Banky daly šesti procentům na spořicích účtech definitivní sbohem

Poslední tři banky, které držely úrokové sazby na spořicích účtech na úrovni šesti procent, oznámily svým klientům slovy Partners Banky: Netěší nás to, ale protože ČNB snižuje úrokovou sazbu, tak ji musíme snížit i my.
Netěší nás to, ale protože ČNB snižuje úrokovou sazbu, tak ji musíme snížit i my, oznámila svým klientům nejmladší česká banka. Ilustrační foto: Partners Banka

Že musí v rámci obezřetného hospodářství přistoupit k úpravě úrokových sazeb, napsala o týden dřív svým klientům i Trinity Bank, pouze Max banka nic nemusí, ale je prý nucena tak příští týden učinit.

Kolika peněz na spořicích účtech se to týká, se ze statistik České národní banky (ČNB) nedá přesně zjistit, protože naše centrální banka takovou statistiku nevede. Pouze je možné se dopídit, kolik peněz v bankách není vázaných na výpovědní lhůty a odečíst od nich vklady na běžných účtech.

Výsledkem pak je 1,3 bilionu korun, tedy zhruba třetina všech úspor obyvatelstva uložených v bankách. To by mohly být vklady profitující z vyšších sazeb spořicích účtů nebo jejich derivátů.

I když to zní značně odvážně, nemusí jít o zavádějící údaj. Češi patří mezi nejspořivější národy, podle nejnovějších dat OECD jsou třetí v Evropské unii za Švédskem a Nizozemskem, zhruba na podobné úrovni jako Lucembursko, Německo a Francie.

Ale na rozdíl od těchto zemí také nejkonzervativnější. Neradi riskují investicemi nebo dluhopisy a dávají přednost jistotám tipu stavebního spoření nebo právě spořicích účtů. K těmto jistotám k jejich škodě patří i 1,4 bilionu korun na neúročených běžných účtech.

Čistě realistickým pohledem nejvýhodnější úrokovou sazbu od 12. května nabídne Max banka se sazbou 5,10 procenta u vkladu do půl milionu korun a rovných pět procent na zbytek uložených peněz.

Na druhé místo už 6. května klesla Trinity Bank se sazbou 5,08 procenta, ale na neomezenou výši vkladu. Třetí od 15. května bude Partner Banka se sazbou 5,06 procenta, ale za podmínky pěti plateb kartou.

Nikdo jiný se na stupně vítězů s úrokovou sazbou nad pět procent už nevešel.

Zavřít reklamu
Sdílet článek
Diskuse 0
Sdílet článek

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Odesláním vyslovujete souhlas s dokumentem Všeobecné podmínky používání webových stránek

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Kurzovní lístek
Chci nakoupit
Chci nakoupit
Chci prodat
EUR
EUR
USD
GBP
CHF
JPY
DKK
NOK
SEK
CAD
AUD
PLN
HUF
HRK
RUB