Umělá inteligence se už umí dostat do varu. Emoce se zatím nenaučila

„Dokud se umělá inteligence (AI) nenaučí i emoce, tak se jí až tak bát nemusíme,“ řekl mi ředitel české technologické společnosti Algotech František Zeman.
Umělá inteligence fantazíruje – spojuje věci, které jsou reálně nespojitelné. Na obrázku vygenerovaném na serveru Vaibe.ai je Tyrranosaurus Rex na pražském Václavském náměstí. Zdroj: FAEI.cz

Ovšem pozor. Takový robot se už z přívalu zpracování miliard dat dokáže pořádně rozpálit, podobně jako člověk. Podle Petra Vaculíka z pražského IBM centra skutečně lze u velké aktivity robotů pozorovat něco jako zvýšenou teplotu.

Experti pražského IBM AI & Generative AI Centre of Excellence potvrzují, že pro umělou inteligenci je limitující úroveň vstupních informací a to, že spojuje věci, které jsou reálně nespojitelné. Lidově řečeno: Fantazíruje.

Robot voják

V komunitě lidí, kteří se umělé inteligenci věnují hlouběji, jsou zmiňovány simulace, z nichž mrazí. Například vojenský robot, navádějící rakety, dostává „odměny“ – virtuální body, za úspěšné zasažení cílů, zaznělo v neformální diskusi odborníků po nedávné tiskové konferenci IBM.

V simulované situaci v USA se měl obrátit proti svému operátorovi, respektive na druhý pokus se prostě vypnul od řídící věže v situaci, kdy si velení na poslední chvíli rozmyslelo zásah předtím určeného cíle. Robot chtěl body. Za každou cenu. O tomhle se samozřejmě mluvit příliš nechce.

Robot rasista

Každopádně s umělou inteligencí mohou být různé nemilé společenské patálie. Milan Frice z advokátní kanceláře PwC Legal už před pěti popsal případ soudního robota v USA. Jeho užití museli omezit.

Robot totiž v jím navrhovaných rozhodnutích z analýzy statistik kriminality bez ohledu na širší kontext totiž předpokládal, že u osob tmavé pleti je větší pravděpodobnost recidivy než u bělochů.

Právníci ovšem s roboty už běžně pracují, aby jim pomohly se prokousat obřím množstvím paragrafů a judikatury. „Jde o práci s komentáři, judikaturou či interními vzory,“ uvedl partner advokátní kanceláře Moore Legal Jan Kubica.

Robot doktor a šofér

Umělá inteligence by podle studie PwC měla přinést nejvíce přínosů ve zdravotnictví a farmacii, zejména v diagnostice a cílené péči. Jenže, jak to bude se zodpovědností? Co když stroj udělá chybu a pacient zemře?

Typickým příkladem toho, jak moc je komplikovaná otázka odpovědnosti při nasazení umělé inteligence, jsou autonomní vozidla.

Do koho při neodvratné nehodě narazí, když bude vůz volit mezi dětmi na ulici, nebo vozem před sebou? Testuje se to. Nejkomplikovanější pak je různý stav komunikací a to, že v provozu se potkávají vozidla bez řidičů a s řidiči.

Co je už vlastně realita?

Umělá inteligence každopádně podle průzkumu IBM mezi firmami pronikla do marketingu a prodeje (40 % podniků), řízení dodavatelských řetězců (45 %), financí (34 %) a lidských zdrojů (41 %).

Roboti umí reklamy. Podle společnosti Creative Dock zrychlí umělá inteligence tvorbu reklam trojnásobně, přičemž produktivita grafiků se zvýšila o 40 procent.

Roboti už také dělají obrázky na realitní servery ve stylu „jak by mohl vypadat váš nový byt.“ Jsou to sice přesvědčivé vizualizace a úžasně vylepšený nábytek proti realitě, ale k čemu to je?

Přijdu do bytu z inzerce a vidím, že aby vypadal tak jak obrázcích, budu potřebovat ještě miliony. Takové šálení podle mne není pro kupujícího moc přínosné. A brzy budou jistě existovat robotické filtry na odhalování textů a obrazů vytvořených umělou inteligencí.

Překážky

V šetření IBM mezi šéfy přes podniků čtyřicet procent z nich uvedlo, že kvůli umělé inteligenci snížili počet zaměstnanců či odložili nábor nových, a další třetina tak plánuje učinit letos.

„Víme s určitostí, že umělá inteligence promění svět práce k nepoznání. Ovšem odpověď na otázku, jak zařídit, aby její uplatnění bylo maximálně efektivní a ku prospěchu všech, stále ještě hledáme,“ potvrdil na novinářském setkání manažer pražského IBM centra Petr Vaculík.

Nejzásadnějšími překážkami širšího uplatnění generativní umělé inteligence jsou podle šéfů firem „nejasnosti ohledně původu dat, obavy o bezpečnost informací, omezení vyplývající z legislativy či jiných regulačních rámců, zaujatost či nepřesnost dat“.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB