Zlepšení salda rozpočtu v porovnání s loňskem má na svědomí fakt, že rozpočtové příjmy letos meziročně rostou znatelně výrazněji než výdaje. Zatímco příjmy narůstají o 10,7 procenta, výdaje jen o 2,5 procenta.
V růstu příjmů se promítá vzestup mezd, který byť ani loni nedorovnal míru inflace, nyní meziročně zásadně přispívá k více než čtrnáctiprocentnímu nárůstu inkasa daně z příjmu fyzických osob.
Samotná loňská výrazná inflace se pak odráží ve vyšším inkasu daně z přidané hodnoty, jež meziročně narůstá o sedm procent. Sociální odvody zase pomáhá navyšovat, a to o 7,6 procenta, znovuzavedené nemocenské pojištění. Poté, co letos vstoupil v platnost konsolidační balíček, na něj zaměstnanci odvádějí 0,6 procenta ze svého výdělku.
Na výdajové straně se meziročně snižují náklady obsluhy dluhu, a to o více než šest miliard korun. Toto snížení ovšem nesouvisí s poklesem absolutní výše dluhu, která dále narůstá. Souvisí s poklesem tržních úrokových sazeb, který je pro změnu důsledkem výrazně se snižující inflace.
Zlevnění energií na světových trzích a evropských burzách zase vládě umožňuje škrtnout ve výdajích skoro devět miliard korun. O tolik se totiž letos v prvních dvou měsících roku snížila mimořádná podpora poskytovaná v oblasti energií.
Letošní celoroční schodek by měl nakonec činit zhruba 230 miliard korun. Měl by být tedy o nějakých 22 miliard korun nižší, než odpovídá deficitu schválenému pro letošní rok. V lepším, než schváleném výsledku státního hospodaření se promítne výraznější než předpokládaný pokles inflace.
Promítne se do něj také fakt, že vláda letos bude nadále vybírat daň z mimořádných zisků, i když už vlastně nemá mimořádné výdaje – ty související s dotováním cen energií nad úrovní stropu.
Zastropování cen energií bylo ukončeno ke konci loňska. Letošní daň z mimořádných zisků zatíží dominantně energetický podnik ČEZ, resp. zejména jeho menšinové akcionáře.
Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)
Jak je to možné! Snad jen nedbalost a lehkomyslnost!