Úrokové sazby, dluhové financování a dopady na trh komerčních realit

Názor
V posledních letech se pro řadu tuzemských firem stalo naprosto běžné akcelerovat svůj byznys pomocí dluhového financování. Vycházelo totiž levně nejen u bank, ale i třeba s využitím podnikových dluhopisů. Ty byly kromě nízkých úroků oblíbené i kvůli snazšímu vydávání a menším nárokům na emitenta oproti požadavkům bank.
Vlna nucených prodejů se na tuzemském trhu komerčních realit zatím nekoná. Ilustrační foto: Depositphotos.com

Dříve velmi výhodné tržní podmínky jsou teď pryč. Financování se díky rostoucím úrokům až trojnásobně prodražuje, takže některé společnosti budou muset hledat zdroje, jak dražší financování ustát. Nicméně vlna nucených prodejů se na tuzemském trhu komerčních realit zatím nekoná.

Financování podražilo významně, a to v relativně krátké době. Je typicky třikrát dražší, a to v průměru o 400 až 600 bazických bodů. I přesto na trhu nevidíme nadstandardní míru tzv. vynucených prodejů, což je dáno hned několika faktory.

Za prvé, většina investorů si udržela rozumnou úroveň LTV, tedy poměru mezi výší úvěru a hodnotou předmětné nemovitosti. Ta se tradičně pohybovala k 60 procentům a i díky tomu společnosti zatím neporušily podmínky bank, kam mj. patří ukazatel krytí dluhové služby (DSCR).

Za druhé, hodnota komerčních nemovitostí zatím poklesla jen mírně. Cenu napříč segmenty stále drží zdravý trh pronájmů v kombinaci se slabou výstavbou a proporčním navýšením nájmu o nadstandardně vysokou inflaci.

PSALI JSME:
Komerční nemovitosti: Privátní investoři loni předstihli institucionální kupce

V loňském roce šlo o přibližně devět procent u nájmů nominovaných v eurech a 15 procent v korunách. Většina fondů tak v uplynulém roce vykázala slušné výnosy, což některé podílníky přesvědčilo natolik, že se nerozhodli k výběru finančních prostředků.

Za třetí, fondy jsou ze zákona nuceny držet část kapitálu v likvidní složce pro případné výběry, a jelikož zatím nenastal žádný dramatický „hon“ na fondy, tak ty stále mají dostatečné rezervy pro výběry. V neposlední řadě se také zlepšila jejich komunikace s podílníky, kteří pak nejednají unáhleně a ve zdánlivé panice nevybírají prostředky.

Oproti předminulému roku se otočila miska vah mezi nabídkou a poptávkou – v roce 2021 chtěl málokdo prodávat kvůli obavě, kam by zisk znovu investoval. Nyní velká část investorů vyčkává na výhodné nákupy. Oproti situaci v roce 2021 tedy vidíme výrazně méně aktivně nakupujících investorů, což omezuje prodejnost nemovitostí.

Jelikož od druhého kvartálu 2022 jsou investiční objemy výrazně pod dlouhodobým průměrem, dochází k odkladu plánovaných prodejů a potenciálních (neveřejných) komerčních nemovitostí ke koupi je výrazně více. Nicméně cenová očekávání obou stran se prozatím zřídka potkávají, takže na trhu panuje nízká likvidita.

Autor je ředitel v týmu oddělení investic společnosti CBRE
(Redakčně upraveno)

Ilustrační foto: Depositphotos.com

PSALI JSME:
Duch nemovitostí obchází evropské banky

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Investice

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB