Umělá inteligence od SAS pomůže chránit mořské želvy

Globální lídr v oblasti analýzy dat a umělé inteligence (AI), společnost SAS, ve spolupráci s Centrem pro studium Galapág (CGS) odstartovaly projekt na ochranu ohrožených mořských želv. Jde o další významný projekt v ochraně životního prostředí, do kterého společnost SAS zapojuje umělou inteligenci. Před dvěma lety se účastnila projektu na zastavení odlesňování Amazonie.
Globální lídr v oblasti analýzy dat a umělé inteligence, společnost SAS, ve spolupráci s Centrem pro studium Galapág (CGS) odstartovaly projekt na ochranu ohrožených mořských želv. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Prostřednictvím aplikace nazvané Conser Vision budou vědci porovnávat snímky a identifikovat hlavní znaky jednotlivých želv, čímž budou zároveň „trénovat“ model počítačového vidění od SAS.

Jakmile se tento systém využívající umělou inteligenci naučí definovat charakteristické znaky jednotlivých želv a identifikovat je, budou mít výzkumníci k dispozici více cenných informací, aby mohli například sledovat zdravotní stav a migrační vzorce každé želvy v průběhu času.

Tento model využívající umělou inteligenci rozpozná charakteristické znaky na jakémkoli snímku mořské želvy, ať už bude pocházet od ochranářských skupin nebo od turistů na dovolené.

„V dnešním globalizovaném, složitém světě potřebujeme vytvářet modely, které pomáhají například zvyšovat konkurenceschopnost firem, efektivně kontrolovat výběr daní, chránit proti kybernetickým útokům, ale také zásadně přispívají k ochraně přírody.

Věřím, že s pomocí technologií, jako je analytika, umělá inteligence a strojové učení, získáváme znalosti, které nám pomohou chránit ekosystémy a vypořádat se se změnou klimatu,“ uvedl ředitel české pobočky SAS Institute Petr Šlajchrt.

Kromě želv jsou Galapágy domovem mnoha unikátních druhů, které se nikde jinde na Zemi nevyskytují. Výzkumné zařízení Centrum pro studium Galapág společně provozují UNC-Chapel Hill a Universidad San Francisco de Quito v Ekvádoru.

„Centrum pro studium Galapág již více než deset let hostí výjimečné vědce provádějící inovativní výzkum, který prohlubuje naše chápání životního prostředí a vede k pozitivním reálným výsledkům.

Toto inovativní partnerství veřejného a soukromého sektoru se společností SAS posílí kapacitu centra pro analýzu dat, která pozitivně ovlivní jak životní prostředí, tak lidi, kteří obývají tyto nádherné ostrovy,“ doplnil vicekancléř UNC-Chapel Hill pro výzkum Dr. Penny Gordon-Larsen.

Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Tiskové zprávy

Výčep pod komínem v pivovaru Staropramen je zpět

Po zimní přestávce se pro širokou veřejnost znovu otevírají brány pivovaru Staropramen. V rámci letošního prvního Výčepu pod komínem, který se uskuteční ve čtvrtek 8. června od 17:30 hodin, pokřtíme novinku v portfoliu.

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB