Učitelé nám koupili dobrý rating. A koupí nám i jeho další zlepšení

Názor
Moody's nám zvýšilo rating na Aa3, což je pozitivní zpráva. Radost může zkalit fakt, že Moody's pouze dorovnalo v hodnocení ČR své konkurenty, tedy Standard & Poor's a Fitch. Všechny hlavní ratingové agentury nás nyní shodně řadí mezi země se čtvrtým nejlepším ratingem.
Ilustrační foto: Depositphotos.com

ČR se řadí mezi světovou špičku ohledně makroekonomické stability, v tom jsme fakt silní. V porovnání s ostatními zeměmi máme velmi málo vnějších nebo vnitřních nerovnováh. Moody’s nicméně v komentáři vypíchnul nízké zadlužení. Investoři do státních dluhopisů se logicky zajímají, zda daný stát bude schopen svůj dluh splatit.

Moody’s hodnotí schopnost splácet dluh státu, takže nízké zadlužení tuto schopnost zvyšuje. To je potřeba si uvědomit, při čtení této zprávy. Mě by více zajímalo, jaké aktiva má ČR, respektive jaká je „současná hodnota budoucí České Republiky“. V tomto pohledu je mi bližší akciový investor. Akciové investory zajímá, zda firma má takovou vizi, kterou je schopna naplňovat, která ve finále povede k zhodnocení investice.

Pokud se budeme dívat akciovým způsobem na ČR, tak narazíme na dlouhodobě podfinancovanou infrastrukturu. Nejen tu fyzickou (oblíbené dálnice), ale i tu myšlenkovou díky dlouhodobě nízkým výdajům do vzdělávání.

PSALI JSME:
Nová data OECD potvrzují pokračující mizérii českých učitelů

Kolega Michal Skořepa před nedávnem například spočítal, že stát od devadesátých let postupně ušetřil na mzdách učitelů tolik, kolik by mu stačilo na výstavbu Temelína: Kumulovaně přes 500 miliard korun. Tak moc byly a jsou mzdy učitelů podhodnocené ve srovnání se mzdami ostatních vysokoškolsky vzdělaných pracovníků. A i díky učitelům tak máme nízké zadlužení státu.

Dále, když se podíváte na země, které mají stejný rating jako my, tak zjistíte, že my dluh státu máme zdaleka nejnižší. Belgie je Moody’s hodnocena jako stejně riziková země, ale s dluhem třikrát vyšším. Výše dluhu tak ne vždy brání k vyššímu ratingu. Můžeme si myslet, že Belgie vyniká v jiných parametrech.

Ale ne. Belgie je i v hodnocení Doing Business až za námi: my jsme na 35. místě, Belgie 45. V žebříčku Global Competitiveness Index je sice Belgie (21.) před námi (29.), ale ne o parník. Přitom s třikrát vyšším dluhem. Tímto vyšším dluhem si není schopna zafinancovat lepší podnikatelské nebo konkurenceschopné prostředí. V případě Tchaj-wanu naopak ano: V Doing Business jsou na třináctém místě. Troufám si říci, že Belgie má vyšší rating, než si zaslouží.

PSALI JSME:
Česko má nejlepší rating v historii

Má se za to, že zlepšení ratingu zlevní financování státu. V našem případě to tak nemusí být. Ale nemyslím to špatně. Za prvé, největší zájem investorů a tedy i nastudování naší ekonomiky z jejich strany jsme si zažili během kurzového závazku ČNB. Nerezidenti (=zahraniční investoři) nyní drží přes 40 % domácích státních dluhopisů. Před kurzovým závazkem to bylo deset procent.

A navíc trhem oceněné pravděpodobnost defaultu (tzv. Credit Default Swap) máme ve skupině zemí s ratingem Aa3 zdaleka nejnižší. Jinými slovy, ratingové hodnocení se pouze přiblížilo k tomu, s čím počítá trh. Trh už nyní po nás vyžaduje velmi nízkou prémii za to, že půjčuje zemi z Východní Evropy.

Pokud se chceme posunout v hodnocení na lepší pozice v ratingovém hodnocení, tak musíme změnit strategii. Plně jsme vytěžili makro stabilitu a nízké zadlužení. Tam už nemáme velký prostor pro zlepšení. Nyní jsou na řadě investice, a to nejen do dálnic, ale především do lidí, jejich vzdělávání a zlepšování podnikatelského prostředí.

Autor je hlavní ekonom České spořitelny
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Argentina má za sebou děsivý týden. Země míří do dalšího bankrotu

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Kdo bude mít vyšší čistou mzdu za červenec?

Rodiny s více dětmi stále čekají, jak dopadne finální podoba legislativy, která zvyšuje daňové zvýhodnění. Čistá mzda by se měla zvýšit rodinám se dvěma a více dětmi. Původní sněmovní návrh počítal s účinností od 1. …

Nejčtenější

Nechcete už pracovat? Začněte počítat…

Už se vám nechce pracovat, protože jste se podle vašeho mínění už napracovali dost? Pak je ta správná chvíle spočítat si, zda máte nárok na starobní důchod, případně předdůchod či předčasný důchod. Pokud ještě ne, …
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

„Jako protiváha „velké čtyřce“ jsme tu začínali jako poslední. Ale jako jediní jsme zůstali ryze českou firmou,“ říká Josef Jaroš

Rozhovor
Josef Jaroš (*42) je většinový vlastník české poradenské skupiny Apogeo Group. Na růstu firmy se podílí prakticky od začátku, za tu dobu toho ale stihl ještě mnohem víc, prozradil v rozhovoru pro FAEI.cz. Během časově náročného povolání vystudoval bohosloveckou fakultu, stal se ředitelem pražského Divadla Na Fidlovačce a také už několik pomáhá malým a středním podnikům, které tvoří páteř české ekonomiky, …
Rolovat nahoru