
A cítí to tak i „ulice.“ „To nejhorší asi teprve přijde příští rok,“ přemýšlí nahlas jeden z číšníků v téměř prázdné hospodě Bredovský dvůr v Praze, dříve hojně navštěvované zahraničními turisty. Teď zde bývá poměr hostů a personálu 2:6…
Vidí to jasně. „Teď se to všichni snaží udržet z úspor a řada firem dojíždí zakázky. Ale auta se prodávají o více než polovinu méně, letadla nelítají, turisti nejsou. Kdyby to byla normální krize, je sešup postupný, ale tohle bylo ráz na ráz. Z tříprocentního růstu ekonomiky najedou sešup o osm procent, a to bude sakra znát,“ uvažuje padesátiletý číšník.
A stejně to vidí i investoři. „Lze očekávat, že příští rok se řada lidí nebude schopna hypotéky splácet a banky se budou chtít bytů a domů, které jim propadnou v rámci zástav, rychle zbavit. Očekáváme, že nabídkové ceny budou výrazně nižší a zajímavé pro nákup,“ říká čtyřicetiletý šéf nemovitostního fondu.
Podle něho se zvětší regionální rozdíly. V malých obcích propadnou ceny bytů výrazně, v Praze a krajských městech bude propad částečně vyrovnávat to, že se sem bude stahovat ještě více lidí za prací, protože v regionech je to už teď zase bída, kdy se dokončují „staré“ zakázky a nové nepřicházejí.
Pražské byty ale zatím nebudou zajímavé pro skutečné investory, hledící na okamžitý výnos minimálně osm a více procent ročně, protože kvůli výpadku zahraničních turistů klesla výnosnost z nájmů a je také velký otazník nad platební spolehlivostí mnohých nájemníků. Fondy proto čekají na hluboký propad cen, kdy běžné byty budou levnější alespoň o milion.
Pro tento rok se ale ceny ve veřejných nabídkách snaží prodávající udržet. A i na datech ČBA je vidět, že do svízelné situace se v nouzovém stavu nedostalo zase tolik klientů, kolik se očekávalo. Banky dohromady obdržely 345 tisíc žádostí o odklad. To je zlomek v porovnání s celkovým počtem klientů. Banky odhadují, že jde zhruba o 10 procent jejich úvěrovaných klientů. Navíc ne všechno byly hypotéky.
Dvě třetiny žádostí se týkaly spotřebitelských úvěrů, a jen čtvrtina hypoték. Zbytek žádostí tvořily úvěry podnikatelům. Většina žadatelů požadovala odklad o šest měsíců. Je ale jasné, že si to v ceně úvěru zaplatí. Úroky naskakují i po tuto dobu. Banky většině žadatelů vyhověly, odmítnutých z důvodu nesplnění kritérií je zhruba jen jedno procento.
„Nyní je přísun žádosti již malý. Za celý sektor jde o několik tisíc žádostí za den,“ uvedla ČBA: „Odklad splátek, z iniciativy bank a MF a vlády, je užitečným nástrojem a pomocí, která je ku prospěchu všech zúčastněných. Na konečné vyhodnocení je zapotřebí nyní vyčkat na závěr roku, kdy v listopadu mají všichni s odloženými splátkami zase začít splácet“.
„Objemy hypotečních úvěrů zůstávají vysoké a objemy spotřebitelských úvěrů vykazují jen malý pokles v řádu několika procent,“ uvedl poradce ČBA Vladimír Staňura. I to naznačuje, že tato skoková recese, nebo už krize, nemá původ v ekonomice, i když se očekávala korekce. Pokud se svět rychle odblokuje, může se také svižně restartovat. Příští rok ale je pravděpodobné, že byty a domy lidí, kteří si je pořídili tzv. na krev, změní vlastníka.