Země, jejichž firmy se na globálním trhu neprosadí jako dříve, nemohou pomýšlet na to, že si alespoň udrží dosavadní ekonomické, případně geopolitické postavení. To je dnes bohužel případ celého starého kontinentu.
Úpadek Evropy zažíváme v přímém přenosu, ačkoli mnozí si jej nejsou ochotni připustit. Čím déle si však budeme nalhávat, že starý kontinent zůstává na svém, tím hůře pro nás, naše děti a vnoučata.
Světadíl, který chřadne ekonomicky a geopoliticky, totiž ztrácí možnost ovlivňovat světové dění a prosazovat na planetární úrovni své hodnoty.
Slabý kontinent si také rozparcelují ti silnější. Můžeme si tisíckrát říkat, že o postavení ve světě rozhodují hodnoty samy o sobě, avšak není-li jim oporou ekonomická a vojenská síla, jde o zbožné přání. Ty jsou přitom v dlouhodobém ohledu odrazem výše uvedeného, tedy know-how a inovativnosti. Země, které inovují, udávají krok pochopitelně i v oblasti rozvoje vojenské a armádní techniky.
Je škoda, že třeba cloudová centra teď budují firmy jako Microsoft či Google v Polsku, a ne v Česku. Nejchmurnější ale je něco jiného: To, jak si globální cloudoví obři – z USA, případně z Číny – postupně Evropu rozparcelují. Evropě ujel vlak i v cloudu; nemá žádného globálního hráče.
Obrovské peníze z cloudu – a obrovská kvanta dat a informací z něj – budou odtékat na jiné kontinenty. To pochopitelně činí Evropu zranitelnější i bezpečnostně a vojensky. Tím méně tedy bude schopna prosazovat své hodnoty, například hořkou dějinnou zkušeností vypěstovaný humanismus či zřetelný důraz na udržitelný přístup k životnímu prostředí.
V čem udělala Evropa fatální chybu? Zejména nezachytila nástup IT v 80. a 90. letech. Tehdy se v USA rodili a rostli dnešní šampioni žebříčku, firmy a značky jako Microsoft, Apple, Google či Amazon. Evropa žádné takové šampiony nemá, neboť od 70. let minulého století postupně leniví. Po druhé světové válce až do 70. let Spojené státy ekonomicky doháněla. Dokonce se zdálo, že má před sebou i lepší perspektivu. Pak však dala přednost pohodlí.
Rozbujel se model evropského sociálního státu. Pracovní příjem je od té doby v Evropě poměrně vysoce zdaňován, přičemž jsou z těchto daní vypláceny relativně štědré sociální dávky včetně podpory v nezaměstnanosti. Pracovití a invenční Evropané jsou demotivováni vysokými daněmi, takže mnozí odcházejí třeba do USA, zatímco se rozrůstá parazitická vrstva „nemakačenků“.
Ještě v roce 1973 se v nejvýznamnějších evropských ekonomikách napracovalo průměrně o jedenáct procent hodin na zaměstnanou osobu více, než v USA. Tato pracovitost, díky níž Evropa Spojené státy doháněla, však vzala zasvé.
V roce 1995 už se v Evropě napracovalo jen zhruba 84 procent toho co v USA. V té době se rozjížděl Amazon, o trochu později i Google. A spousta dalších méně známých firem a firmiček, které v USA utvořily vysoce produktivní provázanou IT infrastrukturu. V Evropě taková nevznikla, neboť kde se málo pracuje, tam se i málo inovuje a vynalézá.
Evropa se musí vrátit k tomu, na čem vyrostla – k práci. Není možné, jak jsme toho svědky letos kvůli koronaviru, že zlenivělé evropské země si ani neumějí sklidit zemědělskou úrodu a úpěnlivě žadoní, ať dorazí pracanti ze severu Afriky.
Samozřejmě je pochopitelné, že kdo byl léta zvyklý na práci v pohodlí kanceláře, tomu se nyní zajídá sběr brambor na poli, který tedy není nijak inovativní. Ale jde o přístup. Je třeba evropský sociální stát osekávat, nikoli ještě dále sebevražedně podporovat jeho bujení. Evropský sociální stát je klíčovým důvodem toho, že starý kontinent nemá Googly, Amazony ani Alibaby. Je zásadním zdrojem povážlivého slábnutí Evropy, jak ekonomického, tak bezpečnostního.
Autor je hlavní ekonom Czech Fund a člen Národní ekonomické rady vlády (NERV)
(Redakčně upraveno)
pracanti z Afriky ?
Jo, proto zacli utecenci do ameriky dovazet negry. Rudosi byli lini. Tak nas to ucili v dejepise
Negři byli vhodní pro práce na plantážích. Něco jiného je pracovitost otroka, něco jiného pracovitost svobodného člověka. Pro práci v kapitalismu byl potřebný svobodný člověk, otrok v podstatě nepoužitelný, proto skončil feudalismus a potom i otroctví.
Jediná větší evropská IT firma je snad dnes pouze náš Avast.
Co třeba SAP?
Jestlipak autor nezlenivel a okopava brambor?
Evropa jenom sklízí plody vlastní blbosti. Vše se vyrobí v číně, zelená politika a nesmyslné dotace s daňovou politikou středověku nás stojí odliv mozků a v kombinaci s neefektivním vzdělávacím systémem a boji o moc mezi Francií a Německem posílá Evropu na okraj dění. Nejsou zde zdroje ani kapacity k efektivní výrobě. Evropu zatím zabere tiše Rusko.
Tedy, horší blábol po obědě už snad člověk nemůže číst! Sociální stát autorovi jistě dal ve vzdělání rozhled, ale on zřejmě nedokáže dohlédnout ani tak daleko, že daleko závažnějším celosvětovým problémem bylo zrušení „omezení“ listin COCOM a následná tzv. globalizace, což teď bude mít za následek trvalé války o získání duševního vlastnictví, výrobní síly a vlastní suverenity zpět. Viz 1984. Tedy, pokud na to budou mít autorovi soukmenovci koule, nebo se už učí mluvit čínsky mandarin? P.S. Služeb vyjmenovaných koncernů nevyužívám a nikdy nebudu, jenom ten první mi díky vysokému věku zdarma neustále vkládá do četby na www „cílenou reklamu“ v podobě např. Pohřební služba Čakovice“ apod. Jděte se svým progresivismem do P (a není to Praha!).
Pff, blábol, hodit do jednoho nemakačenko koše Švéda, Němce, Švýcara, Čecha… Amerika má akorát lepší reklamu, nestojí na ničem o co bychom měli stát… k čemu je dobrý Amazanon, k čemu je dobrý facebook, k čemu je dobrý Mc Donalds, v čem jsou tak skvělí? V tom že mají dobrou reklamu a že v Americe je hra s akciemi opravdovou hrou na to kdo koho kvalitněji okrade? Jako fakt penízky… ? …nejsou náhodou důležité věci jako svoboda, dostupnost zdravotnictví, potravinářství, kvalita bydlení, kvalita vzdělání?
No a nebo naopak!!!
Objektivně zhodnocení šancí v celé Evropě!!!???
Hlavně že máme Demokracií!!!???
Politici si myslí , že lidi jsou ovečky a zůstanou v zemi zdejší ikdyž se jim zvýší daně nad 50%
Jenže kupa mladých lidí to vidí tak , že se nenechá houpat jako jojo na šňůrce a prostě odejdou do ciziny.
Vždyť kupa sportovců a firem má svůj odvod daní např. v Monaku.Je to jak s ČD a poštou.Jejich vedení a ředitelé vymyslely mnohem dražší služby a tak kupa lidí raději jede autem a posílá zásilky přes PPL,DHL,DPD apod.
Ano mladí to vidí jinak to s vámi souhlasím ,ale ono se to kecá když se vystuduje za peníze daňových poplatníků a pak se jde pracovat jinam a nebo se chtějí nesmyslné peníze.Jo jdi si kam chceš ale študia si zaplať a nebo to tady odpracuj jako je to jinde ve světě.A to že jsme lidi odnaučili pracovat to je pravda neboť na vše jsou podpory a dávky .Tady se přemýšlí jak podpořit firmy v době krize -jednoduché kdo tu odvádí daně není problém ,platíš je jinde ať ti pomůže ten kam si léta odváděl .
sap je potom co?
Ode mě mate cenu největšího blbouna!!!
A proč nechtít po státu/EU aby tu byli takové podmínky že mladí nám nebudou utíkat? Nebo si postavíme pořádněj plost z ostnatých drátů aby neutíkali?
Avast vlastní CIA a NSA.
Nerozumím:
Podle Vás Avast vlastní CIA A NSA nebo NSA a CIA vlastní Avast. To je dost velký rozdíl.
V anglictine zalezi na slivosledu, v cestine diky flexi ne. Takze veta je spravne a z kontextu je jasne, kdo vlastni co nebo koho. Pokud to nechapes, vrat se do skoly a nauc se pouzivat kriticke mysleni.
„Jediná větší evropská IT firma je snad dnes pouze náš Avast.“
? ? ?
Demokracie nefungovala už ve starém Řecku,protože nemá rozumný řád.
tady slyším samou chválu na it firmy obchodníky ale oni něco vyrábějí né – když se nad tím zamyslíte pouze zdražují výrobu a peníze – peníze tedy ty skutečné né jen ty napsané v účtech vznikají zhodnocením nějakého produktu nebo jeho výrobou nebo vypěstováním produktu ano programu se nenažerete a ty keci že usnadnují produkci ne pouze umožnují vydělat větší zisk globálnímu kapitalismu
Tak „pracantů“ ze severní Afriky i jiných zemí si mutti Merkel pozvala tolik,že jich v Evropě jsou asi už 3 miliony-jak to,že je teda Evropa v ůpadku???
Podstata článku je pravdivá. A bude hůř, soudě podle toho, co leze ze škol. Aby za dvacet let těch pár pracovitých uživilo ty davy lemrouchů, musely by být daně 75%. To ale asi nepůjde, takže něco se stát musí.
Jediná,skutečně fungující firma v Evropě-STS Chvojkovice-Brod !!
ahoj to je pravda ať si aitý firmy zkusí vyguglit řízek uvidí co jim vypadne a jestli se najedí
Není čemu se divit. Když chcete cokoliv začít, vždy potřebujete tisíc razítek, ke všemu se vyjadřuje kde kdo. Prostě vám hážou klacky pod nohy. Proto hodně schopných lidí ani nezačne.
Odkaz Václava Havla v plné parádě. Jaký pán, takový krám.
Tak nevím, V H byl člověk vzdělaný, slušný, a nebojácný který si za svůj charakter taky mnoho vytpěl.
Nespletl jste si ho náhodou s těmi kteří měli po 89 praktickou moc, tedy premiéry, z nichž většina byli/jsou lidé o jejichž morálních hodnotách, smyslu pro spravedlnost či odvaze se dá velmi pochybovat?
Je to tak,jedine co je jasne je ze to bude jedine horsi. Socialismus jsme vyhnali z vychodu a prisel ze zapadu 🙂 ale delame si o hlavne sami, neda se vymlouvat na staty kolem.
Článek je dost černobílý. Určitě netvrdím, že všechny, ale mnoho z těchto cenných značek, zejména FB, Tesla nebo Google jsou domečky z karet. Tesla je brutálně nadhodnocená, naprosto nesmyslně a může za to hamižnost investorů, která je ostatně ztělesněním wallstreetu. Google a FB stojí prakticky na vykrádání soukromí a následném prodeji reklam. Stačí, aby se pár významných inzerentů seklo a přijdou seriózní trable, jakým teď třeba čelí FB. Ono je hezké, že teď hodně frčí 5G, cloudy nebo AI. Ale při na konci dne se z těchto věcí s prominutím nikdo nenažere. Nepopírám, že v Evropě pár vlaků ujelo. Na druhé straně bych si nestěžoval na sociální stát. Přišel virus a najednou se ukazuje, že pro 85% obyvatel USA je tamní zdravotní péče prakticky na úrovni rozvojové země jen proto, že nemají (nebo něchtějí dát) peníze na adekvátní pojištění. Americká ekonomika je z velké části nebezpečně přifouknutá bublina a každý se chce honem honem přiživit, než praskne. A až se to stane, všichni ti kravaťáci z WallStreetu a manžeři bank se vytratí do pozadí s ručkama za zády, nebo v lepším případě budou zase skákat z oken.
Pane Kovando, zajimalo by me, jak si myslite, ze se kvuli technologickym pokrokum v budoucnu zmeni struktura sveta. Budou rozdily ve spolecnosti stale vzrustat? A jaky nazor mate na rozvojove zeme a jejich potencial v souvislosti s globalizaci?
Demokracie nefungovala již ve starém Řecku,protože nemá rozumná pravidla.
Je potřeba položit si otázku:“Proč to tak je???“ A hned odpověd‘ je nasnadě. MIRA ZDANĚNI PRACE. A nepřejíme si aby nás tak titulovaly. Nejsme řádné linochy. Jaký PAN TAKOVÝ KRÁM.
Příspěvek byl odstraněn kvůli vulgaritám.
Redakce
Kousněte se do zadečku, to pry pomáhá. A spolu s Petřičkem!!!
Příspěvek byl odstraněn kvůli vulgaritám.
Redakce
Lukáš Kovanda je pro mě v ekonomických prognózách to samé, co Dagmar Honsová v předpovědích počasí. Příklad. Na TV Nova ke konci června: „Cena benzínu u čerpacích stanic zůstane na stejné cenové hladině po celé období prázdnin, pokud dojde k nějakému navýšení, bude to jen v řádu desetihaléřů.“ Bum! Od druhého dne začala cena benzinu stoupat, nyní prolamuje hranici 30 Kč/ litr a místy stoupla o 2 Kč od onoho prohlášení. A takových vyjádření pronáší mraky ve všech možných oblastech ekonomiky, bydlení, cestování apod. a skutečnost je pak zcela jiná.
Jediný problém proč Evropa upadá je centrální řízení z Bruselu,který kope za zájmy USA. První se snažil Brusel zničit Evropu migrací netáhel z Afriky a z dalších zenmí,potom se Brusel spolu s USA snažili zastavit výstavbu plynovodu z Ruska do Německa,abychom museli kupovat 3x dražší plyn z USA,další hřebík do rakve celé Evropy je nucení Evropy do elektrických aut a zničení automobilového průmyslu v Evropě a podpora ekonomiky USA(Tesla).Je to už hodně nápadné jak Brusel a jejích podplacení poslanci pracují proti Evropě a jejich zájem je pouze podpořit ve všech ohledech USA.Dokud budou ovce v Evropě uznávat vedení Bruselu tak bude pořád špatně.Nějaký koronavirus nehraje žádou roli.Je potřeba odstavit USA od ekonomického ničení Evropy.Europoslance pro zradu a poškozování Evropy zavřít na doživotí do vězení bez možnosti předčasného propuštění!!!
A co takhle Petřičku to že nám docházejí přírodní zdroje a že je to logický vysledek naši činnosti.To vám nedošlo,co???
Nejen že tu nejsou žádné soukromé investice protože stát chce všechno zdaňovat, ale stát si neplní své povinnosti a nepodporuje vědu, výzkum a vývoj. Dokonce je to tak, že nejen zkorumpovaní úřednící, ale většina lidí tyto snahy sabotuje. Jakožto inteligence pak máme jen jedinou svobodu – můžeme jen svobodně emigrovat.
Správně Johne!!! Ale imigrovat do USA v tehle době jaksi trochu mimo. Ale ono se to přežene a dokonce to odhaduji na to že at‘ se to líbí nebo ne i navzdory Babiškovy bude FAKT lip!!!
Pan autor asi neví jaké jsou daně v USA 🙂 jako třeba federální daň, místní daň ,státní daň, zdravotní péče v penzi atd.. Daně z příjmi jsou mírně nižší, ale doženou to jiné daně..
Odpovím vám a danice. POKUD by to v USA bylo až tak špatné nechápu proč by Češi tam tak houfně se cpaly,vy to víte??? Logicky že tam jedou si vydělat ne schudnout nemyslíte???
Víte vůbec , jaká jenapř. výše daně z nemovitosti v USA? . Za byt nebo dům v hodnotě sto tisíc dolarů (2,3 miliónu korun) se platí daň asi 2%, to jest dva tisíce dolarů (46 tisíc korun) ročně. Jinými slovy, za 50 let zaplatí vlastník celou cenu nemovitosti podruhé formou daně. O výši zdravotního pojištění ani nemluvě. To si opravdu nemůže dovolit platit každý.
vidím za tím mizerné platy a neschopné manažery které demotivují hlavně mladé lidi ..,vím, že ani v západních zemích není zdaleka každý pracovník ve vatě, ale u nás se v poměru jakým se neustále zdražuje vydělává opravdu minimum.Věra
Ano s tím nelze nesouhlasit!!!