Udeří za oceánem druhá inflační vlna? Investoři musí být ostražití

Akciové trhy rostou s drobnými výkyvy od podzimu minulého roku. Růst je významně podporován očekáváním, že americká centrální banka změní svou dosavadní politiku a začne snižovat úrokové sazby, což bude pro akcie další výrazný růstový impuls. Je ale blízké snížení sazeb ze strany Fedu, americké centrální banky, jasná věc? Stále více to vypadá, že nikoliv.
Po posledním zasedání šéf amerických centrálních bankéřů Jerome Powell oznámil, že než se Fed do snižování sazeb pustí, potřebuje mít více jasných signálů, že se americkou inflaci podařilo zkrotit. Ilustrační foto: Federal reserve

Očekávání ohledně snižování sazeb v USA, které jsou z pohledu akcií nejdůležitějším globálním trhem, jsou značná. Že letos může dojít ke snížení až o 0,75 procentního bodu, komunikoval Fed prvně v prosinci loňského roku.

Byla to významná změna, protože předtím americká centrální banka debatu o snižování sazeb v podstatě vůbec nepřipouštěla. Člověk tedy mohl z obratu usuzovat, že sazby jsou v tomto cyklu již na svém vrcholu, čeká nás jejich brzké snížení a na akciových trzích jen samé světlé zítřky.

Podařilo se inflaci opravdu zkrotit?

Po zatím posledním zasedání nicméně šéf amerických centrálních bankéřů Jerome Powell oznámil, že než se Fed do snižování sazeb pustí, potřebuje mít více jasných signálů, že se skutečně podařilo zkrotit americkou inflaci. A právě s inflací to (nejen) za oceánem nemusí být tak snadné.

Na rozdíl od posledních 30 let jsme nyní v novém paradigmatu souhry měnové a rozpočtové politiky, které je proinflační. Také mnoho faktorů, které by tlačily opačným – deflačním – směrem jako demografie, trh práce, globalizace nebo daňová politika, se po roce 2020 otočilo.

Dnes se proto můžeme nacházet ve strukturálně inflačním prostředí. Stejně jako ve 40. nebo 70. letech dvacátého století, reálně hrozí další inflační vlna. Šance, že skutečně udeří, by se zvýšila, pokud by Fed začal uvolňovat měnovou politiku příliš brzo, a zároveň by USA pokračovaly ve štědré rozpočtové politice společně se silným trhem práce.

S další inflační vlnou by zákonitě přišlo i další zvyšování úrokových sazeb, které by způsobilo pokles akciových trhů. Investoři by proto měli zůstat ostražití a brát v potaz, že ke snižování sazeb nemusí docházet tak rychle, jak ještě před pár měsíci očekávali. A jelikož ekonomika je silná a recese je zatím v nedohlednu, tak toto očekávání trhu může být skutečně příliš optimistické.

Jsme v paradoxní situaci, kdy investoři „s nadějí“ vyhlížejí špatné zprávy z americké ekonomiky. To se přesně ukázalo na konci prvního květnového týdne. Akciové indexy vzrostly poté, co data z pracovního trhu odhalila, že v USA vzniklo v dubnu méně míst, než se čekalo, a růst mezd v meziročním srovnání zpomalil.

Co hraje inflaci do karet?

Pokud totiž bude ekonomika nadále tak silná jako doposud a inflace přestane klesat k inflačnímu cíli, tak Fed může začátek snižování sazeb odložit nebo k němu přistoupit v menším rozsahu. Tento scénář na úrokových sazbách je stále více a více pravděpodobný, a to kvůli souhře těchto bodů:

1. Reálná ekonomika v USA je silná.
2. Globální průmyslový cyklus se otáčí do růstu.
3. Trh práce v USA je, i přes dubnové škobrtnutí, nadále silný a tempo růstu mezd je stále pro-inflační.
4. Akciové trhy jsou na svých maximech a „efekt bohatství“ podporuje odvážnější spotřebitelské chování.
5. Domácnosti nešetří, ale utrácejí.
6. Úvěrové podmínky bank se začínají uvolňovat.
7. Globální výrobní struktura začíná znovu pokulhávat.
8. Štědrá rozpočtová politika americké vlády, jejíž pokračování se očekává i po listopadových prezidentských volbách.

Snížení sazeb teď nemusí být ve hře

Toto vše jsou proinflační impulzy a rozhodně to nejsou známky toho, že by Fed měl brzo začít nějak výrazně snižovat úrokové sazby. Současný optimismus by proto měl být brán s rezervou. Je totiž možné, že letos Fed úrokové sazby vůbec nemusí snížit, anebo je sníží výrazně méně, než očekává trh a analytici.

Aby mohl růstový býčí trh pokračovat, musí svá očekávání přehodnotit na více realistické úrovně. Takové vystřízlivění se neobejde bez určité korekce současných vysokých kurzů. Zároveň se tak vytvoří podhoubí pro další růstový trend, který bude už více odpovídat realitě. Pro investory je to důvod k opatrnosti i vyvážení akciového portfolia z cyklických sektorů, které by ze snižování sazeb těžily nejvíce, do defenzivnějších sektorů.

Dlouhodobé investory, jejichž investiční horizont má před sebou ještě řadu let, nemusí aktuální dění v podstatě trápit. Současné vysoké sazby zde nepochybně nezůstanou navždy a očekávaný prorůstový impuls v podobě jejich poklesu se jednou dostaví. Pokud se nestane tak rychle, jak trhy očekávají, a dojde k mírné korekci, může to být vítaná sleva pro navýšení pozic.

Autor je investiční analytik společnosti Broker Trust
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 1
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. FS Frantisek Stanek

  Zdravím
  Dobrý článek do nepohody a stresu kapitálu. Ovšem musíme vzít v ůvahu i valečný konflikt , jako prorůstový stimul zkázy a obnovy. Rada 12 guvernéru bank USA je si určitě této stability vědoma!

  Další otázkou je tvorba zásob v USA a ekonomická závislost na zdravotním i sociálním zajištění, což vede k výraznému nárustu inflace a ohodnocení práce je na takové úrovni jaké je.

  To znamená měřítko spotřeby a vývozu bez cel do EU a BRICIS ukáže sílu ekonomiky v chaosu sociálně tžní ekonomiky = GLOBÁLNÍ + USA . Což musí vést zákonitě k růstu cen zlata a jiných drahých kovů včetně diamantů atd.

  Jako jistiny proti inflaci v ekonomice v zajetí socialismu, rozuměj dej a zas dej ze státního a soukromý sektor jen bere! Evropa a EU sociálně tržní ekonmika bez základu ekonomické jistoty s dluhem povede k bankrotu ekonomiky! 2024
  1+….
  S.

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB