Úrokové sazby hypoték padají ke dnu

Hypoteční trh po květnovém propadu opět ožívá. Zájem o hypotéky je nejvyšší od listopadu 2018, objem poskytnutých úvěrů atakuje hranici 21 miliard korun a průměrná úroková sazba hypoték podle Fincentrum Hypoindexu pokračuje v propadu.
Fincentrum Hypoindex, červen 2020

„Průměrná úroková sazba hypotečních úvěrů podle ukazatele Fincentrum Hypoindex klesá již třetí měsíc v řadě. Stejně jako v květnu poklesla v červnu průměrná sazba hypoték o devět bazických bodů a dosáhla 2,21 procenta. Takto nízko byla naposledy na přelomu roku 2017 a 2018,“ říká specialista oddělení produktového managementu společnosti Fincentrum & Swiss Life Select Jiří Sýkora.

Jak uvádí, pád průměrné úrokové sazby dále pokračuje a v červnu se prozatím zastavil na hodnotě 2,21 %. „Stejně tak pokračuje i trend stoupající průměrné výše poskytnutého úvěru, která činila 2 748 954 korun,“ dodává Sýkora.

Průměrná výše poskytnutého hypotečního úvěru se drží nad dvěma miliony korun již od listopadu 2016 a hranici 2,5 milionu korun překonala v listopadu 2019. Rostoucí výše průměrné hypotéky dokládá, že růst cen nemovitostí v posledním roce výrazně zrychlil.

„Pokud by si banky udržely tempo, mohly by se objemy poskytnutých hypoték opět vrátit nad hranici 200 miliard korun, kde se držely v letech 2016 až 2018. Zatím se zdá, že koronavirová krize hypoteční trh příliš nezasáhla. Stále ale ještě hrozí, že by mohla přijít další vlna koronaviru. Na prognózy je tak ještě příliš brzy,“ soudí Sýkora.

„Český hypoteční trh nečekaně vře,“ komentuje aktuální data Hypoindexu ekonom České spořitelny Michal Skořepa a dodává, že hodnota nových obchodů patří k nejvyšším, které vůbec byly v minulosti zaznamenány, včetně všech „předzásobovacích“ a podobných výkyvů.

„Vypadá to, že české domácnosti – tedy ty, co si berou hypotéky – zjevně ani v červnu neměly pocit, že se blíží špatné časy a že by bylo dobré s přijetím nového velkého a dlouhodobého závazku v podobě hypotéky posečkat,“ myslí si ekonom.

V červnu byla průměrná úroková sazba na úrovni 2,21 %, což bylo o 0,09 procentního bodu méně, než v květnu. Oproti červnu loňského roku, kdy průměrná úroková sazba dosahovala úrovně 2,76 %, došlo ke snížení o 0,55 procentního bodu.

Podle hlavního ekonoma BHS Štěpána Křečka zvýšily zájem lidí o hypoteční úvěry právě nižší úrokové sazby. Do budoucna lze podle něj očekávat další pokles sazeb: „Lidé by se mohli dočkat situace, kdy průměrná hypoteční sazba bude začínat jedničkou.“

To by podle něj výrazně pomohlo při sjednávání nových hypoték i refinancování těch stávajících. Vzhledem k nastavení základní úrokové sazby v ekonomice lze, jak říká v následujících měsících očekávat, že bude docházet k dalšímu snižování hypotečních sazeb.

Po České spořitelně, skupině ČSOB a Komerční bance zlevnila hypotéky i většina ostatních bank, přičemž některé snížily úrokové sazby již po několikáté během krátké doby. Během léta by sice hypotéky mohly dál nepatrně zlevňovat, konec doby odkladu splátek by ale mohl přinést i růst úrokových sazeb, zejména pokud by došlo k navýšení počtu nesplacených úvěrů.

Od července došlo ke zrušení dalšího doporučení České národní banky ohledně limitu ukazatele DSTI, který vyjadřuje poměr měsíční splátky dluhu vůči čistému příjmu. „To by mohlo rovněž podpořit poskytování hypotečních úvěrů. V této souvislosti je však nutné upozornit, že vysoký objem poskytnutých hypoték bude navyšovat objem prostředků na realitním trhu, což bude bránit poklesu cen nemovitostí,“ upozorňuje Křeček z BHS.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek
Diskuse k tomuto článku je již uzavřena