Čtvrtá šokující předpověď pro rok 2024: Falešná umělá inteligence vyvolá krizi národní bezpečnosti

Zatímco všichni od konzultační firmy McKinsey (jejími zákazníky je 80 % největších světových společností – pozn. red.) přes podnikový sektor až po přední ekonomy považují generativní umělou inteligenci za skvělý nástroj zvyšující produktivitu, který v příštích desetiletích podpoří růst, jiní v ní vidí potenciálně novou zbraň.
Zatímco někteří považují generativní umělou inteligenci za skvělý nástroj zvyšující produktivitu, jiní v ní vidí potenciálně novou zbraň. Ilustrační foto: Pixabay.com

Třeba když zločinecká skupina nasadí v rámci hry s vysokými sázkami nejpodvodnější generativní deepfake umělé inteligence, jaký kdy svět viděl a phishingem přiměje vysoce postaveného vládního úředníka k předání přísně tajných státních informací.

Tento odvážný a úspěšný krok vyvolává největší národní bezpečnostní krizi od druhé světové války a zahájí éru dalekosáhlé regulace umělé inteligence.

V historickém kroku, který má řešit katastrofální vedlejší účinky generativní umělé inteligence, USA a EU prohlašují, že veškerý obsah vytvořený umělou inteligencí by měl být označen nápisem „Made by AI“ a nedodržení tohoto nařízení povede k přísnému postihu.

Ještě větší ranou generativní umělé inteligenci bude, že vlády donutí společnosti OpenAI a Google, aby z důvodu národní bezpečnosti omezily přístup třetích stran k základním jazykovým modelům, což znamená, že tyto nové generativní systémy umělé inteligence budou smět používat pouze subjekty schválené vládou.

Nové nařízení ukončí humbuk kolem umělé inteligence, protože investice rizikového kapitálu budou vysychat kvůli obavám, že generativní umělou inteligenci bude obtížnější komercializovat.

Ovšem incident s deepfake přejde z národní bezpečnostní krize v plnou nedůvěru veřejnosti v informace poskytované na internetu, protože obsah vytvářený umělou inteligencí se rozšíří na 90 procent všech informací.

Ve všech vyspělých zemích budou vlády přijímat přísné zákony, podle nichž mohou zprávy pro veřejnost šířit pouze vládou schválené zpravodajské organizace, což bude velký úder pro sociální média a dezinformační platformy.

Regulace pod heslem „poznej svého zákazníka“, která je dobře známá v bankovním sektoru, aby se zabránilo praní špinavých peněz, bude vnucena i technologickým společnostem dodávajícím generativní aplikace umělé inteligence, aby se zabránilo přístupu některých zemí a subjektů k této technologii.

Autor je vedoucí oddělení akciových strategií Saxo Bank
(Redakčně upraveno)

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 2
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena
  1. Pe Petr

    Rok 2024 bude skvělý pakliže vyjdou tyto 4 předpovědi na faei,které jsou „prý“ šokující…. Spíš jsou k smíchu. Hlavně ten šejk co koupí ligu 🙂

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB