
Zatímco Česká národní banka (ČNB) nasadila základní úrokovou sazbu ve výši sedmi procent už v červnu 2022, průměrná úroková sazba bank byla až do prosince pod třemi procenty a po celý rok 2023 byla oproti sazbě centrální banky sotva poloviční.
A to průměrná čísla značně ovlivnily vysoké sazby nad úrovní šesti procent u menších finančních ústavů, jako je Max banka, Trinity bank nebo nejnověji Partners Banka. Na začátku května i poslední tři banky, které držely nejvyšší úrokové sazby na spořicích účtech, oznámily svým klientům pokles úrokových sazeb pod šest procent.
Uplynuly pouhé tři týdny a v ohrožení je i úročení nad pěti procenty, které nyní nabízí pouze Max banka a Partners Banka. A to Trinity bank v květnu dokonce lákala nové klienty na úrok vyšší, než poskytovala ČNB, ale po dvou týdnech to vzdala a od příštího týdne se zařadí do průměru nově ohlášenou sazbou 4,58 procenta.
Na lepší zhodnocení peněz uložených v bankách sázelo v posledních měsících stále víc lidí. Svědčí o tom setrvalý pokles vkladů na neúročených běžných účtech a opačný trend na spořicích účtech a termínovaných vkladech.
Max banka, který nyní nabízí nejvyšší úročení 5,1 procenta, za minulý rok zdvojnásobila počet založených účtů a počet klientů se v prosinci 2023 vyšplhal na více než 58 tisíc, což byl meziroční nárůst o 100 procent. V pololetí loňského roku do ní lidé vložili 44 miliard korun, na konci roku to už bylo přes 60 miliard. Průměrný vklad tak přesáhl milion korun.
Podobně úspěšná byla i Trinity Bank, která nejvyššími úrokovými sazbami dokázala loni oslovit bezmála 140 tisíc klientů, kteří si u ní uložili přes 78 miliard korun. Partners Banka, která ještě nestihla získat titul Finanční produkt roku za svůj spořicí účet jako Max banka, protože je na trhu pouhé dva a půl měsíce, už dokázala svou sazbou dříve nad šest procent, nyní nad pět procent přilákat vklady ve výši 16 miliard korun.