Úrokové sazby v eurozóně se letos pravděpodobně nezvýší

Názor
V situaci, kdy tři největší ekonomiky eurozóny – Německo, Francie a Itálie – stěží vykazují hospodářský růst, není vhodné navyšovat úrokové sazby. Problém však tkví ve skutečnosti, že slabého hospodářského růstu je dosahováno za situace, kdy Evropská centrální banka (ECB) má zápornou depozitní sazbu ve výši -0,4 procenta. Tuto situaci lze připodobnit k pacientovi, který sice dostává koňskou dávku léků, ale stále leží v posteli, kašle a má zvýšenou teplotu.
Ilustrační foto: Pixabay

Guvernér ECB Mario Draghi dnes řekl, že se ekonomika eurozóny v posledních měsících vyvíjela hůře, než se očekávalo. Na vině jsou zejména geopolitické faktory spojené s růstem obchodních bariér. Trhy na horší výsledky začínají reagovat. Původně očekávaly, že by se úrokové sazby v eurozóně mohly začít zvyšovat po odchodu Draghiho z funkce guvernéra v říjnu letošního roku. Nyní se však začíná mluvit o tom, že se úrokové sazby začnou zvyšovat nejdříve v polovině roku 2020.

V případě, že se ekonomická situace v eurozóně bude zhoršovat, je možné že k žádnému zvyšování úrokových sazeb nedojde. Evropská centrální banka by se naopak mohla snažit podpořit ekonomiku opětovným zpuštěním kvantitativního uvolňování, kdy budou nakupována finanční aktiva, čímž se bude zvyšovat nabídka peněz. V takovém případě by se eurozóna již jen stěží vracela ke standardnímu režimu měnové politiky a museli bychom si začít zvykat na novou éru, kterou by šlo nazvat jako „Easy money“.

Autor je hlavní ekonom společnosti BH Securities
(Redakčně upraveno)

PSALI JSME:
Po téměř čtyřech letech končí kvantitativní uvolňování

Zavřít reklamu ×

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Další z rubriky Finance

Nejčtenější

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB

Kyberzločinec se natahoval pro 13 milionů korun, ale neuspěl

Průzkum
Více než polovina Čechů a Češek se dostala do situace, kdy se někdo snažil ukrást peníze z jejich účtu nebo platební karty. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu, který Finančním a ekonomickým informacím (FAEI.cz) poskytla technologická a platební společnost Mastercard. Podle České bankovní asociace (ČBA) je nejvyšší zachráněná částka u jednoho klienta 13 milionů korun.