Že musí v rámci obezřetného hospodářství přistoupit k úpravě úrokových sazeb, napsala o týden dřív svým klientům i Trinity Bank, pouze Max banka nic nemusí, ale je prý nucena tak příští týden učinit.
Kolika peněz na spořicích účtech se to týká, se ze statistik České národní banky (ČNB) nedá přesně zjistit, protože naše centrální banka takovou statistiku nevede. Pouze je možné se dopídit, kolik peněz v bankách není vázaných na výpovědní lhůty a odečíst od nich vklady na běžných účtech.
Výsledkem pak je 1,3 bilionu korun, tedy zhruba třetina všech úspor obyvatelstva uložených v bankách. To by mohly být vklady profitující z vyšších sazeb spořicích účtů nebo jejich derivátů.
I když to zní značně odvážně, nemusí jít o zavádějící údaj. Češi patří mezi nejspořivější národy, podle nejnovějších dat OECD jsou třetí v Evropské unii za Švédskem a Nizozemskem, zhruba na podobné úrovni jako Lucembursko, Německo a Francie.
Ale na rozdíl od těchto zemí také nejkonzervativnější. Neradi riskují investicemi nebo dluhopisy a dávají přednost jistotám tipu stavebního spoření nebo právě spořicích účtů. K těmto jistotám k jejich škodě patří i 1,4 bilionu korun na neúročených běžných účtech.
Čistě realistickým pohledem nejvýhodnější úrokovou sazbu od 12. května nabídne Max banka se sazbou 5,10 procenta u vkladu do půl milionu korun a rovných pět procent na zbytek uložených peněz.
Na druhé místo už 6. května klesla Trinity Bank se sazbou 5,08 procenta, ale na neomezenou výši vkladu. Třetí od 15. května bude Partner Banka se sazbou 5,06 procenta, ale za podmínky pěti plateb kartou.
Nikdo jiný se na stupně vítězů s úrokovou sazbou nad pět procent už nevešel.