Ukrajinské uprchlice by se měly rychle vrátit domů

Ukrajinská ekonomika potřebuje, aby se uprchlé ženy rychle vrátily domů, konstatuje agentura Bloomberg. Ruská agrese vyhnala počet ukrajinských uprchlíků na více než šest milionů lidí. Z toho 68 procent představují ženy, protože muži zpravidla zemi opustit nemohou. A z těchto žen jich hned 2,8 milionu představují ty v práceschopném věku.
Kvalifikovanější Ukrajinky zpravidla zůstávají v zahraničí. Ty budou při obnově země chybět nejvíce. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Jestliže by tyto bezmála tři miliony Ukrajinek práceschopného věku zůstaly v zahraničí, ukrajinská ekonomika přijde o desetinu svého předválečného hrubého domácího produktu, plyne z výpočtu Bloombergu. To odpovídá přibližně dvaceti miliardám dolarů ročně, což je v přepočtu 435 miliard korun.

Bez žen bude totiž o to palčivější nedostatek pracovní síly, nutné k obnově po válečné destrukci. Zároveň bez nich bude o to nižší spotřebitelská poptávka na Ukrajině. Obé se nepříznivě promítne do celkového výkonu tamního hospodářství.

Sklony zůstat v zahraniční trvale mají přitom navíc kvalifikovanější, tedy ekonomicky přínosnější Ukrajinky, například ty vládnoucí znalostí cizích řečí. Takové ženy se totiž, žádný div, snáze mohou uplatnit na některém ze zahraničních trhů práce.

Zmíněná ztráta 435 miliard ročně vůbec není zanedbatelná. Vždyť EU nyní navrhuje čtyřletý program na podporu obnovy Ukrajiny, který by zemi zajistil ročně v přepočtu zhruba 300 miliard korun pomoci. Jestliže ovšem uprchlé Ukrajinky práceschopného věku z většiny již zůstanou v zahraničí, daná pomoc zemí Unie půjde vlastně jen na to, aby pokryla na základě toho vzniklé „manko“, nic víc.

Letošní průzkum, který provedl německý institut Infas, přitom zjistil, že hned 44 procent válečných uprchlíků z Ukrajiny hodlá v Německu zůstat několik let, nebo dokonce navždy.

Pokud by se na Ukrajinu vrátila jen zhruba právě polovina uprchlíků, vyjde to tamní ekonomiku podle Bloombergu v přepočtu na nějakých 220 miliard korun ročně. V dané ztrátě je přitom zohledněný také dopad toho, že někteří muži se rozhodnou Ukrajinu opustit, až budou moci, aby mohli žít v zahraničí se svými ženami a rodinami, které se pro trvalou emigraci rozhodnou.

Část Ukrajinek se do své domoviny již vrací. A to i do míst, jako je přístavní město Mikolajiv, vzdálené jen 70 kilometrů do válečné fronty. Vrací se ale hlavně ty, které mluví pouze ukrajinsky a rusky a mají tak v zahraničí problém získat práci a integrovat se.

Kvalifikovanější Ukrajinky zpravidla zůstávají v zahraničí. Ty budou při obnově země chybět nejvíce. A tím spíše, že se za nimi časem zřejmě přistěhují také jejich muži, často tedy také spíše ti kvalifikovanější, se znalostí cizích řečí.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 9
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
 1. František

  No nevím jak to bude s Ukrajinkami, ale co jsem četl, tak třeba s Rakouska se ani jedna nechce vrátit na Ukrajinu a chápu je, od nás klidně odejdou a mají k tomu důvod.

  • Godzzila

   Kyjevský režim je opravdu snový. Nejdříve vykřikuje do světa, jak Rusko provádí dnes a denně genocidu Ukrajinců, jak znásilňuje a zabíjí vše živé a teď chtějí lákat uprchlé ženy s dětmi (tj.nejzranitelnejsi část populace) zpět? Vedoucí propagandy by si měl udělat větší jasno. Takhle ho ukrajinci brzo prokouknou a již nebudou chtít obětovat svoje životy za zájmy Washingtonu a oligarchů toho času válejícíh se v Monaku. Ještě aby nedej bože nastal mír a zbrojovky pak přestaly vydělávat miliardy. To se nesmí stát, žádný mír ani vyjednání.

 2. Boleslav

  Ukrajina měla v roce 2020 nezaměstnanost takřka 10 % a zhruba 45 milionů obyvatel. I kdybychom řekli, že jen 30 milionů bylo v produktivním věku, tak tam 3 miliony lidí neměly práci. Takže když jim práci dají, tak už jim zbude jen 200 tisíc lidí bez práce. On bude problém jinde. Magnátům se nechce platit, politikům něco řešit…

 3. marek

  Jak je možné ,že se ty ženy nechtějí vrátit domů k rodinám?Co se stalo?

  • Godzzila

   To si myslím je docela zřejmé. Ještě před velkou ofenzívou bylo lidských ztrát na straně Ukrajiny minimálně 100tisic vojáků (dle velmi umírněného odhadů USA). Jelikož se bojuje sovětských stylem na obou stranách fronty, čili posílat vojáky bez ohledu na ztráty, tak to už budeme mít tak 200 tisíc vdov. Možná daleko více. Takže díky americkým mocenským zájmům už žádnou rodinu na Ukrajině nemají. Za druhé narozdíl od afrických běženců v jejich vlasti je skutečně válka. Padají jim bomby na města, byť jsou útoky primárně cíleny na vojenské cíle, tak stejně tu a tam omylem spadne na dům nebo nákupní středisko. Takže se jim nedivím, že se vrátit nechtějí. Ja bych se nevrátil taky. Co mě vadí daleko více je postoj naší vlády. Krácení dávek, neposkytnutí ochrany (rasistické romské pochody nejenom nezakázali, ale ani nezajistili policejní doprovod) a zřízení dopravních linek pro expatriaci žen a dětí do Mykolajivu (70km od fronty) beru jako vrchol cinizmu. Tady spíš nejde ani o pracovní sílu, ale o zajištění lidských štítu ála Mariupol.

 4. Rita

  Muži zůstali na Ukrajině?Asi jenom někteří,protože každý týden potkám některého muže z Ukrajiny u nás v Brně.

 5. Karel Sechovec

  Klidně můžou jít domu, protože za 3 roky je Ukrajina v EU a budou se mít nádherně, bude to takový jednostranný přesun financí z EU do nenasytné ukrajinské ekonomiky, to bude zase nových oligarchů…

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB