.com
Vládní nařízení nově upravuje podmínky, jimiž se budou řídit situace, kdy se zaměstnanec účastní svatby, pohřbu či doprovází svou rodinu k lékaři. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Poslední úprava těchto zaměstnaneckých výhod proběhla v roce 2006, bylo tedy nutné praxi přizpůsobit změnám, které od té doby proběhly. Novela výslovně stanoví, že ve všech případech, kdy se hovoří o manželích, rozumí se tím i partneři podle občanského zákoníku i zákona o registrovaných partnerství.

Nově definované překážky v práci představují povinné minimum. Ve všech případech je možné, aby zaměstnavatel nabídl svým pracovníkům výhodnější podmínky.

„Novela odstraní některé nepřesnosti, které v praxi způsobovaly zbytečné komplikace. Změny ulehčí život zaměstnavatelům i zaměstnancům tím, že jasně nastaví pravidla pro čerpání pracovního volna v důležitých životních situacích,“ uvedl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Úmrtí blízké osoby

V případě úmrtí manžela, partnera, druha nebo dítěte zaměstnance bude možné využít dva placené dny volna a další den na pohřeb. Na pohřeb širší rodiny lze uplatnit jeden placený den volna, případně dva, pokud zaměstnanec pohřeb obstarává.

Důležité je, nebude nutné složitě dokazovat, že se zaměstnanec obřadu zúčastnil jen na „nezbytně dlouhou dobu“, ale proplacené volno dostane za celý den, respektive dva.

V případě blízké rodiny dostanou lidé navíc čas na truchlení. Pro zaměstnance, jimž zemřel manžel, druh, dítě, vnouče, rodič, prarodič nebo sourozenec, přibude v nové úpravě možnost čerpat doplňkové neplacené volno v rozsahu až pěti dnů.

Uzavření manželství

Volno pro účast na vlastní svatbě je v současné době dvoudenní, přičemž jeden den je proplacený. To zůstává beze změny, ale nařízení nově stanovuje, že náhrada mzdy zaměstnanci přísluší za den samotného obřadu. Dosud nebylo jasně nastaveno, ke kterému dni se má náhrada mzdy vztahovat, což působilo nejasnosti například v případě provozů s rozdílnou délkou a ocenění směn.

Jestliže obřad připadá na víkend, čerpá zaměstnanec jen jeden den volna a náleží mu jako dosud náhrada za tento jediný den.

Placené denní volno je možné čerpat i na obřad svého potomka. Opačně to ale funguje méně výhodně – pokud se dítě účastní svatby svého rodiče, má nárok jen na den neplaceného volna.

Ve všech zmíněných případech nejde jen o svatbu, ale i obřad uzavření partnerství, který mohou stejnopohlavní páry uzavírat od začátku letošního roku.

Hledání nového zaměstnání

Pro délku volna je rozhodující, jaký byl důvod ukončení pracovního poměru. V případě výpovědi pro neplnění pracovních povinností se krátí délka pracovního volna na hledání nového zaměstnání. Zaměstnanec v tomto případě může počítat se dvěma dny neplaceného volna.

Při ukončení pracovního poměru kvůli rušení pozice, nadbytečnosti, zdraví nebo na dohodu náleží zaměstnanci čtyři dny placeného volna. Zaměstnanec ho může využít, aby se zúčastnil pracovních pohovorů nebo navštívil Úřad práce ČR.

Kdo tento nabízený rozsah vyčerpá a nové zaměstnání nenajde, bude moci využít dalších dvou dní volna, a to výhradně na poradenské služby úřadu práce. U výpovědí pro porušení povinností bude volno opět poloviční. Tento bod sklidil kritiku ze strany řady organizací. Proti se vyjádřila například Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR i Hospodářská komora.

Doprovod k lékaři

Již nyní mohou zaměstnanci čerpat volno za situace, kdy doprovázejí své blízké k lékaři nebo do školského poradenského zařízení. Úprava nařízení stanovuje, že náhrada mzdy náleží nejen při doprovodu dítě, manžela, partnera, rodiče či prarodiče do zařízení, ale i nazpět.

Volno je možné nárokovat i při doprovodu dalších členů rodiny, ovšem v těchto situacích bude volno neplacené.

Znemožnění cesty do zaměstnání

Až den placeného volna budou moci využít lidé s těžkým postižením, kteří se kvůli okolnostem nedostanou do práce. V případě zpoždění dopravního spoje náleží zaměstnanci neplaceného volno na nezbytně dlouhou dobu.

Za relevantní znemožnění cesty jsou považovány nejen nepříznivé povětrnostní podmínky, ale také živelní události či jiné mimořádné události. Nutnost této úpravy potvrdily povodně z loňského září, které ukázaly nejednoznačnost současné úpravy.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek