
O tomto unikátním postupu, který zvolila vědkyně z Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů České zemědělské univerzity, Martina Načeradská, dokonce informoval vědecký časopis D1. K mladému kocourovi se doktorka dostala při semináři pro veterináře, při nichž se vyšetřují kočky z útulku. Trpěl nedostatkem růstového hormonu a dalšími chorobami, jako byl například ušní svrab nebo onemocnění horních cest dýchacích.
„Po zjištění, že má prakticky neměřitelně nízký parametr IGF 1 v krvi, nám bylo jasné, že mu musíme dodat růstový hormon. Rozhodli jsme se nasadit rekombinantní růstový hormon. Kočku takto zatím nikdo neléčil, a tak jsme jako první na světě podávali růstový hormon, který se využívá u dětí se stejnou poruchou,“ uvedla doktorka Načeradská.
Třetina obvyklé váhy
Hormon podávali veterináři dvakrát týdně po dobu dvou měsíců injekční formou. „Terapie byla nasazena podle pediatrické dávky, kterou jsme přepočítali na váhu kotěte. Jsem moc ráda, že tato experimentální metoda kocourovi pomohla, zachránila mu život. Samozřejmě jsme nevěděli, jestli nebude nějaká nežádoucí reakce, ale dalo se předpokládat, že pozitiva léčby budou převládat nad případnými riziky,“ poznamenala lékařka.
Předpoklad se potvrdil prakticky okamžitě, kotěti se například prořezaly trvalé zuby, které dosud nemělo. Hlavně ale dospělo do fyziologického stavu, který odpovídal jeho věku. Před léčbou kocour vážil 700 gramů, což je přibližně třetina obvyklé váhy, zdravý jedinec by v tomto věku měl vážit dva až 2,5 kilogramu.
Po léčbě, kdy mu bylo necelých osm měsíců, skutečně vážil „tabulkové“ dva a půl kilogramu. Z kocoura tak vyrostlo zcela zdravé zvíře. Martina Načeradská, která zvíře nakonec adoptovala, stále sleduje jeho zdravotní a celkový stav a nemůže si ho vynachválit: „Je to šťastná a zdravá chlupatá pětikilová koule.“
Kocourovi hrozila smrt
Dvouměsíční léčba se odehrála takřka bez komplikací, objevila se pouze mírně zvýšená hladina jaterních enzymů, která se vrátila do normálu po dokončení léčby. „Je to vedlejší účinek popsaný i u lidí, nicméně je obvyklé, že léčba může být dokončena, protože hladina jaterních enzymů se může vracet do normálu i v průběhu podávání hormonu,“ dodala Načeradská.

Pokud by takové zvíře s nedostatkem růstového hormonu nebylo léčeno, pravděpodobně by zemřelo. Tato porucha má totiž většinou vliv i na vývoj ledvin, které se nedovyvinou, zvířatům hrozí také záchvaty hypoglykemie, kdy v hypoglykemickém stavu mohou zůstat, což může být rovněž smrtelné.
„U poruch růstového hormonu zejména nefunguje imunitní systém. I tento kocourek měl extrémně zvýšené leukocyty, trpěl infekcí. Takový stav zvíře obvykle nepřežije. A právě komplexní léčbou včetně podání růstového hormonu se zdravotní problémy tohoto případu celkově vyřešily,“ sdělila Načeradská.
Díky tomu, že byl lékařský postup publikován v prestižním vědeckém časopise D1, rozšíří se zvolená metoda mezi odbornou i laickou veřejnost, aby se mohla dál využívat. Nedostatek růstového hormonu se nevyskytuje jenom u lidí, ale právě také u zvířat – častěji ale u psů, než u koček. Má za následek trpasličí vzrůst, jedinci zaostávají za svými sourozenci, což by měl být varovný faktor pro chovatele. Zhruba ve třech měsících je nedostatečný vzrůst již patrný.
Signálem, že něco není v pořádku, je také, stejně jako u popisovaného případu kotěte, nedostatečná funkce imunitního systému, zvířata častěji trpí na infekce a hypoglykemické stavy a nevyvíjí se jim ledviny, což je jev popsaný u psů.
Pes s rakovinou čumáku
Unikátní zvířecí operaci provedli nedávno také veterináři ve Velké Británii. Do tamní specializované kliniky Dick White Referrals přivedla majitelka devítiletého psa Marleyho, který nemohl dýchat a mohutně krvácel z čumáku. Vyšetření ukázalo, že zlatý retrívr má nádor.
Veterináři se pustili do komplikovaného zákroku, při němž obří nádor odstranili. „Operace to byla náročná. Nejprve jsme psovi museli odstranit všechny rakovinné buňky, čímž jsme ho ale připravili o notnou část čenichu,“ uvedla veterinářka Rachel Hattersleyová, kterou citoval web Zvířecí zprávy.
Psovi tak ale hrozilo, že bude mít vážné problémy s dýcháním. Mohly se rovněž objevit další pooperační komplikace. Veterináři se proto rozhodli pro rekonstrukci čumáku. Výsledek dopadl nad očekávání dobře. Dobře skončila i kontrolní vyšetření. „Jsme opravdu nadšeni z toho, jaký pokrok Marley udělal a jak se zotavil. Vypadá to, že teď už bude jenom dobře,“ dodala Hattersleyová.