Co dělat, když zemře váš čtyřnohý přítel? Víme, kde jsou v Česku zvířecí hřbitovy

V Česku chovají lidé miliony psů, koček i dalších domácích mazlíčků, a mnoho z nich jsou prakticky rovnocenní členové rodiny. Stejně jako další blízcí nás ale i oni nakonec jednou opustí. Co dělat, až ta chvíle jednou nevyhnutelně přijde?
Dnes může majitel pohřbít domácího mazlíčka na vlastní zahradě, pouze pokud splní spoustu podmínek. Foto: Pixabay

U větších psích plemen to bývá už kolem desátého roku jejich života, menší psi nebo kočky, které žijí v domácnosti a nejsou vystaveny nebezpečím číhajícím ve volné přírodě, se mohou výjimečně dožít skoro dvojnásobného věku.

„Do roku 2014 bylo nejsnazší pozůstatky zvířecího kamaráda uložit na vlastní zahradě, u zvířete do 30 kilogramů to bylo povolené,“ říká MVDr. Martina Načeradská z Veterinární ordinace Praha. Před čtyřmi roky však podle ní začala platit vyhláška, která to prakticky znemožnila.

PSALI JSME:
Máme rádi zvířata: V českých domácnostech žije více než milion koček. Téměř polovina z nich je z útulku

Vyhláška zavedla přísná pravidla

Dnes může majitel pohřbít domácího mazlíčka na vlastní zahradě, pouze pokud bude místo posledního odpočinku vzdáleno nejméně 200 metrů od vodního zdroje, 100 metrů od nejbližší stavby pro bydlení nebo pro rodinnou rekreaci a pozemní komunikace, s výjimkou příjezdové pozemní komunikace, a 50 metrů od hranice sousedního pozemku. Zároveň musí být zajištěno proti vniknutí živých zvířat.

V praxi to znamená vlastnit u svého domu nebo chaty zahradu o rozměrech minimálně 100 x 150 metrů, tedy 1,5 hektaru. Kdo z vás to má?, jak by řekl klasik…

Velikost výkopu musí navíc odpovídat velikosti zvířete a hluboký musí být minimálně 50 cm u zvířete do 100 kg. Nad 100 kg už musí být výkop hluboký 100 cm. Zvíře musí být do výkopu ukládáno v obalu, ten musí být v půdě rozložitelný a nesmí poškozovat životní prostředí. Každé místo uložení pohřbeného zvířete musí být nezaměnitelně označené, a to po dobu 10 let.

PSALI JSME:
Za zvířecí mazlíčky utrácíme dost - a rádi!

Necháte kamaráda odvézt do kafilerie?

Asi nejjednodušší je proto za současného právního stavu nechat uhynulé zvíře odvézt do kafilerie. Zprostředkuje to veterinář, ať už zvíře uhyne doma, nebo po eutanázii v jeho ordinaci.

Podle ceníku pražské veterinární kliniky Vetpoint stojí eutanázie psa průměrně 460 korun, u koček je průměr 370 Kč. Asanační poplatek (odvoz do kafilerie a spálení) činí 30 Kč na kilogram váhy.

Z etických důvodů je ale takový postup obtížně přijatelný pro většinu chovatelů, kteří mají ke zvířatům osobní vztah.

PSALI JSME:
Iveta Bečvářová: Znám i chovatele, který zaplatil rovnátka svému psovi

Zvířecích hřbitovů není právě nadbytek

Citlivější alternativou, která zároveň musí splňovat zákonné podmínky, na což bedlivě dohlížejí příslušné úřady, je uložení ostatků vašeho čtyřnohého společníka na zvířecím hřbitově.

„Na jednom z nich mám i svého vlastního kocoura. Dokonce provádějí při pohřbívaní i smuteční obřad, pokud má majitel zájem. Je možné si nechat vyrobit i náhrobní kámen s fotkou či rytinou,“ popisuje veterinářka Martina Načeradská, jak pohřeb psa či kočky může probíhat.

Jenže zvířecích hřbitovů není v České republice právě nadbytek. V posledních létech spíš ubývají, než přibývají. Třeba obyvatelé hlavního města mají nejbližší hřbitov pro zvířata docela z ruky – pod Řípem, v Kutné Hoře či Pardubicích.

V roce 2014 byl kvůli vyčerpané kapacitě ukončen provoz hřbitova v Třebíči, který na městském pozemku provozoval rovněž soukromník.

Nejaktuálnější přehled zvířecích hřbitovů, které jsou momentálně v provozu, přináší portál modrykocour.cz. Reprofoto: FAEI.cz

Pohřeb nebo kremace?

Nejaktuálnější přehled zvířecích hřbitovů, které jsou momentálně v provozu, přináší portál modrykocour.cz. Podle údajů, na které web odkazuje, přijde zvířecí pohřeb zhruba na 500 – 10 000 korun v závislosti na velikosti zvířete a množství poskytnutých služeb.

Alternativou je kremace. Popel svého zesnulého čtyřnohého přítele můžete jak uložit na vlastním pozemku bez omezení jeho výměrou, tak rozptýlit. Ceny se pohybují v podobném rozmezí.

Čím dál častěji si ale chovatelé nechávají urnu s popelem doma – třeba vedle trofejí z výstav, kde psí nebo kočičí šampioni v minulosti bodovali. Seznam zvířecích krematorií a také specializovaných pohřebních služeb včetně jejich ceníků najdete zde.

Zavřít reklamu ×
  1. také jsme si tímto prošli, umřel nám pejsek a všichni jsme z toho byli hodně smutní, takže jsme ho nechali zpopelnit a udělali mu pomníček.Často na něho myslíme

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Lidé a společnost

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Také risknete práci načerno?

Poradna
Na tohle rozhodnutí nadávají statisíce lidí, nespokojenost projevují malí i velcí zaměstnavatelé, a přesto nelze změny týkající se od července 2024 tzv. dohodářů jednoznačně odsoudit. Ale ani přivítat s nadšením. Měly ztížit vyhýbání se daním a odvodům i ztížit život především předčasným důchodcům, kteří v posledních letech vyměnili pracovní poměr za práci na dohodu.