Únorové hospodaření státního rozpočtu skončilo druhým nejhorším výsledkem v historii

Názor
Hospodaření české vlády vykázalo ke konci letošního února druhý nejhorší výsledek v historie. Schodek totiž činí 102,5 miliardy korun. Výraznější deficit vykázal státní rozpočet za první dva měsíce roku už jen loni, kdy schodek za měsíce leden a únor činil dokonce 119,7 miliardy korun.
Hospodaření české vlády vykázalo ke konci letošního února druhý nejhorší výsledek v historie. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Zlepšení salda rozpočtu v porovnání s loňskem má na svědomí fakt, že rozpočtové příjmy letos meziročně rostou znatelně výrazněji než výdaje. Zatímco příjmy narůstají o 10,7 procenta, výdaje jen o 2,5 procenta.

V růstu příjmů se promítá vzestup mezd, který byť ani loni nedorovnal míru inflace, nyní meziročně zásadně přispívá k více než čtrnáctiprocentnímu nárůstu inkasa daně z příjmu fyzických osob.

Samotná loňská výrazná inflace se pak odráží ve vyšším inkasu daně z přidané hodnoty, jež meziročně narůstá o sedm procent. Sociální odvody zase pomáhá navyšovat, a to o 7,6 procenta, znovuzavedené nemocenské pojištění. Poté, co letos vstoupil v platnost konsolidační balíček, na něj zaměstnanci odvádějí 0,6 procenta ze svého výdělku.

Na výdajové straně se meziročně snižují náklady obsluhy dluhu, a to o více než šest miliard korun. Toto snížení ovšem nesouvisí s poklesem absolutní výše dluhu, která dále narůstá. Souvisí s poklesem tržních úrokových sazeb, který je pro změnu důsledkem výrazně se snižující inflace.

PSALI JSME:
Začátek roku s deficitním hospodařením

Zlevnění energií na světových trzích a evropských burzách zase vládě umožňuje škrtnout ve výdajích skoro devět miliard korun. O tolik se totiž letos v prvních dvou měsících roku snížila mimořádná podpora poskytovaná v oblasti energií.

Letošní celoroční schodek by měl nakonec činit zhruba 230 miliard korun. Měl by být tedy o nějakých 22 miliard korun nižší, než odpovídá deficitu schválenému pro letošní rok. V lepším, než schváleném výsledku státního hospodaření se promítne výraznější než předpokládaný pokles inflace.

Promítne se do něj také fakt, že vláda letos bude nadále vybírat daň z mimořádných zisků, i když už vlastně nemá mimořádné výdaje – ty související s dotováním cen energií nad úrovní stropu.

Zastropování cen energií bylo ukončeno ke konci loňska. Letošní daň z mimořádných zisků zatíží dominantně energetický podnik ČEZ, resp. zejména jeho menšinové akcionáře.

Autor je hlavní ekonom Trinity Bank
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Stát bude dál vybírat mimořádnou daň, i když už mimořádné výdaje nemá

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Hypoteční trh v březnu dál posiloval

Tuzemské banky a stavební spořitelny poskytly v březnu letošního roku hypoteční úvěry přesahující 18 miliard korun. Vyplývá to z údajů Hypomonitoru, které redakci Finančních a ekonomických informací (FAEI.cz) …

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Rakovina plic zabije 85 procent pacientů, jejich šance se ale zvyšuje

Analýza
Každý rok onemocní v Česku rakovinou plic okolo šesti tisíc lidí, přičemž 85 procent z nich dříve nebo později této chorobě podlehne. I tak se díky rozvoji moderní medicíny vyhlídky pacientů na přežití nebo prodloužení kvalitního života neustále zlepšují. Finanční a ekonomické informace (FAEI.cz) byly u toho, když specialisté některé moderní trendy představovali.