U větších psích plemen to bývá už kolem desátého roku jejich života, menší psi nebo kočky, které žijí v domácnosti a nejsou vystaveny nebezpečím číhajícím ve volné přírodě, se mohou výjimečně dožít skoro dvojnásobného věku.
„Do roku 2014 bylo nejsnazší pozůstatky zvířecího kamaráda uložit na vlastní zahradě, u zvířete do 30 kilogramů to bylo povolené,“ říká MVDr. Martina Načeradská z Veterinární ordinace Praha. Před čtyřmi roky však podle ní začala platit vyhláška, která to prakticky znemožnila.
Vyhláška zavedla přísná pravidla
Dnes může majitel pohřbít domácího mazlíčka na vlastní zahradě, pouze pokud bude místo posledního odpočinku vzdáleno nejméně 200 metrů od vodního zdroje, 100 metrů od nejbližší stavby pro bydlení nebo pro rodinnou rekreaci a pozemní komunikace, s výjimkou příjezdové pozemní komunikace, a 50 metrů od hranice sousedního pozemku. Zároveň musí být zajištěno proti vniknutí živých zvířat.
V praxi to znamená vlastnit u svého domu nebo chaty zahradu o rozměrech minimálně 100 x 150 metrů, tedy 1,5 hektaru. Kdo z vás to má?, jak by řekl klasik…
Velikost výkopu musí navíc odpovídat velikosti zvířete a hluboký musí být minimálně 50 cm u zvířete do 100 kg. Nad 100 kg už musí být výkop hluboký 100 cm. Zvíře musí být do výkopu ukládáno v obalu, ten musí být v půdě rozložitelný a nesmí poškozovat životní prostředí. Každé místo uložení pohřbeného zvířete musí být nezaměnitelně označené, a to po dobu 10 let.
Necháte kamaráda odvézt do kafilerie?
Asi nejjednodušší je proto za současného právního stavu nechat uhynulé zvíře odvézt do kafilerie. Zprostředkuje to veterinář, ať už zvíře uhyne doma, nebo po eutanázii v jeho ordinaci.
Podle ceníku pražské veterinární kliniky Vetpoint stojí eutanázie psa průměrně 460 korun, u koček je průměr 370 Kč. Asanační poplatek (odvoz do kafilerie a spálení) činí 30 Kč na kilogram váhy.
Z etických důvodů je ale takový postup obtížně přijatelný pro většinu chovatelů, kteří mají ke zvířatům osobní vztah.
Zvířecích hřbitovů není právě nadbytek
Citlivější alternativou, která zároveň musí splňovat zákonné podmínky, na což bedlivě dohlížejí příslušné úřady, je uložení ostatků vašeho čtyřnohého společníka na zvířecím hřbitově.
„Na jednom z nich mám i svého vlastního kocoura. Dokonce provádějí při pohřbívaní i smuteční obřad, pokud má majitel zájem. Je možné si nechat vyrobit i náhrobní kámen s fotkou či rytinou,“ popisuje veterinářka Martina Načeradská, jak pohřeb psa či kočky může probíhat.
Jenže zvířecích hřbitovů není v České republice právě nadbytek. V posledních létech spíš ubývají, než přibývají. Třeba obyvatelé hlavního města mají nejbližší hřbitov pro zvířata docela z ruky – pod Řípem, v Kutné Hoře či Pardubicích.
V roce 2014 byl kvůli vyčerpané kapacitě ukončen provoz hřbitova v Třebíči, který na městském pozemku provozoval rovněž soukromník.
Pohřeb nebo kremace?
Nejaktuálnější přehled zvířecích hřbitovů, které jsou momentálně v provozu, přináší portál modrykocour.cz. Podle údajů, na které web odkazuje, přijde zvířecí pohřeb zhruba na 500 – 10 000 korun v závislosti na velikosti zvířete a množství poskytnutých služeb.
Alternativou je kremace. Popel svého zesnulého čtyřnohého přítele můžete jak uložit na vlastním pozemku bez omezení jeho výměrou, tak rozptýlit. Ceny se pohybují v podobném rozmezí.
Čím dál častěji si ale chovatelé nechávají urnu s popelem doma – třeba vedle trofejí z výstav, kde psí nebo kočičí šampioni v minulosti bodovali. Seznam zvířecích krematorií a také specializovaných pohřebních služeb včetně jejich ceníků najdete zde.
také jsme si tímto prošli, umřel nám pejsek a všichni jsme z toho byli hodně smutní, takže jsme ho nechali zpopelnit a udělali mu pomníček.Často na něho myslíme